MFCA All-State Teams (2013-Present)

Posted on January 10, 2016 in MFCA All-State Teams (2013-Present).

2013 Missouri Football Coaches Association All-State Team

Class 1

OFFENSE 1st Team (Class 1)

QB: Nolan Wood, Sr., Valle Catholic
RB: Kellen Overstreet, Jr., Penney
RB: Blake Belzer, Sr., Marceline
RB: Tyler Fallert, Sr., Valle Catholic
WR: Slater Stone, Jr., Paris
WR: Justin Roth, Sr., Valle Catholic
TE: Gavin Green, Sr., Cabool
ATH: Peyton Semsch, Sr., Cass-Midway
OL: Shawn Cook, Sr., Penney
OL: Jacob Trautman, Jr., Valle Catholic
OL: Zack Hayes, Sr., Westran
OL: Christian Graham, Sr., Adrian
OL: Ryan Larrick, South Shelby
DEFENSE 1st Team (Class 1)
DL: Morgon Wallace, Jr., Westran
DL: Hunter Lindsey, Sr., Drexel
DL: Ethan Fallert, Jr., Valle Catholic
DE: Bryant Vessell, Sr., Valle Catholic
DE: Trevor Elliott, Sr., Penney
LB: Logan Carney, Sr., Osceola
LB: Jesse Meyer, Sr., Valle Catholic
LB: Dakota Lewis, Sr., Marceline
LB: Levi Hargrove, Sr., Thayer
DB: Brady Francis, Jr., Salisbury
DB: Connor Basler, So., Valle Catholic
DB: Driston Self, Jr., Osceola
DB: Parker Howard, Jr., Westran
P: Jordan Jack, Jr., Miller
K: Raul Palacios, Jr., Milan
RET: Cole Lowry, Sr., McAuley Catholic
Offensive Player of the Year: Kellen Overstreet, Penney
Defensive Player of the Year: Dakota Lewis, Marceline
Coach of the Year: Judd Naeger, Valle Catholic
OFFENSE 2nd Team (Class 1)
QB: Zane Jacoby, Jr., Westran
RB: Wiley Martin, Jr., Polo
RB: Aaron Richardson, 185, Sr., Milan
RB: Trace Windsor, Jr., South Shelby
WR: Cole Lowry, Sr., McAuley Catholic
WR: Ryan White, Sr., Marionville
TE: Keegan Wyatt, Jr., Salisbury
ATH: Peyton Montgomery, Jr., Chaffee
OL: Trey King, Sr., Marceline
OL: Keyshawn Pittman, Jr., Thayer
OL: Mason Misel, Jr., Polo
OL: Mason Irvin, Sr., Cass-Midway
OL: Nathan Miller, Sr., Milan
DEFENSE 2nd Team (Class 1)
DL: Marek Thompson, Soph., Osceola
DL: Trevor Morehead, Jr., Chaffee
DL: Coleman Lawson, Jr., Mid-Buchanan
DE: Clay Dahman, Jr., Cass-Midway
DE: Koltyn Schilly, Jr., Valle Catholic
LB: Joey Beller, Sr., Cass-Midway
LB: Jacob LaSalle, So., Marionville
LB: Logan Tucker, Jr., Valle Catholic
LB: Keithan Litton, Jr., Penney
DB: Blake Linebaugh, Jr., Marceline
DB: Ben Story, Sr., Portageville
DB: Austin Hon, Sr., Concordia
DB: Justin Donald, Jr., Crest Ridge
P: Peyton Semsch, Sr., Cass Midway
K: Jordan Aulbur, Sr., Westran
RET: Tristen Sunby, Jr., Gallatin
OFFENSE 3rd Team (Class 1)
QB: Dylan Heitz, Sr., South Harrison
RB: Payton Smith, Sr., Jasper
RB: Trevor Dean, Sr., Osceola
RB: Alex Martinez, Sr., Santa Fe
RB: Jake Ingebritson, Jr., Westran
WR: Levi Banner, Wellington-Napoleon
WR: Zac Johnson, So., East Buchanan
TE: Robert Oeltjen, Sr., Lockwood
ATH: Ethan Matthews, Sr., Crest Ridge
OL: Kade Kelley, Jr., Skyline
OL: Tanner Lintner, Jr., West Platte
OL: Josh Riggs, Jr., Maysville
OL: Caleb Thomas, Sr., Crest Ridge
OL: Michael McClimans, Sr., Osceola
DEFENSE 3rd Team (Class 1)
DL: Ben Baer, So., Salisbury
DL: Jacob Miller, Sr., Marionville
DL: Johnny McCannon, Sr., Crest Ridge
DE: Anthony Steffes, Sr., Marceline
DE: Bodie Eaglen, Jr., Milan
LB: Grant Schottel, Sr., Mid-Buchanan
LB: Kevin DeRyke, Sr., Milan
LB: Jacob Hicks, Jr., Polo, R7
LB: Cole Renick, Jr., Crest Ridge
DB: Adam Ellyson, Sr., South Shelby
DB: Jacob Foley, Sr., Thayer
DB: Ben Heili, Jr., West Platte
DB: Ben Hinz, So., Santa Fe
P: Garrett Miller, Sr., Liberal
K: Devon Kutz, So., Valle Catholic
RET: Brycen Cropp,, Sr., Louisiana
2013 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 2
OFFENSE 1st Team (Class 2)
QB: Levi Petersen, Sr., Lamar

RB: Jared Beshore, Sr., Lamar
RB: Ricky Healy, Sr., Mountain Grove
RB: Dominic Jamerson, Jr., Blair Oaks
WR: James Denton, Sr., Liberty (MV)
WR: Haydn Lock, Sr., Blair Oaks
TE: Austen Eskew, Sr., Lawson
ATH: Jaelon Acklin, Sr., Liberty (MV)
OL: Trenton Mooney, Jr., Lamar
OL: Ethan Johns, Sr., Mountain Grove
OL: Hayden Haney, Sr., Blair Oaks
OL: John Dolt, Sr., Lawson
OL: Grant Thrasher, Sr., St. Joseph LeBlond
DEFENSE 1st Team (Class 2)
DL: Jacob Rice, Sr., Lamar
DL: Brandon Eaves, Sr., Lamar
DL: Dalton Wiley, Sr., Lafayette County
DE: Ben Bailey, Sr., Lamar
DE: Sam Bailey, Sr., Lamar
LB: Landon Compton, Sr., Lamar
LB: JT Tucker, Sr., Lamar
LB: Austin Tevis, Jr., Holden
LB: Josh Jacobsen, Sr., Lawson
DB: Brett McDonald, Jr., Lamar
DB: Tyler Thrasher, Sr., St. Joseph LeBlond
DB: Bobby Otwell, Sr., Mountain Grove
DB: Garner Rudroff, Sr., South Callaway
P: Kyle Fulton, Sr., Monroe City
K: Luke Longstreet, Sr., Montgomery County
RET: Mark Bartlett, Sr., Lamar
Offensive Player of the Year: Levi Petersen, Lamar
Defensive Player of the Year: Sam Bailey, Lamar
Coach of the Year: Scott Bailey, Lamar
OFFENSE 2nd Team (Class 2)
QB: Jacob Wade, Sr., Strafford
RB: Logan Allred, Sr., Ash Grove
RB: Caleb Kizer, Sr., Palmyra
RB: Robert Askren, Sr., Lathrop
WR: Dallas Hester, Jr., Strafford
WR: Isaiah Holman, Sr., Lutheran North
TE: Landon Figg, Sr., Lafayette County
ATH Garrett Titus, Sr., Lawson
OL: Jake Hoffman, Jr., Holden
OL: Seth Jennings, Sr., South Callaway
OL: Robert Brown, So., Lutheran North
OL: Garret Triplet, Sr., Sarcoxie
OL: Stefan Clenin, Jr., Jefferson
DEFENSE 2nd Team (Class 2)
DL: Trevor Pennington, Sr., Lawson
DL: Corbin Singer, Sr., Blair Oaks
DL: Tyler Taylor, Sr., North Callaway
DE: Connor Hill, Jr., Lawson
DE: Logan Chagolla, Sr., Willow Springs
LB: Adam Niehaus, Sr., Liberty (MV)
LB: Caleb Bischoff, Jr., Blair Oaks
LB: Ian Gash, Sr., Lafayette County
LB: Case Doyle, Sr., Palmyra
DB: Mikel Drehle, Jr., Blair Oaks
DB: Josh Hultz, Sr., Palmyra
DB: Damien Sapp, So., Lawson
DB: Taylor Mooneyham, Sr., Ash Grove
P: Zach Marty, Sr., South Callaway
K: Dylan McGehee, Sr., Brentwood
RET: Cory Hanger, Jr., South Callaway
OFFENSE 3rd Team (Class 2)
QB: Brock Butler, Sr., Palmyra
RB: Darrell Monroe, Sr., Caruthersville
RB: Jacob Clay, So., Brentwood
RB: Tariq Garner, Jr., Monroe City
WR: Bailey Jelinek, Jr., Warsaw
WR: Damion Tipler, Sr., East Prairie
TE: Garrett Cline, Sr., Ash Grove
ATH: Matthew McCullough, Sr., St. Joseph LeBlond
OL: Logan Rash, Sr., Lawson
OL: John Surgener, Sr., Brentwood
OL: Trent Scobee, Sr., Lathrop
OL: Gage Kee, Sr., Warsaw
OL: Zach Speckhals, Jr., Hermann
DEFENSE 3rd Team (Class 2)
DL: Connor Haynes, Jr., St. Joseph LeBlond
DL: Austin Hightower, Sr., Palmyra
DL: Najee Clarkson, Sr., University Academy
DE: Matt Teter, So., Brookfield
DE: Renell Wren, Sr., Lutheran North
LB: Josh Hartzell, Sr., Lathrop
LB: Chase Cramer, Sr., Mountain Grove
LB: Spencer Rasmussen, Jr., Ash Grove
LB: Reed McBroom, So., Brookfield
DB: Grant O’Bryan, Sr., Monroe City
DB: Jayvin Ray, Sr., Clark County
DB: Andrew Metcalf, Jr., Holden
DB: Abdule Johnson, Sr., Caruthersville
P: Logan Boyd, Sr., Van-Far
K: Art Huerta, So., Brookfield
RET: Dalton Taylor, Jr., Strafford
2013 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 3
OFFENSE 1st Team (Class 3)
QB: Payton Rawlins, Sr., Seneca

RB: Aaron Graham, Jr., Oak Grove
RB: Brody McMahon, Jr., Maryville
RB: Braxton Graham, Sr., Seneca
WR: Ryan Stokes, Jr., McCluer South
WR: Deantrall Prince, Sr., O’Fallon Christian
WR: Dylan Jeffries, Sr., Osage
TE: Tanner Kanak, Sr., Oak Grove
OL: Tristan Haltom, Jr., Ava
OL: Jackson Morrison, Sr., Maryville
OL: Skyler Hulse, Sr., Oak Grove
OL: Alexx Lewis, Sr., California
OL: Jacob Cacek, Jr., Maryville
DEFENSE 1st Team (Class 3)
DL: Brad Pryor, Sr., Duchesne
DL: Colin Bess, Jr., Park Hills Central
DL: Nathan Squires, Jr., California
DE: Adam Thompson, Sr., Maryville
DE: Drew Moore, Sr., Duchesne
LB: Ethan Fugitt, Sr., Oak Grove
LB: Chris Dougan, Sr., Maryville
LB: Easton Flaugh, Sr., Reeds Spring
LB: Dalan Merriman, Sr., Seneca
DB: Trent Nally, Sr., Maryville
DB: John Wilson, Sr., Hogan Prep
DB: Clay Stulce, Sr., Duchesne
DB: Josh Kent, Jr., Reeds Spring
P: Horace Mcalester, Sr., Hogan Prep
K: Brett Garner, Jr., Springfield Catholic
RET: David Holland, Sr., Southern Boone
Offensive Player of the Year: Brody McMahon, Maryville
Defensive Player of the Year: Trent Nally, Maryville
Coach of the Year: Matt Webb, Maryville
OFFENSE 2nd Team (Class 3)
QB: Nick Duncan, Sr., John Burroughs
RB: John Moten, Jr., John Burroughs
RB: Shawn Conway, Sr., McCluer South
RB: Brendan Dallas, Sr., Ste. Genevieve
WR: Brendan Watts, Jr., Macon
WR: Chance Smith, Sr., Seneca
WR: Jake Wood, Sr., John Burroughs
TE: Chandler Blackwell, Sr., Centralia
OL: David Dooley, Sr., Park Hills Central
OL: Mac Yust, Sr., Seneca
OL: Brendan Weybrew, Jr., Maryville
OL: Wyatt Bashore, Sr., Eldon
OL: Dalton Thomas, Sr., Reeds Spring
DEFENSE 2nd Team (Class 3)
DL: Dalton Brinegar, Jr., Oak Grove
DL: Robert Jones, Sr., Center
DL: Matt Snodgrass, Sr., Springfield Catholic
DE: Ryker Skelton, Sr., Seneca
DE: Brandon Maberry, Jr., Park Hills Central
LB: Trevor Korba, Sr., Duchesne
LB: Ryan Franks, Sr., Hogan Prep
LB: Reid Lucas, Sr., Park Hills Central
LB: Tyler Peterson, Sr., Boonville
DB: Jaden Barr, Jr., California
DB: Trevor Bain, Sr., John Burroughs
DB: Dalton Lister, Sr., Eldon
DB: Ty Craig, Sr., Cassville
DB: Juice Dowdy, Sr., Center
P: Rick Leach, Sr., Duchesne
K: Aaron Ceuvas,, So., California
RET: Charlie Mueller, Sr., Pembroke Hill
OFFENSE 3rd Team (Class 3)
QB: Jordan Norwine, Sr., O’Fallon Christian
RB: Walker Borgardt, Jr., California
RB: Gage King, Sr., Center
RB: Dakota Beemer, So., Maryville
WR: Chris Tilson, Sr., Fulton
WR: Austin Cooley, Jr., Potosi
WR: Nick Baron, Sr., Springfield Catholic
TE: Jon Goans, Sr., California
OL: Jack Maritz, Sr., John Burroughs
OL: Brock Bowers, Sr., Richmond
OL: Jearoyd Blanchard, Jr., McCluer South
OL: Devin Madison, Sr., Seneca
OL: Luke Hemmerla, Sr., Ste. Genevieve

DEFENSE 3rd Team (Class 3)

DL: Jacob Kelliher, Sr., St. Pius X
DL: Sam Wallut, Jr., Orchard Farm
DL: Tyler Juracek, Sr., Aurora
DE: Mason Husmann, So., Aurora
DE: Jared Hamilton, Sr., Cameron
LB: Hayden Prater, Sr., Cassville
LB: Tyler Coleman, Jr., Maryville
LB: Jerry Lutz, Sr., California
LB: John Schenkel, Sr., Maryville
DB: Peyton Horton, Sr., Centralia
DB: Josh Turner, Sr., Macon
DB: Kody Petersen, Sr., Cameron
P: Rocky Liveoak, Sr., East Newton
K: Scott Jones, So., Oak Grove
RET: Nicholas Kelliher, Jr., St. Pius X
2013 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 4
OFFENSE 1st Team (Class 4)
QB: Rafe Peavey, Sr., Bolivar

QB: Wyatt Porter, Sr., Helias
RB: Garrett Buschjost, Sr., Helias
RB: Mikey Jones, Sr., Cape Central
RB: Drew Lauer, Jr., St. Charles West
RB: Trey Parra, Sr., Webb City
TE: Hale Hentges, Jr., Helias
WR: EJ Morgan, Sr., Carthage
WR: Matt Magee, Sr., Carl Junction
ATH: Justin Biermann, Sr., Sullivan High School
OL: Will Fife, Sr., Helias
OL: Jordan Green, Sr., Webb City
OL: Brent Morrow, Sr., Ladue
OL: Apa Visinia, Sr., Grandview
OL: James Fowler, Sr., Webb City
DEFENSE 1st Team (Class 4)
DL: Blake Wilbers, Jr., Helias
DL: Tayler Arterburn, 6-1, 240, Jr., Webb City
DE: Brock Kliewer, Sr., Harrisonville
DE: Colton Tremain, Sr., Moberly
DE: Casey McDermott, Sr., Raytown South
LB: Blake Rugraff, Jr., St. Charles West
LB: Mike Tannehill, Sr., Helias
LB: Hunter Rhea, Sr., Webb City
LB: Clayton Young, Sr., Bolivar
LB: Bryce Shepherd, Sr., Liberty North
DB: Kiante Hardin, Jr., Webb City
DB: Jalen Reddin, Jr., Cape Central
DB: Drew Legan, Sr., Bolivar
DB: Marcus Burse, Sr., Affton
P: Justin Connaway, Sr., Moberly
K: Travis Spraul, Sr., Festus
RET: Johnny Weeks, Sr., Savannah
Offensive Player of the Year: Wyatt Porter, Helias
Defensive Player of The Year: Mike Tannehill, Helias
Coach of the Year: John Roderique, Webb City
OFFENSE 2nd Team (Class 4)
QB: Dustin Satterlee, Sr., Carl Junction
RB: Nick Masoner, Sr., Excelsior Springs
RB: Chris Walsch, Jr., Hillsboro
RB: Mitchell Nichols, Sr., Hannibal
TE: Freedom Akinmoladun, Sr., Grandview
WR: Paul Silvio, Sr., Liberty North
WR: Al Young, So., Cape Central
ATH: Josh Shewmaker, Sr., Pleasant Hill
OL: Johnny Berry, Sr., Pleasant Hill
OL: Tony Carranco, Sr., Webb City
OL: Scottie Thomas, Sr., Cape Central
OL: Stephen Davis, Sr., Bolivar
OL: Dylan Powell, So., Hannibal
OL: Kameron Ganger, Jr., Hillsboro
DEFENSE 2nd Team (Class 4)
DL: Jeff Kinder, Sr., Moberly
DL: Delainey Taala, Sr., Pleasant Hill
DE: Robert Bearden, Sr., St. Charles West
DE: Austin Elder, Sr., Savannah
LB: Alex McMullen, Sr., Carl Junction
LB: Jesse Eggers, Sr., Platte County
LB: Jeffrey Hinkle, Sr., Pacific
LB: Ansley Patrick, Sr., Cape Central
LB: Austin Creason, Sr., Excelsior Springs
LB: Kameron Gray, Jr., Pleasant Hill
LB: Caden Weigl, Sr., Sullivan
DB: Ryon’e Winters, Sr., Grandview
DB: Kyle Baldassarre, Sr., Webb City
DB: Austin Oard, Jr., Liberty North
DB: KiAndre Pugh, Jr., Liberty North
P: Tyler Cott, Sr., Marshall
K: Tanner Pettet, Jr., Pleasant Hill
RET: Alim Muhammad, Sr., MICDS
OFFENSE 3rd Team (Class 4)
RB: Juwan Johnson, Sr., Hillcrest
RB: Skyler Hutchison, Sr., St. Clair
TE: Brinkley Jolly, Sr., Liberty North
WR: Hunter Ramirez, Sr., Grain Valley
WR: Matt Clancy, Sr., Marshfield
ATH: Brett Bond, Sr., Westminster
OL: Alex Herrmann, Jr., St. Charles West
OL: Mason Smith, Sr., Smithville
OL: Jeremy Stumpe, Sr., Sullivan
OL: Logan Jaskiewicz, Sr., Festus
OL: Raymond Chase, Sr., Raytown South
DEFENSE 3rd Team (Class 4)
DL: Nohea Creech, Sr., Bolivar
DL: Justin Creighton, Jr., Westminster
DE: Nolan Gromacki, Sr., Smithville
LB: Cole Sigmund, Jr., MICDS
LB: Scott Olson, Sr., Smithville
LB: Nate Farnsworth, Sr., Kirksville
DB: Ryan Finders, Sr., St. Charles West
DB: Jacob Kelam, Sr., Hillsboro
DB: Stanley Murphy, Jr., Hillcrest
DB: Blake Joiner, Sr., Moberly
P: Casey McDermott, Sr., Raytown South
K: David Williams, Jr., Westminster
RET: Chaden Brandt, So., Nevada
2013 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 5
OFFENSE 1st Team (Class 5)
QB: Thomas Ganaden, Sr., Lee’s Summit West
RB: Brock Broughton, Sr., Kearney
RB: Augie Brooks, Sr., Parkway Central
RB: Markel Smith, Sr., Vianney
WR: Monte Harrison, Sr., Lee’s Summit West
WR: Cam Hilton, Webster Groves
TE: Antonio Weston, Sr., Kirkwood
ATH: Ezra Vaoifi, Sr., Fort Osage
OL: Kevin Pendleton, Sr., Lee’s Summit West
OL: Justin Summers, Sr., Vianney
OL: Evan Martin, Sr., Lee’s Summit West
OL: Tanner Owen, Jr., Kearney
OL: Jordan Turner, Sr., Willard
DEFENSE 1st Team (Class 5)
DL: Forrest Merrill, Jr., Willard
DL: Khalen Saunders, Sr., Parkway Central
DL: Bailey Sutko, Sr., Staley
DE: Jonathon Bonner, Sr., Parkway Central
DE: Zach Rassmussen, Sr., Lee’s Summit West
LB: Blake Goddard, Sr., Kirkwood
LB: Max Filbeck, Sr., Kearney
LB: Aaron Mends, Sr., Winnetonka
LB: John Fuchs, Sr., Kickapoo
DB: Logan Cheadle, Sr., Lee’s Summit West
DB: Johnny Naughton, Sr., Parkway Central
DB: Eric Phillips, Sr., Kirkwood
DB: Maurice Downey, Sr., Parkview
P: Sam Frelich, Sr., Chaminade
K: Tanner Martin, Sr., Lee’s Summit West
RET: Jake Gassman, Jr., Kearney
Offensive Player of the Year: Monte Harrison, Lee’s Summit West
Defensive Player of the Year: Logan Cheadle, Lee’s Summit West
Coach of the Year: Royce Boehm, Lee’s Summit West
OFFENSE 2nd Team (Class 5)
QB: Shane Barrett, Jr., Fort Zumwalt East
RB: Kyle Summers, Sr., Washington
RB: Alec Murphy, Jr., Nixa
RB: Ryan Williams, Jr., Lee’s Summit West
WR: Kullen Carlock, Sr., Camdenton
WR: Nick Griffith, Sr., Park Hill South
TE: Jake Drysdale, Sr., Fox
ATH: Brenner Clemons, Jr., Lee’s Summit West
OL: Dalton Miller, Sr., Fort Osage
OL: Brantley Lohkamp, Sr., Parkway Central
OL: Jacob Winterrowd, Sr., Lebanon
OL: Logan Shinneman, Sr., Staley
OL: Franklin Green, Sr., Fort Zumwalt East
DEFENSE 2nd Team (Class 5)
DL: Preston Hobeck, Jr., Jackson
DL: Xyah Ra, Sr., Nixa
DL: Jacob Banholzer, Sr., Rolla
DE: Johnny Malone, Sr., Lebanon
DE: Tauai Tuala, Sr., Fort Osage
LB: Nathan Iloilo, Sr., Fort Osage
LB: Austin Workman, Sr., Lee’s Summit West
LB: Riley Herrold, Sr., Ozark
LB: DJ Johnson, Sr., Webster Groves
DB: Koida Ejire, Sr., Fort Osage
DB: Jackson Newman, Sr., Staley
DB: Marquise Doherty, Jr., Winnetonka
DB: Austin Dismond, Sr., Lee’s Summit West
P: Zack Lazenby, Sr., Parkway Central
K: Jesse Jasso, Jr., Winnetonka
RET: Jimmy Jones, Sr., Hazelwood
OFFENSE 3rd Team (Class 5)
QB: Anthony Cooper, Sr., Kickapoo
QB: Dante Vandeven, Jr., Jackson
RB: Josh Drake, Jr., Raytown
RB: Colten Proffer, Sr., Jackson
RB: Kahluna Bouchard, Jr., Staley
WR: Connor Ratcliff, Jr., Parkview
WR: Jay Green, Sr., Kickapoo
TE: Taylor Simmons, Sr., Kickapoo
TE: Tyree Mayfield, Sr., St. Joseph Central
ATH: Austin Hinck, Sr., Kearney
OL: Jace Hale, Sr., Waynesville
OL: Tanner Hageman, Sr., Rockwood Summit
OL: Anthony Jackson, Jr., Webster Groves
OL: C.J Santon, Jr., Camdenton
OL: Joe Tuimauga, Jr., Park Hill
DEFENSE 3rd Team (Class 5)
DL: Jamehl Wilson, Sr., Parkway North
DL: Jacob Semple, Sr., Waynesville
DL: Alex Wilsman, Jr., Camdenton
DL: Dominic Saputo,, Sr., Fox
DE: Kyle Markway, Jr., Vianney
DE: Markel Fluker, Sr., Winnetonka
LB: Michael Slater, Jr., Parkway Central
LB: Austin Miller, Sr., Park Hill South
LB: Shayne Cook, Sr., Camdenton
LB: Jack Richards, Sr., Lee’s Summit West
DB: Z. Barr, Sr., Willard
DB: Bryan Robinson, Sr., Park Hill South
DB: Isaiah Daniels, Sr., Branson
DB: Justin Fitzpatrick, Jr., Ft. Zumwalt North
P: Skylar Thompson, So., Fort Osage
K: Logan Tyler, So., Nixa
RET: Da’Quan Ervin, Sr., Branson
2013 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 6
OFFENSE 1st Team (Class 6)
QB: Logan Twehous, Jr., Rock Bridge
QB: Drew Lock, Jr., Lee’s Summit
RB: Dalvin Warmack, Sr., Blue Springs
RB: Adam Yancey, Sr., Eureka
RB: Kendall Morris, Sr., Howell Central
WR: Darrius Shepherd, Sr., Blue Springs
WR: Zach Reuter, Sr., Rock Bridge
WR: Garrett Krueger, Sr., Lindbergh
ATH: Devin Alexander, Sr., Ritenour
OL: Jordan Benson, Sr., Blue Springs
OL: Brian Wallace, Sr., CBC
OL: Roderick Johnson, Sr., Hazelwood Central
OL: Jacob Francis, Sr., Liberty
OL: Danny Wolf, Jr., Rock Bridge
DEFENSE 1st Team (Class 6)
DL: Khalil Davis, Jr., Blue Springs
DL: Carlos Davis, Jr., Blue Springs
DL: Austin Jasenoski, Sr., Eureka
DE: Elijah Lee, Sr., Blue Springs
DE: Adewale Adeoye, Sr., Ritenour
LB: Hayden Strobel, Sr., Jefferson City
LB: Luke Arbanas, Sr., Rockhurst
LB: Gunnar Strickland, Sr., Blue Springs
LB: Josh Watson, Sr., Blue Springs South
DB: Kaleb Prewett, Sr., Blue Springs
DB: Dylan Bruce, Jr., Fort Zumwalt West
DB: Trey Perez, Sr., Lafayette
DB: Sabein Cook, Sr., Rock Bridge
P: Evan Scales, Sr., Lafayette
K: Ben Burns, Sr., Howell Central
RET: Ervin Leonard, Sr., Liberty
Offensive Player of the Year: Dalvin Warmack, Blue Springs
Defensive Player of the Year: Elijah Lee, Blue Springs
Coach of the Year: Kelly Donohoe, Blue Springs
OFFENSE 2nd Team (Class 6)
QB: Ian Brown, Jr., Blue Springs
QB: Brett Siebenshuh, Sr., Francis Howell
RB: Kevin Batt, Jr., Hazelwood Central
RB: Casey Slaughter, Sr., Lee’s Summit
RB: Marcus Jester, Sr., De Smet
RB: Devon Fuller, Sr., Troy Buchanan
WR: Alex Ofodile, Jr., Rock Bridge
WR: Chrishawn Torrey, Sr., Ritenour
WR: Brady Newland, Sr., Liberty
ATH: Gabe Marcantonio, Sr., Jefferson City
OL: Mitch Palmer, Sr., DeSmet
OL: Jarred Boyer, Sr., Eureka
OL: Tanner Hale, Sr., Francis Howell
OL: Cole West, Sr., Blue Springs South
OL: Brendan Sullivan, Sr., Howell Central
DEFENSE 2nd Team (Class 6)
DL: Armon Watts, Sr., CBC
DL: Marcus Stewart, Jr., Sr., Pattonville
DL: Danny Williams, Jr., Timberland
DE: Hayden Johnson, So., Rock Bridge
DE: David Horvath, Sr., Fort Zumwalt West
LB: Jay Dupree, Sr., Lindbergh
LB: Ross Alexander, Sr., Rock Bridge
LB: Terrell Collins, Sr., Hazelwood Central
LB: AJ Jones, Sr., Francis Howell
DB: Eric Carrera, Jr., CBC
DB: Zach Muniz, Sr., CBC
DB: Terry White, Sr., Francis Howell North
DB: Adrian Bowman, Sr., DeSmet
P: Gabe Marcantonio, Sr., Jefferson City
K: Bo Highfill, Jr., Eureka
2014 Missouri Football Coaches Association All-State Team
CLASS 1
OFFENSE 1st Team (Class 1)
QB: Zane Jacoby, sr., Westran
RB: Trace Windsor, sr., South Shelby
RB: Kellen Overstreet, sr., Penney
RB: Wiley Martin, sr., Polo
WR: Garrett Jaegers, jr., Valle Catholic
WR: Slater Stone, sr., Paris
ATH: Connor Basler, jr., Valle Catholic
TE: Parker Howard, sr., Westran
OL: Ethan Fallert, sr., Valle Catholic
OL: Ryan Larrick, sr., South Shelby
OL: Josh Riggs, sr., Maysville
OL: Kade Kelley, sr., Skyline
OL: Brennan Kitchen, jr., Westran
DEFENSE 1st Team (Class 1)
DL: Jacob Trautman, sr., Valle Catholic
DL: Morgon Wallace, sr., Westran
DL: Marek Thompson, jr., Osceola
DE: Koltyn Schilly, sr., Valle Catholic
DE: Clay Dahman, sr., Midway
LB: Sidney Wear, jr., South Shelby
LB: Tanner Yahnig, sr., Midway
LB: Jake Ingebritson, sr., Westran
DB: Driston Self, sr., Osceola
DB: Justin Donald, sr., Crest Ridge
DB: Reid Steiner, sr., Maysville
DB: Brady Harper, jr., Penney
P:   Cole Steinbecker, sr., St. Vincent
K:   Raul Palacios, sr., Milan
RET: Broderick Davis, sr., Cabool
Offensive Player of the Year: Kellen Overstreet, sr., Penney
Defensive Player of the Year: Jacob Trautman, sr., Valle Catholic
Coach of the Year: Judd Naeger, Valle Catholic
OFFENSE 2nd Team (Class 1)
QB: Dylan Mountain, jr., Skyline
RB: Tariq Garner, sr., Monroe City
RB: LeAaron Hicks, sr., Plattsburg
RB: Tanner Wright, jr., Marionville
WR: Boby Johnson, sr., Miller
WR: Dallas Self, sr., Osceola
ATH: Cody Guthrie, sr., West Platte
TE: Conner Salmons, sr., West Platte
OL: Mason Misel, sr., Polo
OL: Tanner Lintner, sr., West Platte
OL: Waylon Davis, jr., Marionville
OL: Tim Nienhueser, sr., Santa Fe
OL: Kobe Burchett, jr., Midway
DEFENSE 2nd Team (Class 1)
DL: Dylan Stockton, sr., Marionville
DL: Isaac Hill, sr., Miller
DL: Kessler Woods, sr., Midway
DE: Ben Baer, jr., Westran
DE: August Hayhurst, sr., Paris
LB: Jacob LaSalle, jr., Marionville
LB: Jake Hicks, sr., Polo
LB: Duane Avila, jr., Marceline
LB: T.C. East, so., Penney
DB: Gage Shively, sr., Monroe City
DB: Austin Corley, sr., Adrian
DB: Thomas Eggerman, sr., Lockwood
DB: Brady Francis, sr., Salisbury
P:   Adam Robertson, sr., McAuley Catholic
K:   Devon Kutz, jr., Valle Catholic
RET: Taylor Birt, sr., Monroe City
OFFENSE 3rd Team (Class 1)
QB: Jordan Jack, sr., Miller
RB: Dalton Wright, jr., Westran
RB: Chipper Berry, jr., Skyline
RB: Luis Pacheco, sr., Milan
WR: Nick Oberle, jr., Valle Catholic
WR: Madison Davis, jr., Skyline
WR: Justin Moore, so., Lone Jack
ATH: Brett Threlkeld, sr., South Shelby
TE: Drew Flagg, sr., Skyline
OL: Wyatt Hays, sr., Tipton
OL: Trey Talley, sr., Plattsburg
OL: Kyle Ghumm, sr., Jasper
OL: Brock Beckemeyer, jr., Wellington-Napoleon
OL: Derrick Sylvester, so., Milan
DEFENSE 3rd Team (Class 1)
DL: Cade Ewigman, sr., Marceline
DL: C.J. Graham, sr., Plattsburg
DL: Grant Denbow, sr., Thayer
DE: Keithan Litton, sr., Penney
DE: Bodie Eaglen, sr., Milan
LB: Kasey McFall, jr., South Harrison
LB: Michael Stanley, sr., Gallatin
LB: Brett Shepardson, jr., West Platte
LB: Blake Jeffries, jr., Jasper
DB: Austin Pennell, sr., Valle Catholic
DB: Joe Kozak, sr., Cabool
DB: Brady Durbin, sr., South Shelby
DB: Ben Hinz, jr., Santa Fe
P:  Trace Windsor, sr., South Shelby
K:  Drew Carney, jr., Osceola
RET: Trey Hill, sr., Miller
2014 MissouriFootball Coaches Association All-State Team
Class 2
OFFENSE 1st Team (Class 2)
QB: Tripp Tucker, sr., Lamar
RB: Cory Hanger, sr., South Callaway
RB: Danny Embry, jr., Lamar
RB: Dremond Robinson, sr., Malden
REC: Zac Johnson, jr., East Buchanan
REC: Dallas Hester, sr., Strafford
REC: Cort Patrick, sr., Bishop LeBlond
ATH: Eli Lilly, jr., Bishop LeBlond
OL: John Rice, sr., Lamar
OL: Javiel Cooper, sr., Malden
OL: Robert Brown, jr., Lutheran North
OL: Carson Myers, sr., East Buchanan
OL: Zach Speckhals, sr., Hermann
DEFENSE 1st Team (Class 2)
DL: Angus Sprenkle, sr., Lamar
DL: Matt Frankenbach, jr., Palmyra
DL: Cordiero Clark, sr., Malden
DE: Trenton Mooney, sr., Lamar
DE: Dylan Hare, sr., South Callaway
LB: Jed Stahl, jr., Lamar
LB: Dillon Stone, jr., South Callaway
LB: Johnny Brooks, sr., Lamar
LB: Nick Thompson, jr., Malden
DB: Brett McDonald, sr., Lamar
DB: Skyler Kline, sr., Palmyra
DB: Blaine Wheeler, sr., Lafayette County
DB: Justin Baker, sr., Lutheran North
Punter: Kyle Williams, sr., Diamond
Kicker: Todd Morrow, jr., Lamar
Returner: Alex Pyatt, sr., Bishop LeBlond
Offensive Player of the Year: Cory Hanger, sr., South Callaway
Defensive Player of the Year: Brett McDonald, sr., Lamar
Coach of the Year: Scott Bailey, Lamar
OFFENSE 2nd Team (Class 2)
QB: Troy Hentges, sr., South Callaway
RB: Jacob Clay, jr., Brentwood
RB: Bryan Porter, sr., Liberty Mountain View
RB: Dalton Taylor, sr., Strafford
REC: Malcolm Elmore, jr., Lafayette County
REC: Skyler Kline, sr., Palmyra
REC: Nate Griffin, jr., East Buchanan
ATH: Landon Harper, sr., Herculaneum
OL: Clayton Buzzard, sr., Lamar
OL: Gabe Hubbard, sr., Holden
OL: Michael Pezold, sr., North Callaway
OL: Joe Drebes, sr., Palmyra
OL: Devon Foote, sr., Herculaneum
DEFENSE 2nd Team (Class 2)
DL: Luke Horstman, sr., South Callaway
DL: Joey Rodriguez, sr., Liberty Mountain View
DL: David Knox, jr., Lutheran North
DE: Will Obert, jr., Palmyra
DE: Connor Haynes, sr., Bishop LeBlond
LB: Samuel Morton, jr., Strafford
LB: Cale Cornman, jr., Liberty Mountain View
LB: Reed McBroom, jr., Brookfield
LB: Luke Wozny, sr., Carrollton
DB: Jansen Acklin, sr., Liberty Mountain View
DB: Brady Collier, sr., Strafford
DB: Ben Kluhsman, sr., Lamar
DB: Mason Shoemaker, sr., South Callaway
P:   Peter Lemmons, sr., St. Paul Lutheran
K:  Alex Castillo, sr., Strafford
RET: Phillip Bland, jr., Palmyra
OFFENSE 3rd Team (Class 2)
QB: Chanler Collins, jr., Strafford
RB: Bryce Jefferson, sr., Lutheran
RB: Carl Thomas, sr., Lutheran North
RB: Skyler Creed, sr., Hallsville
REC: Seth Speichinger, jr., Brookfield
REC: Cortez Dobbins, sr., Malden
REC: Christian Elliott, sr., Father Tolton
ATH: Lance Molz, jr., El Dorado Springs
OL: Omar Bailey, sr., Malden
OL: Stefan Clenin, sr., Jefferson
OL: Andy Schmitz, sr., Lawson
OL: Mason McCaleb, sr., Hallsville
OL: Logan Charlton, sr., Bowling Green
DEFENSE 3rd Team (Class 2)
DL: Clayton Johnson, sr., Willow Springs
DL: Myles Rutledge, sr., Stockton
DL: Dakoda Ballard, sr., South Callaway
DE: Christian Turner, sr., Lafayette County
DE: Matt Teter, jr., Brookfield
DE: Connor Hill, sr., Lawson
LB: Nico Brown, sr., Herculaneum
LB: Will Tindal, jr., Father Tolton
LB: Jackson Ringhausen, sr., Bowling Green
LB: Tyler Pryor-Hall, sr., Brentwood
LB: Brendan Timbrook, jr., Palmyra
DB: Damien Sapp, jr., Lawson
DB: Kody Vargo, sr., Grandview (Hillsboro)
DB: Colton Hale, jr., Hermann
DB: Jackson Bagley, jr., Ash Grove
P:   Drake Higgins, sr., Lathrop
K:   Ryan Chappell, sr., Father Tolton
RET: Darius Porter, University Academy
2014 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 3
OFFENSE 1st Team (Class 3)
QB: Jaden Barr, sr., California
RB: John Moten, sr., John Burroughs
RB: Aaron Graham, sr., Oak Grove
RB: Brody McMahon, sr., Maryville
REC: Collin Samuelson, sr., Osage
REC: Chris Booker, jr., John Burroughs
REC: Zach Drake, sr., O’Hara
TE: Nathan VanSlyke, sr., John Burroughs
OL: Jacob Cacek, sr., Maryville
OL: Tristan Haltom, sr., Ava
OL: Brennen Kellogg, jr., Oak Grove
OL: Brendan Weybrew, sr., Maryville
OL: Graham Cummings, jr., John Burroughs
DEFENSE 1st Team (Class 3)
DL: Colin Bess, sr., Park Hills Central
DL: Josh Klipper, jr., Oak Grove
DL: Brad Russell, sr., Osage
DE: Dalton Brinegar, sr., Oak Grove
DE: Dustin Piper, jr., Maryville
LB: Allan Burger, sr., California
LB: Wesley Abramovitz, sr., Monett
LB: Michail Winstead, sr., Oak Grove
LB: Tom Bolstad, jr., John Burroughs
DB: DaWaun Johnson, sr., Oak Grove
DB: Cameron Witt, jr., Monett
DB: Calieb Bennett, sr., Odessa
DB: Ronald Smith, jr., John Burroughs
P:   Andrew Whitaker, so., Missouri Military Academy
K:   Scott Jones, jr., Oak Grove
RET: Adam Schell, jr., Blair Oaks
Offensive Player of the Year: Aaron Graham, sr., Oak Grove
Defensive Player of the Year: Dalton Brinegar, sr., Oak Grove
Coach of the Year: Pat Richards, Oak Grove
OFFENSE 2nd Team (Class 3)
QB: Tre Moore, sr., John Burroughs
RB: Armand Keely, sr., Orchard Farm
RB: Landon Cairer, jr., Oak Grove
RB: DaRon Davis, so., Hogan Preparatory Academy
REC: Levi Pfitzner, sr., Monett
REC: Brayden Manion, sr., Park Hills Central
REC: Drew Norton, sr., California
TE: Zach Hipsher, sr., Oak Grove
OL: Caleb Drecktrah, sr., Oak Grove
OL: Joshua Van Dunk, sr., Lincoln College Prep
OL: Michael Childress, sr., Monett
OL: Dakota Means, sr., Mountain Grove
OL: Jacob Lewis, sr., Centralia
DEFENSE 2nd Team (Class 3)
DL: Nathan Squires, sr., California
DL: Mason Husmann, jr., Aurora
DL: Sam Wallut, sr., Orchard Farm
DE: Trevor Plafcan, sr., Odessa
DE: Brandon Maberry, sr., Park Hills Central
LB: Drew Harlow, jr., Park Hills Central
LB: Nate Bray, jr., Ava
LB: Jordan Hall, sr., Monett
LB: Caleb Bischoff, sr., Blair Oaks
DB: Landon Mouse, jr., California
DB: Josh Kent, sr., Reeds Spring
DB: Russell Williams, jr., Osage
DB: Jake Money, sr., St. James
Kicker: Brett Gamer, sr., Springfield Catholic
Returner: Walker Borghardt, sr., California
OFFENSE 3rd Team (Class 3)
QB: Quinton Maxwell, sr., Richmond
RB: Jake Ulmer, sr., Osage
RB: Edward Collins, sr., Hogan Prep
RB: Dominic Jamerson, sr., Blair Oaks
REC: Mikel Drehle, sr., Blair Oaks
REC: Bailey Jellinek, sr., Warsaw
REC: Tommy Geisinger, sr., St. Pius X (KC)
TE: Alec Moore, jr., Duchesne
OL: Dalton Fifer, sr., Blair Oaks
OL: Scott Brannan, sr., Osage
OL: Graham Baucom, jr., Eldon
OL: Tristan Beyer, sr., Reeds Spring
OL: Michael Peters, sr., John Burroughs
DEFENSE 3rd Team (Class 3)
DL: Dalton Jett, sr., Cassville
DL: Levi Marlay, jr., Cameron
DL: Latham Melton-Farmer, so., Mountain Grove
DE: Skyler Thomas, sr., Macon
DE: Johnny Healy, sr., Mountain Grove
LB: Brock Hughes, jr., O’Hara
LB: Tuvone Clark, sr., McCluer South-Berkeley
LB: Tyler Westerfield, sr., Orchard Farm
LB: Brandon Sontheimer, sr., Macon
DB: DeEll Midgyett, sr., Chillicothe
DB: Brock O’Neal, jr., Fredericktown
DB: Logan Armontrout, sr., Centralia
DB: Morgan Huebner, sr., Owensville
K:  Andrew Carr, sr., Cameron
RET: Maurion Warren, sr., Bishop DuBourg
2014 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 4
OFFENSE 1st Team (Class 4)
QB: Tyson Roderique, jr., Webb City
RB: Drew Lauer, sr., St. Charles West
RB: Braion Owens, sr., Cape Central
RB: Keynan Scheurich, sr., Carl Junction
REC: Kiante Hardin, sr., Webb City
REC: Westerband Lindor, sr., Affton
REC: Al Young, jr., Cape Central
TE: Hale Hentges, sr., Helias Catholic
OL: Davondre Love, sr., Affton
OL: Dalton Ford, sr., Webb City
OL: Tanner Owen, sr., Kearney
OL: Trystan Castillo, jr., Webb City
OL: Dylan Powell, jr., Hannibal
DEFENSE 1st Team (Class 4)
DL: Blake Wilbers, sr., Helias Catholic
DL: Jacob Babb, sr., Kearney
DL: Drake Humphrey, sr., Webb City
DL: T.J. Pearson, sr., Cape Central
LB: Blake Rugraff, sr., St. Charles West
LB: Kolesen Crane, jr., Webb City
LB: Chase Johnston, sr., Carl Junction
LB: Cole Sigmund, sr., MICDS
DB: Jalen Reddin, sr., Cape Central
DB: Maquel Harbin, sr., Webb City
DB: Jerry McBride, jr., Hannibal
DB: Connor Allen, sr., Kearney
P:   Andrew Hayden, sr., Festus
K:  Jake Lochner, sr., Sullivan
RET: Will Pratt, sr., St. Mary’s (St. L)
Offensive Player of the Year: Kiante Hardin, sr., Webb City
Defensive Player of the Year: Cale Garrett, jr., Kearney
Coach of the Year: John Roderique, Webb City
OFFENSE 2nd Team (Class 4)
QB: Alex Faddoul, jr., Helias Catholic
RB: Tyler Davison, sr., Webb City
RB: Chris Walsh, sr., Hillsboro
RB: Marquis Stewart, sr., Miller Career Academy
REC: Aliek Reed, sr., Platte County
REC: Brad Gaffey, jr., West Plains
REC: Adam Schrock, sr., Harrisonville
TE: Jackson Krull, sr., Smithville
OL: Brody Buschjost, sr., Helias Catholic
OL: Jaylen Flye-Sadler, sr., Cape Central
OL: Alex Herrmann, sr., St. Charles West
OL: Tanner Gulick, jr., Harrisonville
OL: Gunnar Allison, jr., Logan-Rogersville
DEFENSE 2nd Team (Class 4)
DL: Tucker Schlesener, sr., Harrisonville
DL: Logan Bell, sr., St. Francis Borgia
DL: Justin Creighton, sr., Westminster Christian Academy
DL: Quendarius Bass, sr., Lafayette (St. Joseph)
LB: Landon Hern, sr., Harrisonville
LB: Michael Weston, sr., Westminster Christian Academy
LB: Kam Gray, sr., Pleasant Hill
LB: Topher Kilkenny, sr., Platte County
LB: Karsten Ekern, jr., Mexico
DB: Wyatt Schenker, jr., Harrisonville
DB: Drew Melaragno, jr., Westminster Christian Academy
DB: Todd Buschjost, sr., Helias Catholic
DB: Quintin Mueller, sr., Smithville
P:   Makenna Cook, sr., Kirksville
K:   Dawson Goepferich, jr., Kearney
RET: Dupree Alexander, sr., Moberly
OFFENSE 3rd Team (Class 4)
QB: Blake Hulsey, sr., Union
RB: Charlie Nihart, sr., Smithville
RB: Jordan Siegel, jr., Affton
RB: Reagan Frakes, sr., Kearney
REC: Nick Eads, sr., Union
REC: Preston Martin, sr., Lafayette (St. Joseph)
REC: Dyllan Conway, so., Westminster Christian Academy
TE: Tyler Cooper, sr., Platte County
OL: Logan Reynolds, sr., Festus
OL: Ryan Ochoa, sr., Hillsboro
OL: Gabe McMullen, sr., Carl Junction
OL: James Mullen, jr., St. Francis Borgia
OL: Isaac Long, sr., Bolivar
DEFENSE 3rd Team (Class 4)
DL: Luis Medina, jr., St. Mary’s (St. L)
DL: Jon Young, sr., St. Charles West
DL: Sage Wood, sr., West Plains
DL: Brandon Guehne, sr., St. Francis Borgia
LB: Tyler Burrus, jr., Affton
LB: Austin Carter, sr., Webb City
LB: Matt Wernsing, sr., West Plains
LB: George Jochens, sr., Priory
LB: Brennen Shular, sr., Festus
DB: Kway’Chon Chisom, so., Cape Central
DB: Elijah Richeson, so., Festus
DB: Gary Ernest, sr., St. Dominic
DB: Jacob Abel, jr., Warrenton
P:   Johnny Scott, jr., Bolivar
K:  Sam Aviles, so., Smithville
RET: Chaden Brandt, jr., Nevada
2014 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 5
OFFENSE 1st Team (Class 5)
QB: Skylar Thompson, jr., Fort Osage
RB: Nash Sutherlin, sr., Muriel W. Battle
RB: Josh Martin, sr., Camdenton
RB: Hunter Yeargan, jr., Willard
TE: Kyle Markway, sr., St. John Vianney
ATH: Shane Barrett, sr., Ft. Zumwalt East
REC: Daniel Morris, jr., Ft. Zumwalt East
REC: Connor Ratcliff, sr., Parkview (Springfield)
OL: Tyler Larson, sr., Willard
OL: Joe Tuimauga, sr., Park Hill
OL: Anthony Enriquez, sr., Park Hill
OL: Greg Robinson, sr., Parkview (Springfield)
OL: Matt Sanders, sr., Parkway Central
DEFENSE 1st Team (Class 5)
DL: Preston Hobeck, sr., Jackson
DL: Forrest Merrill, sr., Willard
DL: Rovon Blocker, jr., Muriel W. Battle
DE: Nate Howard, sr., Ladue Horton Watkins
DE: Jerrion Nelson, jr., Muriel W. Battle
LB: Jacob Watkins, sr., Nixa
LB: Carter Anchors, sr., Park Hill
LB: Marshall Willingham, sr., Muriel W. Battle
LB: Josh Tuimaseve, sr., Fort Osage
DB: Chase Williams, sr., Winnetonka
DB: Cam Hilton, sr., Webster Groves
DB: Jourden Riley, sr., Nixa
DB: KiAndre Pugh, sr., Liberty North
P:  Jack Fox, sr., Ladue Horton Watkins
K:  Logan Tyler, jr., Nixa
RET: Jordan Haliburton, jr., Rockwood Summit
Offensive Player of the Year: Nash Sutherlin, sr., Muriel W. Battle
Defensive Player of the Year: Jacob Watkins, sr., Nixa
Coach of the Year: Justin Conyers, Muriel W. Buttle
OFFENSE 2nd Team (Class 5)
QB: Dante Vandeven, sr., Jackson
RB: Deon Lewis, sr., Ft. Zumwalt North
RB: Marquise Doherty, sr., Winnetonka
RB: Matt Harris, jr., Park Hill
ATH: Logan Tyler, jr., Nixa
TE: Tyler Ralston, jr., Carthage
REC: Xominique Davis, sr., Jackson
REC: Nolan Snyder, sr., St. John Vianney
OL: Parker Pitts, jr., Camdenton
OL: Steven Anderson, sr., Fort Osage
OL: Connor Massey, sr., Ozark
OL: Marcus Lowery, sr., Ft. Zumwalt North
OL: Daren Garcia, sr., Waynesville
DEFENSE 2nd Team (Class 5)
DL: Chester Graves, so., Park Hill
DL: Sima Thomas, jr., Fort Osage
DL: Brandon Haberstroh, jr., Chaminade
DE: Jordon Hardwick, sr., St. John Vianney
DE: Austin Heatherly, jr., Nixa
LB: Dacey Brister, jr., Ft. Zumwalt North
LB: Sal Silvio, sr., Liberty North
LB: Joe Welte, jr., Fox
LB: Josh Stone, sr., Jackson
DB: Robert Richmond, sr., Willard
DB: Alex Derryberry, jr., Carthage
DB: Jacob Pfender, sr., Staley
DB: Austin Oard, sr., Liberty North
P:   Sam Frelich, sr., Chaminade
K:  Jack Fox, sr., Ladue Horton Watkins
RET: Seth Hedrick, jr., Waynesville
OFFENSE 3rd Team (Class 5)
QB: Rob Thompson, sr., Webster Groves
RB: Daylen Edwards, jr., Ladue Horton Watkins
RB: Andy Satulla, sr., Rolla
RB: Jesse McBee, sr., Fort Osage
ATH: Brevinn Tyler, so., Muriel W. Battle
TE: Tanner McClaren, sr., Park Hill South
REC: Jake Stroker, sr., Pattonville
REC: Conner Hicks, jr., Lebanon
OL: Mark Abegg, sr., Webster Groves
OL: Jeff Pugh, sr., Carthage
OL: Matt Wingerson, sr., Oak Park
OL: C.J. Santon, sr., Camdenton
OL: Skyler Hale, jr., Republic
DEFENSE 3rd Team (Class 5)
DL: Justin Moore, jr., Ladue Horton Watkins
DL: Sidney Lawson, sr., Staley
DL: Anthony Jackson, sr., Webster Groves
DE: Tommy Payne, sr., Parkway Central
DE: Sam Roberts, jr., Waynesville
LB: Cameron Turner, jr., Hazelwood East
LB: Jordan Wilkes, jr., Pattonville
LB: Clayton Cole, sr., Park Hill
LB: Eli Ross, so., Staley
DB: Tim Hall, jr., Rockwood Summit
DB: Roderick Campbell, jr., Chaminade
DB: Kole Hinton, sr., Muriel W. Battle
DB: Quran Williams, sr., Parkway North
P:   Aaron Spradley, sr., Raytown
K:  Taylor Middlebrooks, sr., Parkview
RET: Conrad McMahon, sr., Staley
2014 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 6
OFFENSE 1st Team (Class 6)
QB: T.J. Green, sr., Rockhurst
RB: Calen Taylor, sr., Christian Brothers College
RB: Sutton Smith, sr., Francis Howell
RB: Isaiah Truss, sr., Raymore-Peculiar
REC: Alex Ofodile, sr., Rock Bridge
REC: Lance Boehm, sr., Rockhurst
REC: Mike Million, sr., Christian Brothers College
ATH: Brenner Clemons, sr., Lee’s Summit West
OL: Robert Taylor, sr., Kirkwood
OL: Aaron Callaway, sr., Francis Howell
OL: Jacob Kerns, sr., Rockhurst
OL: John McNamara, sr., Lindbergh
OL: John Chamberlin, sr., Christian Brothers College
DEFENSE 1st Team (Class 6)
DL: Carlos Davis, sr., Blue Springs
DL: Khalil Davis, sr., Blue Springs
DL: Jake Summers, sr., Eureka
DE: Kevin Williams, sr., Christian Brothers College
DE: Spencer Chipley, sr., St. Louis University High
LB: Mike Jones, sr., Christian Brothers College
LB: Ryan Perkins, jr., Francis Howell
LB: Travis Burris, sr., Jefferson City
LB: Luke Ritter, sr., Rockhurst
DB: Daniel Shelton, sr., Eureka
DB: Eric Carrera, sr., Christian Brothers College
DB: Dylan Bruce, sr., Ft. Zumwalt West
DB: Baylee Custer, sr., Raymore-Peculiar
P:   Jake Reynolds, jr., Lafayette (Wildwood)
K:   Bo Highfill, sr., Eureka
RET: Connor Flynn, sr., Francis Howell
Offensive Player of the Year: Alex Ofodile, sr., Rock Bridge
Defensive Player of the Year: Carlos Davis, sr., Blue Springs
Coach of the Year: Scott Pingel, Christian Brothers College
OFFENSE 2nd Tean (Class 6)
QB: Drew Lock, sr., Lee’s Summit
RB: Ethan Staskewicz, jr., Ft. Zumwalt West
RB: Cobi Bissell, sr., Blue Springs
RB: Tony Grant, sr., Kickapoo
REC: Brendan Scales, jr., Lafayette (Wildwood)
REC: Amonte Mason, sr., Kirkwood
REC: Zach Mitchell, jr., Lee’s Summit
ATH: Tre Bryant, jr., Christian Brothers College
OL: Ben Sinclair, sr., Raymore-Peculiar
OL: Danny Williams, sr., Timberland
OL: Tydarrius Griffin, sr., Hazelwood West
OL: Max Kavy, sr., St. Louis University High
OL: Christian Boyles, sr., Blue Springs South
DEFENSE 2nd Team (Class 6)
DL: Quintin Wynne, sr., Christian Brothers College
DL: Doug Tate, jr., Lindbergh
DL: C.J. Donaldson, sr., Raymore-Peculiar
DE: Ben Harris, sr., Raymore-Peculiar
DE: Casden Key, sr., Francis Howell
LB: Brock Geisz, sr., Eureka
LB: Chase Overton, sr., Lee’s Summit North
LB: David Dye, sr., Blue Springsg South
LB: Justin Perkins, jr., Francis Howell
DB: Damian Baker, sr., Christian Brothers College Preparatory
DB: Keeyon Incle, sr., Blue Springs South
DB: Mason Pack, jr., Kickapoo
DB: Sam Smith, sr., David H. Hickman
P:   Luke Theis, sr., Lee’s Summit
K:   Dallas Hille, sr., Raymore-Peculiar
RET: Darryl Williams, sr., Jefferson City
2015 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 1
OFFENSE 1st Team (Class 1)
QB: Connor Basler, Valle Catholic, Sr.
RB: Gunnar Martin, Polo, Jr.
RB: Jared Best, Marceline, Sr.
RB: Tyler Elledge, Mark Twain, Sr.
WR: Garrett Jaegers, Valle Catholic, Sr.
WR: LaTroy Harper, Penney, So.
ATH: Dylan Mountain, Skyline, Sr.
TE: Coleman Keeley, Valle Catholic, Jr.
OL: Matthew Skaggs, Valle Catholic, Sr.
OL: D.J. Gerhart, Marceline, Jr.
OL: Josh Underhill, Monroe City, Jr.
OL: Taron Finnegan, Mark Twain, Jr.
OL: Jordan Gower, Thayer, Jr.
DEFENSE 1st Team (Class 1)
DL: Marek Thompson, Osceola, Sr.
DL: Jordan Elam, Marceline, Jr.
DL: Brock Kertz, Valle Catholic, Sr.
DE: Braydon Pender, Thayer, Sr.
DE: Colin Okenfuss, Valle Catholic, Sr.
LB: Jacob LaSalle, Marionville, Sr.
LB: Kurtis Meyer, Valle Catholic, Sr.
LB: Sidney Wear, South Shelby, Sr.
LB: Tucker Hargrove, Thayer, Sr.
DB: Cole Wood, Valle Catholic, Jr.
DB: Korby Ford, Penney, Sr.
DB: Ben Schnelle, Lockwood, Sr.
DB: Chase Morrow, South Shelby, Sr.
P: Drake Childers, Crystal City, Sr.
K: Devon Kutz, Valle Catholic, Sr.
RET: Tyler Swearingin, Skyline, Sr.
Offensive player of the year: Connor Basler, Valle Catholic
Defensive player of the year: Colin Okenfuss, Valle Catholic
Coach of the year: Judd Naeger, Valle Catholic
OFFENSE 2nd Team (Class 1)
QB: Matt White, Maysville, Sr.
RB: Dalton Wright, Westran, Sr.
RB: Chipper Berry, Skyline, Sr.
RB: Heath Renno, Lincoln, Sr.
WR: Madison Davis, Skyline, Sr.
WR: Laine Forrest, Paris, Sr.
ATH: Dallas Reynolds, Wellington-Napoleon, Sr.
TE: Telly Harper, Penney, Sr.
OL: Devin Trosper, Penney, Sr.
OL: Kobe Burchett, Midway, Sr.
OL: Brock Beckemeyer, Wellington-Napoleon, Sr.
OL: Zackery Phillips, Polo, Jr.
OL: Chet Meyer, Valle Catholic, Sr.
DEFENSE 2nd Team (Class 1)
DL: Landon Tyler, Thayer, Sr.
DL: Garrett Trosper, Penney, So.
DL: Ben Baer, Westran, Sr.
DE: Tristan Green, Wellington-Napoleon, Sr.
DE: Maverick Greer, Midway, Sr.
LB: Briar Hancock, Paris, Sr.
LB: Brett Shepardson, West Platte, Sr.
LB: Johnathon Lewis, Osceola, Sr.
LB: Kasey McFall, South Harrison, Sr.
DB: Blake Roberts, Lincoln, Jr.
DB: Adam Cochran, Adrian, Sr.
DB: Jordan Hendricks, North Platte, Sr.
DB: Zach Carney, Osceola, Sr.
P: Peyton Richardson, Midway, Jr.
K: Drew Carney, Osceola, Sr.
RET: LaTroy Harper, Penney, So.
OFFENSE 3rd Team (Class 1)
QB: Jaran Richman, Penney, Jr.
RB: T.C. East, Penney, Jr.
RB: Kyle Bouldin, Lockwood, Jr.
RB: Troy Powers, Maysville, Jr.
WR: Nick Oberle, Valle Catholic, Sr.
WR: Tanner Wright, Marionville, Sr.
ATH: Luke Boyer, Midway, Sr.
TE: Austin Hall, Braymer,  Jr.
OL: Dalton Harer, Skyline, Sr.
OL: Dalton Larison, West Platte, Sr.
OL: Waylon Davis, Marionville, Sr.
OL: Nolan Sparkman, Lockwood, Sr.
OL: Derrick Sylvester, Milan, Jr.
DEFENSE 3rd Team (Class 1)
DL: Levi Miller, Sweet Springs, Jr.
DL: Duane Avila, Marceline, Sr.
DL: Jonathan Collins, North Platte, Sr.
DE: Cameron Johnson, West Platte, Jr.
DE: Matt Dick, Crest Ridge, Sr.
LB: Terry Monroe, Mark Twain, Jr.
LB: Brady Stallo, Marceline, Jr.
LB: Brandon Tate, Thayer, Sr.
LB: Ben Hinz, Santa Fe, Sr., 6-0
DB: Trenton Johnson, Windsor, Sr.
DB: Tyler Piepmeier, Appleton City, Sr.
DB: Ryan Slaughter, Scotland County, Jr.
DB: Micheal O’Brien, Midway, Sr.
P: Kyle Ewing, North Platte, Sr.
K: Landon Tyler, Thayer, Sr.
RET: Tanner Wright, Marionville, Sr.
2015 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 2
OFFENSE 1st Team (Class 2)
QB: Josh Pruett, MV-Liberty, Jr.
RB: Danny Embry, Lamar, Sr.
RB: Jacob Clay, Brentwood, Sr.
RB: Will Tindal, Fr. Tolton Catholic, Sr.
WR: Seth Speichinger, Brookfield, Sr.
WR: Ross Parke, Summit Christian Academy, Sr.
TE: Eli Lilly, St. Joseph LeBlond, Sr.
ATH: Matt Whyman, Lamar, Jr.
OL: Keegan Duncan, Lamar, Sr.
OL: Rylee Cunningham, Lamar, Sr.
OL: Noah Olinger, St. Joseph LeBlond, Sr.
OL: Daniel Lehenbauer, Palmyra, Jr.
OL: Zeph Smith, Butler, Sr.
DEFENSE 1st Team (Class 2)
DL: Matthew Frankenbach, Palmyra, Sr., 6-0, 245
DL: Will Jeffries, Lamar, Jr., 5-10, 240
DL: David Knox, Lutheran North, Sr., 6-1, 305
DE: Will Obert, Palmyra, Sr., 6-3, 225
DE: Zach Gray, Malden, Sr., 6-3, 230
LB: Cale Cornman, MV-Liberty, Sr., 6-3, 235
LB: Jed Stahl, Lamar, Sr., 6-0, 190
LB: Nick Thompson, Malden, Sr., 5-11, 225
LB: Tanner Phipps, Lamar, Jr., 5-8, 170
DB: Anthony Wilkerson, Lamar, Jr., 5-11, 175
DB: Luke Hardman, Lamar, Jr., 6-0, 175
DB: Philip Bland, Palmyra, Sr., 5-10, 185
DB: Kylus Thompson, Malden, Sr., 5-11, 162
P: Sam Schanze, St. Joseph LeBlond, Sr., 6-1, 150
K: Todd Morrow, Lamar, Sr., 5-10, 205
RET: Carson McCarty, Fr. Tolton Catholic, Jr., 6-0, 165
Offensive player of the Year: Danny Embry, Lamar
Defensive player of the Year: Cale Cornman, MV-Liberty
Coach of the Year: Scott Bailey, Lamar
OFFENSE 2nd Team (Class 2)
QB: Colby Rapp, East Buchanan, Sr.
RB: Jacob Eden, Strafford, Sr.
RB: Warren Sheppard, Lexington, Jr.
RB: Eisley Hinton, Lafayette County, Sr.
WR: Zac Johnson, East Buchanan, Sr.
WR: Andrew Raider, MV-Liberty, Sr.
TE: TW Ayers, Lamar, So.
ATH: Malcolm Elmore, Lafayette County, Sr.
OL: George Jones, North Callaway, Sr.
OL: Andrew Stroud, St. Joseph LeBlond, Jr.
OL: Grant Magdziarz, Fair Grove, Sr.
OL: Joey Hanger, Hermann, Jr.
OL: Dylan Bailey, South Callaway, Sr.
DEFENSE 2nd Team (Class 2)
DL: Tyler Jolly, Lafayette County, Sr.
DL: Brian Hutton, Brentwood, Sr.
DL: Shane Clenin, Jefferson, Jr.
DE: Matt Teter, Brookfield, Sr.
DE: Logan Lindsay, Hallsville, Sr.
LB: Reed McBroom, Brookfield, Sr.
LB: Samuel Morton, Strafford, Sr.
LB: Dillon Stone, South Callaway, Sr.
LB: Brendan Timbrook, Palmyra, Sr.
DB: Tucker Noble, Brookfield, Sr.
DB: Brenton Bush, MV-Liberty, Jr.
DB: Colton Hale, Hermann, Sr.
DB: Cooper Lynn, Lexington, Sr.
P: Austin Graves, Jefferson, Sr.
K: Art Huerta, Brookfield, Sr.
OFFENSE 3rd Team (Class 2)
QB: Chapen Riley, Malden, Sr.
RB: Jacob Eden, Strafford, Sr.
RB: Devan Loveall, Butler, Sr.
RB: Lance Molz, El Dorado Springs, Sr.
WR: Cameron Clemons, Lutheran North, Sr.
WR: Carson McCarty, Fr. Tolton Catholic, Jr.
TE: Zach Gray, Malden, Sr.
ATH: Deverence Jones, East Prairie, Jr.
OL: Austin Nye, Lawson, Sr.
OL: Dakota Jakoubek, Jefferson, So.
OL: Patrick Flesch, Fr. Tolton Catholic, Sr.
OL: Tyler McNeece, El Dorado Springs, Sr.
OL: Braydon Kirchner, Clark County, Sr.
DEFENSE 3rd Team (Class 2)
DL: Drake Menconi, Brookfield, Jr.
DL: Bubba Miller, East Buchanan, Sr.
DL: Caden Robinson, Summit Christian Academy, Jr.
DE: Taylor Worrell, Clark County, Sr.
DE: Sawyer Wilfong, Herculaneum, Sr.
LB: AJ Obrien, Palmyra, Sr.
LB: Austin Potter, East Buchanan, Jr.
LB: Spencer Whitt, Lafayette County, Jr.
LB: Trey Kaullen, Lexington, Jr.
DB: Tim Venable, Herculaneum, Sr.
DB: Jackson Bagley, Ash Grove, Sr.
DB: Joe Clay, Brentwood, So.
DB: Jordan Brown, Holden, Jr.
P: Chapen Riley, Malden, Sr.
K: Noah Mencer, Palmyra, So.
2015 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 3
OFFENSE 1st Team (Class 3)
QB: Jordan Hair, Blair Oaks, Sr.
RB: Daron Davis, Hogan Prep., Jr.
RB: Jake Bain, John Burroughs, So.
RB: Kobe Hardin, Odessa, Sr.
WR: Chris Booker, John Burroughs, Sr.
WR: CJ Closser, Blair Oaks, Sr.
WR: Troy Muse, Wright City, Sr.
ATH: Landon Cairer, Oak Grove, Sr.
OL: Brennen Kellogg, Oak Grove, Sr.
OL: Graham Cummings, John Burroughs, Sr.
OL: Austin Reed, Salem , Sr.
OL: Mason Graff, Maryville, Sr.
OL: Chance Cumpton, Blair Oaks, Sr.
DEFENSE 1st Team (Class 3)
DL: Dustin Piper, Maryville, Sr.
DL: Joe Tischler, John Burroughs, Jr.
DL: William Bradley-King, Hogan Prep, Sr.
DE: Mason Husmann, Aurora, Sr.
DE: Sam Hasekamp, Centralia, Jr.
LB: Brock Hughes, O’Hara, Sr.
LB: Tom Bolstad, John Burroughs, Sr.
LB: Austin Weygandt, Odessa, Jr.
LB: Drew Harlow, Park Hills Central, Sr.
DB: Ronald Smith, John Burroughs, Sr.
DB: Carter Otwell, Mountain Grove, So.
DB: Austin Wilson, Odessa, Sr.
DB: Adam Schell, Blair Oaks, Sr.
P: Jake Bridges, Park Hills Central, Sr.
K: Suleman Burrows, John Burroughs, Jr.
RET: Damon Buford, Hogan Prep, Jr.
Offensive player of the Year: Jake Bain, John Burroughs
Defensive player of the Year:Tom Bolstad, John Burroughs
Coach of the Year: John Merritt, John Burroughs
OFFENSE 2nd Team (Class 3)
QB: Jake Bridges, Park Hills Central, Sr.
RB: Travis Dean, Fulton, Sr.
RB: Dakota Beemer, Maryville, Sr.
RB: Kenton Wilhoit, Oak Grove, So.
WR: Skylar Cahill, Aurora, Sr.
WR: Austin Evans, O’Hara, Sr.
WR: Landon Mouse, California, Sr.
ATH: Ethan Stevens, Dexter, Sr.
OL: Morgan Schenck, Ste Genevieve, Sr.
OL: Graham Baucom, Eldon, Sr.
OL: Gerritt Montgomery, Aurora, Sr.
OL: Scott Wichmer, Springfield Catholic, Sr.
OL: Chance Lewis, Odessa, Jr.
DEFENSE 2nd Team (Class 3)
DL: Jase Hollingsworth, Odessa, Jr.
DL: Lathem Melton-Farmer, Mountain Grove, Jr.
DL: Clayton Bristol, Fulton, Sr.
DE: John Moley, John Burroughs, Sr.
DE: Quan Johnson, Kennett, Sr.
DE: Alex Turner, Monett, Jr.
LB: Tanner Schnelle, Aurora, Sr.
LB: Daron Rozell, Hogan Prep, Sr.
LB: Chris Vachow, John Burroughs, Sr.
LB: Kobe Kaminski, Fulton, Sr.
DB: Jordan Cole, McCluer South Berkeley, Jr.
DB: Eli Floyd, Salem, Jr.
DB: Cameron Witt, Monett, Sr.
DB: Trenton Makings, Odessa, Sr.
P: Jason Edwards, Osage, Jr.
K: Scott Jones, Oak Grove, Sr.
RET: Austin Evans, O’Hara, Sr
OFFENSE 3rd Team (Class 3).
QB: Tyler Foote, John Burroughs, So.
RB: Levi Shinn, Eldon, Sr.
RB: Anthony Roe, Ste Genevieve, Sr.
RB: Trystan Short, Mountain Grove, Jr.
WR: Jarrett Massie, Mt Vernon, Jr.
WR: Antonio Quick, Salem, Sr.
WR: Sam Martino, St. Pius X (KC), Sr.
ATH: Edward Wilson, Kennett, Sr.
OL: Joe Dandridge, Duchesne, Sr.
OL: Ryan Lincoln, Centralia, Sr.
OL: Walker Graves, Chillicothe, So.
OL: Colton Dilbeck, Cassville, Sr.
OL: Tyler Polk, Boonville, Sr.
DEFENSE 3rd Team (Class 3)
DL: Diaz Elliott, Richmond, Jr.
DL: Levi Marlay, Cameron, Sr.
DL: Dustin Saunders, Park Hills Central, Sr.
DE: Owen Luebbering, Blair Oaks, Sr.
LB: Kyle Tuepker, Wright City, Sr.
LB: John Saunders, Monett, Sr.
LB: Elijah Green, Maryville, Jr.
LB: Cameron Ellis, Odessa, Sr.
DB: Russell Williams, Osage, Sr.
DB: Carter Kinkead, Centralia, Jr.
DB: Cody Alexander, Blair Oaks, Jr.
DB: Duane Clayton, Lincoln College Prep, Sr.
P: Cameron Witt, Monett, Sr.
K: Levi Shinn, Eldon, Sr.
RET: Tyler Brittain, Wright City, Sr.
2014 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 4
OFFENSE 1st Team (Class 4)
QB: Logan Hinck, Kearney, Sr.
RB: Shamar Griffith, Hannibal, Jr.
RB: Keaton Burroughs, Webb City, Sr.
RB: Marcus Harris, Kearney, Sr.
WR: Al Young, Cape Central, Sr.
WR: Dyllan Conway, Westminster Christian Academy, Jr.
WR: Johnny Scott, Bolivar, Sr.
TE: Braydon Allen, Carl Junction, Sr.
OL: Trystan Castillo, Webb City, Sr.
OL: Dylan Powell, Hannibal, Sr.
OL: Brandon Gonzales, Kearney, Sr.
OL: Wyatt Malcom, Westminster Christian Academy, Sr.
OL: Jett Sexton, West Plains, Sr.
DEFENSE 1st Team (Class 4)
DL: Zeke Wall, Carl Junction, So.
DL: Louis Etuale, Kearney, Sr.
DL: Lamarcus Johnson, Cape Central, Sr.
DE: Chris Smith, Hannibal, Sr.
DE: Zac Courtoise, Kearney, Sr.
LB: Cale Garrett, Kearney, Sr.
LB: Kolesen Crane, Webb City, Sr.
LB: Kaden Roy, Webb City, Sr.
LB: Karsten Ekern, Mexico, Sr.
DB: Trey Gibson, Webb City, Jr.
DB: Jerry McBride, Hannibal, Sr.
DB: Drew Melaragno, Westminster Christian Academy, Sr.
DB: Kway’Chon Chisom, Cape Central, Jr.
P: Zach Davidson, Webb City, Sr.
K: Dawson Goepferich, Kearney, Sr.
RET: Dre Kelly, St. Charles West, Sr.
Offensive player of the Year: Logan Hinck, Kearney
Defensive player of the Year:Cale Garrett, Kearney
Coach of the Year: Greg Jones, Kearney
OFFENSE 2nd Team (Class 4)
QB: Tyson Roderique, Webb City, Sr.
RB: Cody Schrader, Lutheran South, So.
RB: Aaron Harris, Cape Central, Soph., 5-11, 195
RB: Steve Webb, Westminster Christian Academy, Jr.
RB: Norvell Trent, Center, Jr.
WR: Demetrius Norman, Clayton, Sr.
WR: Brayden Krause, Farmington, Sr.
WR: Anthony Durant, Vashon, Sr.
WR: Donnell Williams, Gateway STEM, Sr.
TE: Gerard Dietrich, West Plains, Sr.
OL: Casey Vaughn, Cape Central, Sr.
OL: Robbie Collier, Kearney, Sr.
OL: Tanner Gulick, Harrisonville, Sr.
OL: Robert Davis, Westminster Christian Academy, Sr.
OL: Brendan Carey, St. Charles West, Sr.
DEFENSE 2nd Team (Class 4)
DL: Jaylen Lee, Mexico, Sr.
DL: Joe Peek, St. Mary’s, Sr.
DL: Marcus Paddack, St. Charles West, Jr.
DE: Matthew Bellm, Smithville, Sr.
DE: James Mullen, St. Francis Borgia, Sr.
LB: Matt Rule, Kearney, Sr.
LB: Jake Boyd, Smithville, Jr.
LB: Johnny Blankenship, Platte County, Sr.
LB: Colin Croghan, Priory, Sr.
DB: Samuel Webb, Excelsior Springs, Sr.
DB: Ethan Luft, Kearney, Jr.
DB: Michael Elbert, Carl Junction, Jr.
DB: Kyle Berry, Affton, Sr.
P: Johnny Scott, Bolivar, Sr.
K: Corey Duley, Webb City, Jr.
RET: Al Young, Cape Central, Sr.
OFFENSE 3rd Team (Class 4)
QB: Evan Johnson, Westminster Christian Academy, Sr.
RB: Jordan Siegel, Affton, Sr.
RB: Morgan Selemaea, Harrisonville, Jr.
WR: Joe Snooks, Harrisonville, Jr.
WR: Grant Broeder, St. Francis Borgia, Sr.
TE: Adam McGraw, North County, Sr.
OL: Connor Templeton, Mexico, Sr.
OL: Derek Kohler, Platte County, Jr.
OL: Cole Johnson, Helias Catholic, Sr.
OL: Isaiah Colbert, Raytown South, Sr.
OL: Kieran Watson, Union, Sr.
DEFENSE 3rd Team (Class 4)
DL: Bobby Matthews, MICDS, So.
DL: Kholby, Barnes, Harrisonville Sr.
DL: Wyatt Edmondson, Lafayette, Sr.
DE: Levi Stockard, Vashon, Jr.
DE: Austin Schaefferkoetter, Sullivan, Jr.
LB: Corey Starks, Cape Central, Sr.
LB: Dylan Gaines, Helias Catholic, Jr.
LB: Tyler Burrus, Affton, Sr., 5-11
LB: Jacob Jones, St. Dominic, Jr.
DB: Wyatt Schenker, Harrisonville, Sr.
DB: Tyler Yount, Kearney, Sr.
DB: Sam Mock, Hillsboro, Sr.
DB: Justin Nichols, West Plains, Jr.
P: Zach Maupin, Marshall, Sr.
K: Sam Aviles, Smithville, Jr.
RET: DaVontae Burse, Affton, Sr.
2015 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 5
OFFENSE 1st Team (Class 5)
QB: Skylar Thompson, Fort Osage, Sr.
RB: Jerney Jones, Republic, Sr.
RB: Jordan Salima, Truman, Sr.
RB: Zach Willis, Belton, Sr.
WR: Jaevon McQuitty, Battle, Jr.
WR: Kentrez Bell, Park Hill, Sr.
TE: Chase Allen, Nixa, Sr.
ATH: Cade Brister, Ft. Zumwalt North, Jr.
OL: Trent Roller, Fort Osage, Sr.
OL: Skyler Hale, Republic, Sr.
OL: Michael Marfield, Park Hill, Sr.
OL: Isaac Archer, Lebanon, Sr.
OL: Zach Birch, Staley, Sr.
DEFENSE 1st Team (Class 5)
DL: Jerrion Nelson, Battle, Sr.
DL: Sima Thomas, Fort Osage, Sr.
DL: Sam Roberts, Waynesville, Sr.
DE: Chester Graves, Park Hill, Jr.
DE: Jamarion Johnson, Chaminade, Jr.
LB: Jonah Tuimaseve, Fort Osage, Sr.
LB: Seven Wilson, Park Hill, Jr.
LB: Eli Ross, Staley, Jr.
LB: Markail Williams, Pattonville, Sr.
DB: Roderick Campbell, Chaminade, Sr.
DB: Anthony Taylor, Liberty North, Sr.
DB: Jordan Haliburton, Rockwood Summit, Sr.
DB: Bryce Richardson, Fort Osage, Sr.
P: Beau Baker, Staley, Sr.
K: Logan Tyler, Nixa, Sr.
RET: Malik Scott, Hazelwood East, Sr.
Offensive Player of the Year: Skylar Thompson, Fort Osage
Defensive Player of the Year: Sima Thomas, Fort Osage
Coach of the Year: Ryan Schartz, Fort Osage
OFFENSE 2nd Team (Class 5)
QB: Brevinn Tyler, Battle, Jr.
RB: Anthony Riley, Parkview, Sr.
RB: Sam Pennington, Rockwood Summit, Sr.
RB: Hunter Yeargan, Willard, Sr.
WR: Matt Smith, Fort Osage, Sr.
WR: Jeremy Elliott, Jackson, Sr.
TE: Tyler Ralston, Carthage, Sr.
ATH: Devin Hames, Neosho, Sr.
OL: Jake Lyon, Vianney, Jr.
OL: Charles Carter, Belton, Sr.
OL: Marquis Hayes Jr., Pattonville, Jr.
OL: Parker Pitts, Camdenton, Sr.
OL: Jacob Olson, St Joseph Central, Sr.
DEFENSE 2nd Team (Class 5)
DL: Brandon Haberstrohm, Chaminade, Sr.
DL: Ryan Dorian, Staley, Sr.
DL: Zach Thornton, Carthage, Sr.
DE: Austin Heatherly, Nixa, Sr.
DE: Jacob Lewis, Staley, Sr.
LB: Darion Hall, Battle, Sr.
LB: Luke Hanley, Chaminade, Sr.
LB: Joe Welte, Fox, Sr.
LB: Dacey Brister, Ft. Zumwalt North, Sr.
DB: DJimon Colbert, Winnetonka, Jr.
DB: Clayton Weber, Parkway North, Sr.
DB: Tony Pisoni, Fox, Jr.
DB: Taylor Jeffries, Chaminade, Sr.
P: Trey Walsh, Washington, Jr.
K: Jack Faron, Parkway North, Jr.
RET: Robert Rawie, Liberty, So.
OFFENSE 3rd Team (Class 5)
QB: Alex Derryberry, Carthage, Sr.
RB: Devin Marty, Vianney, Sr.
RB: Jared Rennick, Washington, Sr.
RB: Isaiah Iloilo, Fort Osage, So.
WR: Reginald Crawford, Chaminade, Jr.
WR: Seth Hedrick, Waynesville, Sr.
TE: Jordan Wilkes, Pattonville, Sr.
ATH: Theo Smith, Raytown, Sr.
OL: Cal Harris, Fort Osage, Sr.
OL: Joseph Woodiel, Parkview, Sr.
OL: Eli Monzon, Carthage, Sr.
OL: Michael Neisler, Liberty North, Jr.
OL: Jordan Hathaway, Fox, Sr.
DEFENSE 3rd Team (Class 5)
DL: Wesley James, Lebanon, Sr.
DL: Mason Stipp, Nixa, Sr.
DL: Jack Marsh, Smith-Cotton, Sr.
DE: Blake Wilson, Ft. Zumwalt North, Sr.
DE: Cooper Lohkamp, Parkway Central, Sr.
LB: Drew Seers, Parkway West, Jr.
LB: Cameron Turner, Hazelwood East, Sr.
LB: Ryan Newton, Parkway North, Jr.
LB: Adrian Palmer, Lebanon, Sr.,
DB: Jacob Duke, Neosho, Sr.
DB: Jacob McFail, Smith-Cotton, Sr.
DB: Devin Haney, Park Hill, So.
DB: Kelvin Phillips, Hazelwood East, Jr.
P: Mitchell Miller, Liberty North, Sr.
K: Parker Sampson, Park Hill, Jr.
RET: Israel Smith, St Joseph Central, Jr.
2015 Missouri Football Coaches Association All-State Team
Class 6
OFFENSE 1st Team (Class 6)
QB: Noah Nigro, Blue Springs South, Sr.
RB: Tre Bryant, CBC, Sr.
RB: AJ Taylor, Rockhurst, Sr.
RB: Malachi Stout, Kickapoo, Sr.
WR: Kamryn Babb, CBC, So.
WR: Brendan Scales, Lafayette, Sr.
WR: Briley Moore-McKinney, Blue Springs South, Sr.
ATH: Lamar Anderson, CBC, Sr.
OL: Nino Schmitt, CBC, Sr.
OL: Achillies Griffin, Blue Springs South, Sr.
OL: Zac Bray, Kickapoo, Sr.
OL: Chase Behrndt, Lafayette, Sr.
OL: Josh Johnson, Blue Springs South, Sr.
DEFENSE 1st Team (Class 6)
DL: Chris Stahl, SLUH, Sr.
DL: Anthony Payne, Raymore-Peculiar, Jr.
DL: Tekoah Sage, Jefferson City, Sr.
DL: Hayden Johnson, Rock Bridge, Sr.
DL: Miles Taylor, CBC, Sr.
LB: Adam Cofield, Blue Springs South, Sr.
LB: Ryan Perkins, Francis Howell, Sr.
LB: Luke Lowry, Kirkwood, Sr.
LB: Tyler Boehm, Lee Summit West, Sr.
DB: Jake Lamb, Blue Springs South, Sr.
DB: Cole Bell, Blue Springs, Sr.
DB: Mason Pack, Kickapoo, Sr.
DB: Cale Connors, Blue Springs South, Jr.
P: Jake Reynolds, Lafayette, Sr.
K: James Sappington, Raymore-Peculiar, Sr.
RET: Daniel Isom, SLUH, Sr.
Offensive Player of the Year:Tre Bryant, CBC
Defensive Player of the Year: Adam Cofield, Blue Springs South
Coach of the Year: Greg Oder, Blue Springs South
OFFENSE 2nd Team (Class 6)
QB: Blake Charlton, CBC, Sr.
RB: Jamahl Scott, Kirkwood, Sr.
RB: Ethan Staskewicz, Fort Zumwalt West, Sr.
RB: Tanner Grimm, Lafayette, Sr.
WR: Daniel Ellinger, Jefferson City, Sr.
WR: Cameron Hairston, Lee’s Summit North, Jr.
WR: Colton White, Francis Howell, Sr.
ATH: Carter Nicoli, Hickman, Sr.
OL: Austin Crump, Eureka, Sr.
OL: Max Daurelle, CBC, Sr.
OL: Matt Garret, Lee Summit West, Jr.
OL: John Lucero, Raymore-Peculiar, Sr.
OL: Charles Nelson, Jefferson City, Sr.
DEFENSE 2nd Team (Class 6)
DL: Marcell Minnifield, Lee Summit West, Sr.
DL: Tanner Sobotka, Eureka, Sr.
DL: Jake Floyd, Rock Bridge, Sr.
DL: Cole Reat, Eureka, Sr.
DL: Tahj Telfair, Kirkwood, Jr.
DL: Sterling Swopes, Lee’s Summit North, Sr.
LB: Tre Woodring, Kickapoo, Sr.
LB: Justin Perkins, Francis Howell, Sr.
LB: Dontay White, Hazelwood Central, Sr.
LB: Casey Still, Blue Springs, Jr.
DB: Xavier Jackson, Marquette, Jr.
DB: Jaron Heller, Lindbergh High, Jr.
DB: Micah Skebo, Francis Howell Central, Jr.
DB: Grady Daniels, Timberland, Jr.
P: Jackson Bohlken, Jefferson City, Sr.
K: Ryan Higgenbothem, Kirkwood, Sr.
RET: Zack Gaudette, Joplin, Sr.

Leave a Reply


%d bloggers like this: