Missouri Media All-State Football Teams

Missouri Sportswriter/Sportscasters All-State Teams

 

1951-1959 All-State Football Teams

 

1960-1969 All-State Football Teams

 

1970-1979 All-State Football Teams

 

1980-1989 All-State Football Teams

 

1990-1999 All-State Football Teams

 

2000-2008 All-State Football Teams

 

2009 All-State Football Class 6

OFFENSE 1st Team (Class 6)

QB – Kerry Gibson, sr., Hazelwood Central

AP Sal Belfonte, sr., Rockhurst

RB Darrian Miller, jr., Blue Springs

RB Kody Walker, jr., Jefferson City

RB Trey Millard, sr., Rock Bridge

WR/TE Keeston Terry, sr., Blue Springs

WR/TE Marcus Lucas, sr., Liberty

WR/TE Devonte Majors, jr., Fort Zumwalt West

OL Drew Kerber, sr., Blue Springs

OL Jordan Rainey, sr., Joplin

OL Kaleb Davis, sr., Jefferson City

OL Joe Burgess, sr., McCluer North

OL Corey Boemer, sr., Lindbergh

K  Nick Aussieker, sr., Lafayette

OFFENSE 2nd Team (Class 6)
QB Steve Kaiser, sr., DeSmet

AP Durron Neal, so., DeSmet

RB Josiah Stanfield, jr., CBC

RB Daniel Lindemann, sr., Troy Buchanan

RB Tyler Fisher, jr., Seckman

WR/TE Jawyne Thomas, sr., Hazelwood Central

WR/TE Dominique Wright, sr., Blue Springs South

WR/TE B.J. Dunbar, sr., Lee’s Summit North

OL Richard Galbierz, sr., Fox

OL Skyler Hinton, sr., Rock Bridge

OL Bryan Carroll, sr., Fort Zumwalt West

OL Matt Killian, jr., Francis Howell

OL Shane Lillis, sr., Rockhurst;

K  Cody Best, sr., Blue Springs

DEFENSE 1st Team (Class 6)
DL Chase Rome, sr., Rock Bridge

DL Jordan Chrisman, sr., Blue Springs

DL Dan Tapko, jr., Rockhurst

DL Tony Robinson, jr., Lindbergh

DL Ryan Isom, sr., DeSmet

LB Yomi Alli, sr., Hazelwood Central

LB Josh Williams, sr., Hickman

LB Josh Padley, sr., Blue Springs

LB Cortland Dunlop, jr., Hazelwood Central

DB Dexter McDonald, sr., Rockhurst

DB Tyran Carey, jr., McCluer North

DB Cody Long, sr., Fox

DB Reece Roedel, sr., Jefferson City

P  Christian Brinser, sr., Liberty

DEFENSE 2nd Team (Class 6)
DL Zach Fetter, sr., CBC

DL Ryan Lewis, sr., Lafayette

DL Okoye West, sr., Rock Bridge

DL Jalen Montgomery, sr., Rockhurst

DL T.J. Bruce, sr., Liberty

LB Sam Smith, jr., Lindbergh

LB Zach Melber, sr., Oakville

LB Alonzo Chappelle, jr., Hazelwood Central

LB Andrew Dougherty, sr., Blue Springs South

DB Spencer Davis, sr., Hazelwood Central

DB Terrance Brunson, sr., CBC

DB Christian Cummings, sr., Jefferson City

DB Jack Bissonette, sr., Liberty

P  Alex Beckman, sr., McCluer North

Coach of the Year: Richard Nixon, Hazelwood Central

2009 Missouri All-State Football (Class 5)
OFFENSE 1st Team (Class 5)
QB Dalton Hewitt, sr., Vianney

AP E.J. Gaines, sr., Fort Osage

RB Rob Standard, jr., Chaminade

RB Darrell Jobe, sr., Winnetonka

RB Jermaine Hill, sr., Timberland

WR/TE Kamryn Tillmon, sr., Fort Osage

WR/TE Walter Powell, sr., Hazelwood East

WR/TE Matt Grimes, sr., Vianney

OL Anthony Gatti, sr., Parkway North

OL Aaron Arnold, sr., Webster Groves

OL Andrew Mueller, sr., Raymore-Peculiar

OL Evan Boehm, so., Lee’s Summit West

OL Jason Baker, sr., Pattonville

K  Cameron Berra, sr., Parkway Central

OFFENSE 2nd Team (Class 5)
QB Dennis Tanner, sr., Raytown South

AP Marc Harrison, sr., Raymore-Peculiar

RB Jonny Canhos, jr., Rolla

RB Jaimee Buchanan, sr., Parkway North

RB Jordan Keeney, sr., Nixa

WR/TE Demetrius Robinson, soph., Webster Groves

WR/TE Darrien Bruster, sr., Raytown South

WR/TE Austin Green, jr., Park Hill South

OL Wayne McRoberts, sr., Timberland

OL Ernest Grayer, sr., Rolla

OL Zac Cooley, sr., Lebanon

OL Mark Rollison, sr., Park Hill

OL Matt Larson, sr., Winnetonka

K  Andrew Holt, sr., Lee’s Summit West

DEFENSE 1st Team (Class 5)
DL Zach Hanson, sr., Parkway North

DL Donovan Gordon, sr., Raytown South

DL Bryan Dale, sr., Park Hill

DL Tony Tanumai, so., Fort Osage

DL Roy Wolfrum, sr., Holt

LB Jason Meehan, jr., Webster Groves

LB Christian Kirksey, sr., Hazelwood East

LB Lee Ward, sr., Parkway Central

LB Alex Stockam, sr., Raymore-Peculiar

DB Nathan Hancock, sr., Fort Osage

DB Marquis Clemons, jr., Webster Groves

DB Don Shumpert, sr., Hazelwood East

DB Kawnn Parrish, sr., Northeast (KC)

P  Jordan Jones, sr., Park Hill South

DEFENSE 2nd Team (Class 5)
DL T.J. Randall, sr., Lee’s Summit West

DL Jake Peterson, sr., Raymore-Peculiar

DL Diondre Johnson, sr., Parkview

DL Ryan Mack, sr., Webster Groves

DL Julian Young, sr., Raytown South

LB Isaac Ankrom, sr., Fort Osage

LB Andrew Beisel, sr., Rockwood Summit

LB Jeremy Williams, jr., Rolla

LB Andrew Jordan, sr., Nixa

DB Nabeel Mumtaz, sr., Chaminade

DB Sam Carter, sr., Kickapoo

DB Patrick Healey, sr., Parkway Central

DB Corey Sterling, sr., Park Hill

P   Mason Hutson, sr., Chaminade

Coach of the Year: Cliff Ice, Webster Groves

2009 Missouri All-State Football (Class 4)
OFFENSE 1st Team (Class 4)
QB Mitchell Jenkins, sr., Hillcrest

AP Blake Arnette, sr., Pacific

RB Andrew Byrd, sr., Smith-Cotton

RB Braxton Baker, sr., Webb City

RB Brian Poston, jr., Carthage

WR/TE Dorial Green, so., Hillcrest

WR/TE Kyle Weis, sr., St. Mary’s (St. L)

WR/TE Taylor Woolf, sr., Kearney

OL Aaron Carter, sr., Helias

OL Dillon Starzl, sr., Kearney

OL Jake Hartley, sr., Bolivar

OL Drew Liddle, sr., Grain Valley

OL John Johnson, sr., University City

K   Mat Sims, sr., Hannibal

OFFENSE 2nd Team (Class 4)
QB Clint Distler, sr., Helias

AP Austin Gouldsmith, sr., Grain Valley

RB Josh Moffet, sr., Bolivar

RB Evan Campbell, jr., Staley

RB Brad Wilson, sr., Helias

WR/TE Joey Quigley, sr., Staley

WR/TE Mason Siebert, sr., Carthage

WR/TE Marvin Stewart, jr., Vashon

OL Matt Bridges, sr., Neosho

OL Brieon Harry, sr., Normandy

OL Scott Burkham, sr., MICDS

OL Ward Watts, sr., Poplar Bluff

OL Corey Porter, jr., Sikeston

K Keith Ringler, sr., Kearney

DEFENSE 1st Team (Class 4)
DL Joe Windsor, sr., Kearney

DL Cody Caster, sr., Carthage

DL Andrew Kolb, sr., Webb City

DL Curtis Bowling, sr., Staley

DL Jordan Strickland, sr., Hannibal

LB Conner White, sr., Helias

LB Stephen Juergens, sr., Kearney

LB Markus Golden, sr., Affton

LB Jayron Robinson, sr., Staley

DB Alex Talley, sr., Bolivar

DB Tyler Funk, sr., Kearney

DB Ross Sharp, sr., Staley

DB Juqualin Wiggins, sr., Sikeston

P  Taylor Heislen, sr., Helias

DENENSE 2nd Team (Class 4)
DL Bryant Schollmeyer, sr., Helias

DL Anthony Williams, sr., Gateway Tech

DL Brett Gilpin, sr., St. Joseph Lafayette

DL Jared Love, sr., Kearney

DL Orlando Hill, sr., Staley

LB Arthur Penny III, sr., Normandy

LB Ray Clark, jr., Sikeston

LB Joe Dahman, sr., Harrisonville

LB Tee Helsel, sr., Branson

DB Jordan Jenkins, sr., Vashon

DB Cornelious Prince, sr., Affton

DB Zach Ferguson, sr., Poplar Bluff

DB Chris Hance, sr., Webb City

P  Nick Reese, sr., Warrenton

Coach of the Year: Greg Jones, Kearney

2009 Missouri All-State Football (Class 3)

OFFENSE 1st Team (Class 3)
QB T.J. White, sr., O’Hara

AP G’Darius Stevenson, jr., New Madrid County Central

RB Brandon Bourbon, sr., Potosi

RB Joseph Gouvion, sr., Cassville

RB Evan Williams, sr., Mountain Grove

WR/TE Grant Wallace, jr., John Burroughs

WR/TE Marquise Hill, sr., Trinity Catholic

WR/TE Devin Buford, so., Miller Career

OL Justyn Burnette, sr., Cardinal Ritter

OL Aaron Wardlaw, sr., Logan-Rogersville

OL Jason Obermann, sr., Monett

OL Kaiser Haag, sr., Savannah

OL Dylan Gibson, sr., Cassville

K  Matt Angel, sr., Cassville

OFFENSE 2nd Team (Class 3)
QB Ryan Cox, sr., Bowling Green

AP Colton Dill, sr., Logan-Rogersville

RB Raphael Spencer, jr., O’Hara

RB Matt Hertzog, sr., Pleasant Hill

RB Dillan Webb, sr., Seneca

WR/TE Nick Chasten, sr., Seneca

WR/TE Andrew Townsend, sr., Smithville

WR/TE Mitchell Richardson, sr., Springfield Catholic

OL Jeff Neimeyer, sr., Bowling Green

OL Shay Kiddy, sr., St. Francis Borgia

OL Jake Gegg, sr., Ste. Genevieve

OL Andre Douthit, jr., Potosi

OL Ted Dujakovich, sr., O’Hara

K  Connor Lindley, sr., Chillicothe

DEFENSE 1st Team (Class 3)
DL Beau Bounous, sr., Monett

DL Kony Ealy, sr., New Madrid County Central

DL Garrett Mahurin, jr., Cassville

DL Mitchell Ruckman, sr., Cameron

DL Devin Snow, sr., Pleasant Hill

LB Geoff Correnti, sr., Bowling Green

LB Alex Hibler, sr., Odessa

LB Brett Stephens, sr., Chillicothe

LB Aaron Wenger, sr., Versailles

DB Bryce Young, sr., Chillicothe

DB Matt Brown, jr., Bowling Green

DB Connor Smith, sr., Logan-Rogersville

DB Aaron Stubblefield, sr., O’Hara

P  Matt Jones, sr., Priory

DEFENSE 2nd Team (Class 3)
DL Robert King, jr., Potosi

DL Derrick Hopper, jr., Seneca

DL Josh Temple, jr., Cardinal Ritter

DL Matt Bruce, sr., Boonville

DL Wilson Christensen, sr., Fulton

LB Devan Cobb, jr., Bowling Green

LB Derek Yost, sr., Savannah

LB Devin Linenbrink, jr., Cassville

LB Colby Bowles, jr., Richmond

DB Brandon McNeal, sr., Imagine Prep

DB Josh Lewright, jr., Cassville

DB Corey Phillips, sr., Mount Vernon

DB Raheem Roberts, jr., Miller Career

P  Connor Hilty, sr., Clinton

Coach of the Year: Jimmy Tucker, Bowling Green

2009 Missouri All-State Football (Class 2)
OFFENSE 1st Team (Class 2)
QB Scott Rodgers, sr., Centralia

AP Dawon Cummings, sr., Hogan Prep

RB Caleb Schaffitzel, sr., Fair Grove

RB Ross Flick, sr., Carrollton

RB Trent Davis, jr., Wright City

WR/TE Tim Gilman, sr., Principia

WR/TENic Ford, sr., Centralia

WR/TE Stacey Thorton, so., Crystal City

OL Clint Thompson, sr., Maryville

OL Justin Boothe, sr., Centralia

OL Tony Hammonds, jr., Hogan Prep

OL Levi Hughart, sr., South Shelby

OL Brad Schieber, sr., Maryville

K  Garrison Green, so., Lawson

OFFENSE 2nd Team (Class 2)
QB Trenton Doyle, sr., Lamar

AP Justin Alderton, jr., Clark County

RB Vohland Fonda, jr., Caruthersville

RB Andrew Erby, jr., Brentwood

RB Maurice Sneed, sr., Hogan Prep

WR/TE Josh Linnenbrink, sr., Blair Oaks

WR/TE Cody Renzelman, sr., Carrollton

WR/TE Zach Alderton, sr., Clark County

OL Ishmael Smith, sr., Transportation & Law

OL Neal Moon, sr., Clark County

OL Shawn Alexander, sr., Blair Oaks

OL Aaron Crouch, jr., Pierce City

OL Andrew Shackleford, sr., Lamar

K  Joe Howard, sr., Brentwood

DEFENSE 1st Team (Class 2)
DL Lyndon Hunt, sr., Caruthersville

DL Shane Smith, jr., South Shelby

DL Ramond Hunter, sr., Brentwood

DL Calvin Belts, jr., Maplewood-Richmond Heights

DL Tyler Peve, jr., Maryville

LB Evan Johnson, sr., Maryville

LB Corey Rutledge, sr., Mountain View-Liberty

LB Zach Davis, sr., Carrollton

LB Laron Cummings, so., Hogan Prep

DB Davonte Bausby, jr., Hogan Prep

DB Joe Chinn, sr., Monroe City

DB Tyler Walter, so., Maryville

DB Derek DeMott, sr., Maryville

P  Jerome Moore, sr, Northwest Academy

DEFENSE 2nd Team (Class 2)
DL Anthony Underwood, sr., Centralia

DL Tim Otto, sr., Blair Oaks

DL Adam Cowherd, sr., Warsaw

DL Jordan Stephenson, jr., Hogan Prep

DL Nathan Hollingsworth, jr., Lexington

LB Taylor Dee, sr., Brentwood

LB Devin Mellon, sr., Lawson

LB Colby Hall, jr., Lamar

LB John Ward, sr., Warsaw

DB Alec Hackett, sr., Fair Grove

DB Jordan Akers, jr., Lawson

DB Mitchell Ayers, sr., Brookfield

DB Tywan Brooks, sr., Brentwood

P  Brandon Bote, jr., Wright City

Coach of the Year: Chris Holt, Maryville

2009 Missouri All-State Football (Class 1)
OFFENSE 1st Team (Class 1)
QB Michael Greminger, sr., Valle Catholic

AP Darrenn White, sr., University Charter

RB Logan Eubank, jr., Orrick

RB Trevor Dixon, jr., Hamilton

RB Bryce Enyard, sr., Westran

WR/TE Jeff Piepenbrink, sr., Jasper

WR/TE Skylar Kariker, sr., Adrian

WR/TE Blake Seitz, jr., Wellington-Napoleon

OL Bryan Kertz, sr., Valle Catholic

OL John Novak, sr., Hamilton

OL Cody Beyers, sr., Tipton

OL Eli Martin, sr., Thayer

OL Jordan Richman, sr., Hamilton

K   Dylan Chadwick, sr., Hamilton

OFFENSE 2nd Team (Class 1)
QB Caleb Kropp, sr., Wellington-Napoleon

AP Cole Shepherd, sr., West Platte

RB Vance Purdun, jr., Princeton

RB Cody Banner, sr., Wellington-Napoleon

RB Josh Huckabee, sr., Thayer

WR/TE Nick Brown, sr., Valle Catholic

WR/TE Jon Gilliam, sr., Paris

WR/TE Chase Chamberlain, sr., Rock Port

OL Zach Thomas, sr., Sweet Springs

OL Damon Dempster, sr., Miller

OL Alec Fodge, sr., Paris

OL Travis Small, sr., Concordia

OL Ty Griffin, sr., Orrick

K   Damond Wennihan, sr., Rock Port

DEFENSE 1st Team (Class 1)
DL Cameron McGlothlin, jr., Orrick

DL Auston LaBlance, sr., University Charter

DL Spenser Ward, sr., Wellington-Napoleon

DL Brandon Hemry, sr., Hamilton

DL Anthony Meyer, sr., Valle Catholic

LB Matthew Bell, sr., Marceline

LB Nick Zerwig, sr., Valle Catholic

LB Derek Jack, sr., Miller

LB Tommy Martin, sr., Thayer

DB Chris Bracht, sr., Tipton

DB Keagan Prather, jr., Hamilton

DB Drew Gray, sr., Mid-Buchanan

DB Tyler Hinshaw, jr., Miller

P  Adam Burkart, sr., Mid-Buchanan

DEFENSE 2nd Team (Class 1)
DL David Hinkle, sr., Knox County

DL Jordan Bryant, sr., Greenfield

DLJames Schreier, sr., Braymer

DL Wesley Pickman, sr., Marceline

DL Cub Reckner, jr., Tipton

LB Kalija Rogers, sr., Orrick

LB T.J. Schieber, so., Hamilton

LB Colton Allan, sr., King City

LB Joseph Preston, sr., Lockwood

DB Michael Loida, sr., Valle Catholic

DB Aaron Blyth, sr., Orrick

DB Dylon Register, jr., Wellington-Napoleon

DB Trevor Gregg, sr., Adrian

P  Keenan Gillaspy, sr., Knox County

Coach of the Year: Dave Fairchild, Hamilton

 

2010 All-State Football (Class 6)

OFFENSE 1st Team (Class 6)

QB – Cameron Coffman, sr., Raymore-Peculiar
AP – Durron Neal, jr., DeSmet
RB – Darrian Miller, sr., Blue Springs
RB – Noah Pearl, sr., Rockhurst
R/E – Kyle Echols, jr., Fort Zumwalt West
R/E – Stefan Sansone, jr., SLUH
R/E – Josh Walker, sr., CBC
OL – J.J. Johnson, sr., Jefferson City
OL – Cooper Kerns, sr., Rockhurst
OL – Matt Killian, sr., Francis Howell
OL – Andrew Ness, sr., CBC
OL – Dontrell Woods, sr., Hazelwood Central
K – Andrew Baggett, sr., Lee’s Summit North

 

OFFENSE 2nd Team (Class 6)
QB – Drew Hare, jr., Fort Zumwalt West
AP – Mark Pickerel, sr., Rock Bridge
RB – Ray Harris, jr., Fort Zumwalt West
RB – Kody Walker, sr., Jefferson City
R/E – Devonte Majors, sr., Fort Zumwalt West
R/E – Adam Schremp, sr., Lindbergh
R/E – Trevor Volgelsmeier, sr., Raymore-Peculiar
OL  -David Barthouse, sr., Rockhurst
OL – Devin Gillespie, sr., Hazelwood Central
OL – Jake Lasater, sr., Francis Howell
OL – Larrye Minner, sr., Eureka
OL – Jacob Moore, sr., Blue Springs South
K – Connor Harris, jr., Blue Springs South

 

DEFENSE 1st Team (Class 6)
DL – Logan Adkison, sr., Blue Springs South
DL – Josh Brown, jr., Francis Howell
DL – Myles Hicks, sr., Blue Springs
DL – Justin Kemp, sr., Hazelwood Central
LB – Alex Bales, jr., Rockhurst
LB – Cortland Dunlap, sr., Hazelwood Central
LB – Lewis Foutz, sr., Blue Springs
LB – Sam Smith, sr., Lindbergh
DB – Mark Boushka, sr., Rockhurst
DB – Michael Jordan, sr., Hazelwood Central
DB – Dylan Rodes, sr., Hickman
DB – Bernard Thomas, sr., Blue Springs
P – Chris Adams, sr., DeSmet

 

DEFENSE 2nd Team (Class 6)
DL – Alex Keith, jr., Hickman
DL – Justin Kemp, sr., Hazelwood Central
DL – Edmund Ray, jr., Ritenour
DL – Travis Ray, sr., Raymore-Peculiar
LB – A.J. Chappelle, sr., Hazelwood Central
LB – Ryan Karlin, sr., Rockhurst
LB – Courtland Leake-Smith, sr., CBC
LB – Jeremiah Wilkens, jr., Pattonville
DB – Kevin Berg, sr., Rockhurst
DB – T.J. Fine, jr., Fort Zumwalt West
DB – Kevin Short, sr., Hazelwood Central
DB – Deron Washington, sr., Raymore-Peculiar
P – Matt Klingler, sr., Lindbergh

Coach Tony Severino, Rockhurst

2010 All-State Football (CLASS 5)

OFFENSE 1st Team (Class 5)
QB – Corbin Berkstresser, sr., Lee’s Summit
AP – Marvin Byrd III, sr., Fort Zumwalt East
RB – Malachi Daniels, jr., Branson
RB – James Hawkins, sr., Parkway North
RB – Rob Standard, sr., Chaminade
R/E – Jaylen Fulton, sr., Hazelwood East
R/E – Demetrius Robinson, jr., Webster Groves
R/E – Sam Sealer, sr., Lee’s Summit
OL – Evan Boehm, sr., Lee’s Summit West
OL – Cameron Brown, sr., Chaminade
OL – Taylor Lein, sr., Staley
OL – Jackson Roberts, sr., Webster Groves
OL – Delancey Rougely, sr., Waynesville
K – Jay Carlson, sr., Park Hill South

 

OFFENSE 2nd Team (Class 5)
QB – Luke Knott, jr., Lee’s Summit West
AP – Marquis Clemons, sr., Webster Groves
RB – Darin Francis, sr., Parkview
RB – Mikquel Johnson, sr., Parkway Central
RB – Morgan Steward, jr., Staley
R/E – Will Cuffee, sr., Lebanon
R/E – Alex Frebet, sr., Seckman
R/E – D.J. Steward, sr., Riverview Gardens
OL – Sam Eickhoff, sr., Park Hill South
OL – Mykalen Huntoon, jr., Parkview
OL – Mike Meinert, jr., St. Joseph Central
OL – Adam Vanderpool, sr., Park Hill
OL – J.T. Young, sr., Fort Zumwalt East
K – Fernando Cedeno, sr., Branson

 

DEFENSE 1st Team (Class 5)
DL – Ben Poeschl, sr., Lee’s Summit West
DL – Nate Lohn, jr., Staley
DL – Carl Miller, sr., Parkway North
DL – Rufus Sullivan, sr., Lebanon
LB – Wyatt Byrd, sr., Lebanon
LB – Jason Meehan, sr., Webster Groves
LB – Videl Nelson, sr., Staley
LB – Alex Ray, sr., St. Joseph Central
DB – Marquis Cushon, sr., Raytown South
DB – Ryan Hiller, sr., Lee’s Summit West
DB – Jackson Long, sr., Staley
DB – Brandon Shepard, jr., Parkway Central
DB – Cayden Shockley, sr., Camdenton
P – Chris Sullens, sr., Camdenton

 

DEFENSE 2nd Team (Class 5)
DL – Will Frazier, sr., Oak Park
DL – Tony Tanumai, jr., Fort Osage
DL – Conor Vorthems, sr., Fort Zumwalt East
DL – Chris Wiseman, jr., Lee’s Summit West
LB – Tre Clay, sr., Kirkwood
LB – Jameel Cox, jr., Raytown South
LB – Donavin Newsom, sr., Parkway North
LB – Jeremy Williams, sr., Rolla
DB – Damario Buckner, sr., Kirkwood
DB – Demarcus Edwards, sr., Lee’s Summit West
DB – Stefan Herron, sr., Kickapoo
DB – Oli Tauiautusa, sr., Fort Osage
DB – JC Wilson, sr., Waynesville
P – Brandon Minor, soph., Chaminade

Coach Royce Boehm, Lee’s Summit West

 

2010 All-State Football (CLASS 4)

OFFENSE 1st Team (Class 4)
QB – Scott Lathrop, sr., Warrenton
AP – Tim Nelson, sr., St. Joseph Lafayette
RB – Maddy Johnson, sr., Webb City
RB – Mark Nemes, sr., Hannibal
RB – Brian Poston, sr., Carthage
R/E – Austin Daniel, sr., Webb City
R/E – Dorial Green-Beckham, jr., Hillcrest
R/E – Nick Todd, jr., Warrenton
OL – Jordan Abercrombie, sr., Webb City
OL – Caleb Benner, sr., Kearney
OL – Andrew Davis, sr., Hannibal
OL – Wes Neel, sr., Savannah
OL – Justin Strong, sr., Harrisonville
OL – John Valentine, sr., MICDS
K – Logan Bradley, jr., Farmington

 

OFFENSE 2nd Team (Class 4)
QB – Shane Hartzler, sr., Kearney
AP – Trey Lewis, sr., Sikeston
RB – Tyler Dawidowski, jr., Windsor
RB – Darryl Howard, sr., Sikeston
RB – Branden Walker, sr., University City
R/E – Ryan Coons, sr., Union
R/E – Harry Evola, sr., De Soto
R/E – Oren Lee, sr., Center
OL – Chris Bird, sr., Cape Central
OL – Andre Douthit, sr., Potosi
OL – Cody Ellis, jr., Carthage
OL – Zach Keller, sr., Bolivar
OL – Hunter Luna, sr., Webb City
OL – Charlie Oberkrom, sr., Helias
K – Cameron Vulgamott, sr., Savannah

 

DEFENSE 1st Team (Class 4)
DL – Travis Britz, jr., Harrisonville
DL – Jared Love, sr., Kearney
DL – Ian Toalson, sr., Lafayette
DL – Reggie Webb, jr., Jennings
LB – Ray Clark, sr., Sikeston
LB – Alex Clemons, sr., Kearney
LB – Christian Hoffmann, sr., Webb City
LB – Zach Steck, sr., Helias
DB – Alex Bartlett, sr., Harrisonville
DB – Sam Brown, sr., University City
DB – Greg Lorang, sr., Helias
DB – Darnell Walker, jr., Bolivar
P – Nick Buchanan, sr., Pacific

 

DEFENSE 2nd Team (Class 4)
DL – Justin Greene, sr., Warrenton
DL – Dalton Presley, sr., Center
DL – Eric Thornburg, sr., Carthage
DL – Paul Trenhaile, sr., Hannibal
LB – Ryan Baser, sr., Union
LB – Kyle Livingston, sr., Harrisonville
LB -Taylor Smith, sr., Platte County
LB – Lamore Wise, jr., Miller Career
DB – Cody Deterding, sr., Platte County
DB – Alex Prewitt, jr., Kearney
DB – Tyler Lamb, sr., Smithville
DB – Tyler Walker, soph., Clayton
P – Garrett Verheyen, sr., Reeds Spring

Coach John Roderique, Webb City

 

 

2010 All-State Football (CLASS 3)

OFFENSE 1st Team (Class 3)
QB – Sam Van Doren, sr., John Burroughs
AP – G’Darius Stevenson, sr., New Madrid
RB – Trent Davis, sr., Wright City
RB – Kellen Kempf, sr., Boonville
RB – Raphael Spencer, sr., O’Hara
R/E – Morgan Hedrick, sr., Dexter
R/E – Dan Ruggeri, sr., Lutheran South
R/E – Grant Wallace, sr., John Burroughs
OL – Colby Bowers, sr., Richmond
OL – Joe Bratkowski, sr., John Burroughs
OL – Dewayne Clark, sr., Bowling Green
OL – Ben Knuckles, sr., Springfield Catholic
OL – Herschel Prater, sr., McCluer South-Berkeley
K – Tony Cribbin, jr., Priory

 

OFFENSE 2nd Team (Class 3)
QB – Zac Pease, sr., Bowling Green
AP – Jason Kottwitz, jr., Owensville
RB – John Edwards, sr., Cardinal Ritter
RB – Tyler Grethen, jr., Southern Boone
RB – Gabe Vandiver, jr., Richmond
R/E – Richard Burruss, sr., Lutheran North
R/E – Seth Martinko, sr., Odessa
R/E – Cameron Wallace, sr., Kennett
OL – Chayse Brown, sr., Osage
OL – Daniel Kempf, sr., Boonville
OL – Brandon Moore, jr., Dexter
OL – Nate O’Neill, sr., Oak Grove
OL – Tyler Skinner, sr., Cassville
K – Zach Leamon, sr. Oak Grove

 

DEFENSE 1st Team (Class 3)
DL – James Barnes, sr., Trinity Catholic
DL – Garrett Mahurin, sr., Cassville
DL – Nick Plummer, sr., Chillicothe
DL – Ty Tweedie, sr., Richmond
LB – Colby Bowles, sr., Richmond
LB – Markiki Hicks, sr., Cardinal Ritter
LB – Tyler Peve, sr., Maryville
LB – Trent Tanner, sr., Cassville
DB – Matt Brown, sr., Bowling Green
DB – Scott Chesbro, sr., Springfield Catholic
DB – Ryan Cooper, sr., Owensville
DB – Tanner Skaggs, sr., Park Hills Central
P – Jake Brasfield, sr., Nevada

 

DEFENSE 2nd Team (Class 3)
DL – Pedro Corona, sr., California
DL – Sawyer Marlay, sr., Cameron
DL – Matt Myers, sr., Bowling Green
DL – Matt Turpin, sr., Wright City
LB – Bear Caminer, sr., John Burroughs
LB – Devan Cobb, sr., Bowling Green
LB – Devin Linenbrink, sr., Cassville
LB – Dane Wenger, sr., Versailles
DB – Jake Cox, sr., Dexter
DB – Josh LeWright, sr., Cassville
DB – Kane Southwick, sr., Richmond
DB – Will Twaddle, sr., Maryville
P – Maurice Moyer, jr., Versailles

Coach Rob Bowers, Richmond

 

2010 All-State Football (CLASS 2)

OFFENSE 1st Team (Class 2)
QB – Keagan Prather, sr., Hamilton-Penney
AP – Johnny Eirman, sr., Warsaw
RB – Trevor Dixon, sr., Hamilton-Penney
RB – Mivon Green, sr., Northwest Academy
RB – Taquan Kelley, soph., Macon
R/E – Devante Bausby, sr., Hogan Prep
R/E – Will Brandt, sr., South Callaway
R/E – Holden Meyers, sr., Centralia
OL – Tyler Dorrel, sr., Hamilton-Penney
OL – Ethan Niehaus, sr., Mountain View-Liberty
OL – Tanner Nute, sr., Macon
OL – T.J. Schieber, sr., Hamilton-Penney
OL – Johnathan Rozell, sr., Lamar
K – Garrison Green, jr., Lawson

 

OFFENSE 2nd Team (Class 2)
QB – Alex Schmersahl, sr., Centralia
AP – Stephen Phillips, sr., Mark Twain
RB – Frank Abate, sr., Herculaneum
RB – Terron Dale, sr., Maplewood
RB – Daniel Porter, sr., Mountain View-Liberty
R/E – Quintin Jackson, sr., Malden
R/E – Matt O’Toole, sr., Brookfield
R/E – Ryan Whiston, sr., Clark County
OL – Cody Burgess, jr., Cuba
OL – Jake Justis, jr., Ash Grove
OL – Tyler Kirkendoll, sr., Lawson
OL – Spencer Polen, sr., Carrollton
OL – Brad Richter, jr., Blair Oaks
K – Cody Leamy, sr., Strafford

 

DEFENSE 1st Team (Class 2)
DL – Marquis Bostic, jr., Northwest Academy
DL – Josh Pickrell, sr., Hamilton-Penney
DL – Marcus Taylor, sr., Maplewood
DL – Jake Thompson, sr., Centralia
LB – Justin Alderton, sr., Clark County
LB – Austin Clapp, sr., Macon
LB – Colby Hall, sr., Lamar
LB – Tyrone Robinson, sr., Northwest Academy
DB – Dylan Barnum, sr., Strafford
DB – Nick Coulter, sr., Maplewood
DB – Kole Gastineau, jr., Mountain View-Liberty
DB – Skyler Jameson, sr., Mark Twain
P – Ethan Browning, sr., Charleston

 

DEFENSE 2nd Team (Class 2)
DL – Dom Chandra, sr., Lexington
DL – Dywhite Jackson, sr., Malden
DL – Alfonzo Prather, jr., Caruthersville
DL – Justin Tubb, sr., Grandview
LB – Alec Hill, sr., Lawson
LB – Tyler Jones, jr., Brentwood
LB – Hunter Leeper, jr., South Callaway
LB – Matt Schieber, jr., Hamilton-Penney
DB – Ben Cooper, jr., Blair Oaks
DB – Dalton Freeze, jr., Stockton
DB – Nic Hamilton, jr., Macon
DB – Marc Schmidt, jr., Centralia
P – Austin Dawkins, soph., Bishop LeBlond

Coach David Fairchild, Hamilton-Penney

 

2010 All-State Football (CLASS 1)

OFFENSE 1st Team (Class 1)
QB – Tyler Hunt, sr., Westran
AP – Luke Kapala, jr., Concordia
RB – Cameron Carey, sr., Thayer
RB – Vance Purdun, sr., Princeton
RB – Luke Uding, sr., Valle Catholic
R/E – Caleb Mitchell, sr., East Buchanan
R/E – Blake Seitz, sr., Wellington-Napoleon
R/E – Zach Weiler, sr., Valle Catholic
OL – John Davidson, sr., Miller
OL – Cameron McGlothlin, sr., Orrick
OL – Shane Smith, sr., South Shelby
OL – Bryan Tate, sr., Thayer
OL – Jamie Thieman, jr., Concordia
K – Kevin Abts, jr., Valle Catholic

 

OFFENSE 2nd Team (Class 1)
QB – Justin Jack, sr., Miller
AP – Brett Grindstaff, sr., West Platte
RB – Shawn Bertrand, jr., South Shelby
RB – Logan Eubank, sr., Orrick
RB – Collin Werths, jr., Concordia
R/E – Tyler Hinshaw, sr, Miller
R/E – Cole Osborne, jr., South Harrison
R/E – Seth Rulon, jr., West Platte
OL – Caleb Brashears, sr., Mid-Buchanan
OL – Zach Crouch, jr., Pierce City
OL – Stephen Dorsey, jr., Tipton
OL – Colton Hertzog, sr., Princeton
OL – Joe Riddley, sr., Rock Port
K – Alex Roe, sr., West Platte

 

DEFENSE 1st Team (Class 1)
DL – Jordyn Butler, sr., Orrick
DL – Ethan Decker, sr., South Shelby
DL – Josh Kock, jr., Concordia
DL – Tycie Linneman, sr., Westran
LB – Ethan Dodd, sr., South Shelby
LB – Eric Meyer, jr., Valle Catholic
LB – Bradley Minor, sr., Westran
LB – Billy Wendt, sr., South Harrison
DB – Nick Andriano, sr., Mid-Buchanan
DB – Cameron Backes, sr., Tipton
DB – Drake Buffington, jr., Westran
DB – Matt George, sr., Westran
P – Codi Fordyce, jr., Milan

 

DEFENSE 2nd Team (Class 1)
DL – Darnell Clay, sr., Hayti
DL – Seth Faherty, jr., North Platte
DL – Ryan Hermann, jr., Valle Catholic
DL – Cub Reckner, sr., Tipton
LB – Dylan Duggins, sr., Osceola
LB – Josh Kelley, sr., Salisbury
LB – Treyton Lewis, sr., Rock Port
LB – Ross Tieman, sr., Santa Fe
DB  -Robert Baldwin, sr., Pierce City
DB – Evan Hill, sr., North Platte
DB – Michael Loida, sr., Valle Catholic
DB – Lucas Risner, sr., Thayer
P – Rustin Bruce, sr., Tipton

Coach Judd Naeger, Valle Catholic

 

Missouri Sportswriters/Sportscasters All-State Teams


2011 All-State Football (Class 6)

OFFENSE 1st Team (Class 6)

QB: Dalton Demos, sr., CBC

AP: Durron Neal, sr., DeSmet

RB: Ray Harris, sr., Fort Zumwalt West

RB: Spencer Stein, sr., Eureka

RB: Steven Sullivan, sr., Blue Springs South

R/E: Stefan Sansone, sr., St. Louis U. High

R/E: Kyle Echols, sr., Fort Zumwalt West

R/E: Corey King, sr., Francis Howell

OL: Andy Bauer, so., DeSmet

OL: Myles McIntyre, jr., McCluer North

OL: Trevor Westcott, sr., Blue Springs South

OL: Christian Eatherly, sr., Rockhurst

OL: Sean Holloran sr., CBC

K: Dan Tlapek, sr., St. Louis U. High

 

DEFENSE 1st Team (Class 6)

DL: Edmond Ray, sr., Ritenour

DL: Alex Keith, sr., Hickman

DL: Keith Jones, sr., McCluer North

DL: Josh Brown, sr., Francis Howell

LB: Jared Johnson, sr., Jefferson City

LB: Jake King, sr., Blue Springs South

LB: Carl Bivens, sr., Rock Bridge

LB: Michael Rose, sr., Rockhurst

DB: Deiondre Hall, sr., Blue Springs

DB: Grant Krueger, sr., Lindbergh

DB: Aarion Penton, jr., CBC

DB: Connor Harris, sr., Blue Springs South

P: Aaron Schnurbusch, sr., Eureka

 

OFFENSE 2nd Team (Class 6)

QB: Drew Hare, sr., Fort Zumwalt West

AP: Will Harrington, sr., Lee’s Summit North

RB: Antonio Brown, sr., CBC

RB: Terek Hawkins, sr., St. Louis U. High

RB: Devon Moore, sr., Jefferson City

R/E: Mitch Klug, St. Louis U. High

R/E: Alex Strong, sr., Francis Howell

R/E: Dayton Whitehead, sr., Joplin

OL: John Keltner, jr., Blue Springs

OL: Sam Rohr, sr., Lindbergh

OL: Marshall Dickson, sr., Hazelwood Central

OL: Sam Christoferson, sr., CBC

OL: Jacob Francis, so., Liberty

K: John Moldthan, sr., CBC

 

DEFENSE 2nd Team (Class 6)

DL: A.J. Logan, jr., Rock Bridge

DL: John Voit, jr., Lafayette

DL: Demecho Crawford, sr., McCluer North

DL: Levi Riley, sr., Blue Springs South

LB: Jeremiah Wilkins, sr., Pattonville

LB: Nick Messer, sr., Lafayette

LB: Chris Kew, sr., Lindbergh

LB: Kellen Ash, jr., Parkway South

DB: Jack Young, sr., Jefferson City

DB: Kevin Berg, sr., Rockhurst

DB: Paul Simon, sr., St. Louis U. High

DB: T.J. Fine, sr., Fort Zumwalt West

P: Jonathan Harris, sr., Hazelwood Central

 

Coach of the Year: Greg Oder, Blue Springs South

 

 

2011 All-State Football (Class 5)

OFFENSE 1st Team (Class 5)

QB: Luke Knott, sr., Lee’s Summit West

AP: Trent Hosick, jr., Staley

RB: Malachi Daniels, sr., Branson

RB: Morgan Steward, sr., Staley

RB: Trevor Vaughn, sr., Glendale

R/E: Mike McHugh, sr., Kirkwood

R/E: Brandon Sheperd, sr., Parkway Central

R/E: Shaquille Harrison, sr., Lee’s Summit West

OL: Evan Boehm, sr., Lee’s Summit West

OL: Mike Meinert, sr., St. Joseph Central

OL: Austin White, jr., Staley

OL: Robert Franklin, sr., Hazelwood East

OL: Akbar Usmanov, sr., Parkway Central

K: Brad Clements, sr., Lee’s Summit West

 

DEFENSE 1st Team (Class 5)

DL: Nathanael Lohn, sr., Staley

DL: Tony Tanumai, sr., Fort Osage

DL: Cecil Bratton, jr., St. Joseph Central

DL: Spencer Brown, sr., Lee’s Summit West

LB: Marquis Terry, sr., Kirkwood

LB: Nick Ramirez, jr., Lee’s Summit West

LB: Jamal Cox, sr., Raytown South

LB: Eric Beisel, jr., Summit

DB: Derek Hukill, sr., Staley

DB: Hunter Pack, sr., Kickapoo

DB: Sam Rehagen, sr., Nixa

DB: Dylan Newcomb, jr., Waynesville

P: Brandon Minor, jr., Chaminade

 

OFFENSE 2nd Team (Class 5)

QB: Rayshawn Simmons, sr., Webster Groves

AP: Jeff Shumpert, sr., McCluer

RB: Corey Jackson, sr., St. Joseph Central

RB: Ramon Alton, jr., Kirkwood

RB: Murphy Ward, jr., Camdenton

R/E: Demetrius Robinson, sr., Webster Groves

R/E: Chris Stumpf, sr., Staley

R/E: Cameron Johnson, sr., Glendale

OL: Alex AlvaradoCali, jr., Lebanon

OL: Matt Berry, jr., Kirkwood

OL: Riley Shantz, sr., Glendale

OL: Nick Weisenborn, sr., Fort Zumwalt East

OL: Kevin Estell, sr., 6-4, Belton

K: Taylor Middlebrooks, fr., Parkview

 

DEFENSE 2nd Team (Class 5)

DL: Andrew Horsley, sr., Lebanon

DL: Nicholas Turner, jr., Hazelwood East

DL: David Marcinko, sr., Staley

DL: Spencer Mathews, sr., Summit

LB: Lorenzo Dailey, sr., Poplar Bluff

LB: Kevin Shrauger, sr., Nixa

LB: Michael Salts, sr., Camdenton

LB: Ben Allen, sr., Winnetonka

DB: Grant Godfrey, sr., Ozark

DB: Mike Cole, sr., Webster Groves

DB: Dre’ Irvin, sr., St. Joseph Central

DB: Andrew Michalak, sr., Parkview

P: Cody Edwards, jr., Summit

 

Coach of the Year: Fred Bouchard, Staley

 

 

2011 All-State Football (Class 4)

OFFENSE 1st Team (Class 4)

QB: Thomas Militello, sr., MICDS

AP: Krae Kelso, sr., Platte County

RB: Phoenix Johnson, jr., Webb City

RB: Antwynn Beavers, jr., Liberty North

RB: Seth Beckner, sr., Carthage

R/E: Dorial Green-Beckham, sr., Hillcrest

R/E: Paul McRoberts, sr., Soldan

R/E: Jaron Alexander, sr., Grandview

OL: Clayton Temaat, sr., Webb City

OL: Wes Salmon, sr., Savannah

OL: Cody Ellis, sr., Carthage

OL: Jack Kurzu, jr., MICDS

OL: Trevor Sheperd, jr., Liberty North

K: Anthony Woodruff, jr., Helias

 

DEFENSE 1st Team (Class 4)

DL: Kip Smith, sr., Savannah

DL: David Neville, jr., Clayton

DL: Travis Britz, sr., Harrisonville

DL: Ethan Hennes, sr., Farmington

LB: Isaac Samek, sr., Bolivar

LB: Michael Scherer, sr., MICDS

LB: Blake Burson, sr., Savannah

LB: Roper Garrett, sr., Farmington

DB: Caleb Bieniek, jr., Hannibal

DB: Darnell Walker, sr., Bolivar

DB: Tyler Wilt, jr., Savannah

DB: Jarvis Jones, sr., Webb City

P: Blake McFadden, sr., Savannah

 

OFFENSE 2nd Team (Class 4)

QB: Paul Rice, sr., Gateway Tech

AP: Connor Davault, sr., Farmington

RB: James Watson, sr., Sikeston

RB: Deavin Edwards, sr., Ladue

RB: Nathan Walsh, sr., Hillsboro

R/E: Alex Henry, sr., University City

R/E: Jack Howell, sr., MICDS

R/E: Blake Deal, sr., Savannah

R/E: Zach Hoover, sr., Grain Valley

OL: Sam Fullmer, sr., Smithville

OL: Gus Carter, jr., Republic

OL: Justice King, sr., Miller Career

OL: Travis Funk, sr., Kearney

OL: Brent Morrow, so., Ladue

K: Alex Severino, sr., Borgia

 

DEFENSE 2nd Team (Class 4)

DL: Colton Tremain, so., Moberly

DL: Taylor Bryant, sr., St. Joseph Lafayette

DL: Deshaun Isaiah, sr., Miller Career

DL: Jose Speer, jr., Webb City

LB: Justus Schulte, jr., Helias

LB: Gabriel Loyd, jr., Miller Career

LB: Nate Brown, jr., Webb City

LB: Scott Smith, sr., Hillcrest

DB: Alex Prewitt, sr., Kearney

DB: Tyler Walker, jr., Clayton

DB: Robbie Vossbrink, jr., Borgia

DB: Lucas Powers, sr., 5-11, Benton

P: Jared White, sr., De Soto

 

Coach of the Year: Mark Cole, Savannah

 

 

2011 All-State Football (Class 3)

OFFENSE 1st Team (Class 3)

QB: Davey Holmes, sr., John Burroughs

AP: Brendan Weiler, sr., Ste. Genevieve

RB: Ezekiel Elliott, jr., John Burroughs

RB: Dylan Cole, sr., Logan-Rogersville

RB: Gabe Vandiver, sr., Richmond

R/E: Jared Edwards, sr., Osage

R/E: Adam Schwent, jr., Ste. Genevieve

R/E: Justin Lineback, sr., St. James

OL: Brandon Moore, sr., Dexter

OL: Austin Berry, sr., Logan-Rogersville

OL: Ty Green, sr., 5-11, Boonville

OL: Donald Hudlemeyer, jr., 6-2, 215, Osage

OL: Dillion Adams, sr., 6-4, 240, Ava

K: Nick Gori, sr., 5-10, 206, Springfield Catholic

 

DEFENSE 1st Team (Class 3)

DL: Trevion McGhaw, sr., McCluer South-Berkeley

DL: Caleb Mather, jr., Maryville

DL: Aaron Orchard, sr., Logan-Rogersville

DL: Justin Pflug, sr., Cassville

LB: Jorge Belcher, sr., O’Hara

LB: Wes Davis, sr., Boonville

LB: Alex Berger, sr., Osage

LB: Joe Zimmer, sr., Logan-Rogersville

DB: Brendan Gabbart, sr., Cameron

DB: Tyler Walter, sr., Maryville

DB: Preston Ary, sr., Mountain Grove

DB: Seve Esparrago, sr., Priory

P: Chad McBride, sr., Springfield Catholic

 

OFFENSE 2nd Team (Class 3)

QB: Cody Stevens, sr., Dexter

AP: Ricky Nichols, sr., Cassville

RB: Tom Lathrop, sr., Bowling Green

RB: Tyler Grethen, sr., Southern Boone

RB: Jason Kottwitz, sr., Owensville

R/E: Brandon Dennis, sr., O’Hara

R/E: Nathan Adams, sr., John Burroughs

R/E: Tyler Miller, sr., Dexter

OL: Zac Eads, jr., North Callaway

OL: Josh Canaday, sr., Southern Boone

OL: Zach Lacy, sr., Dexter

OL: Christian Winston, sr., McCluer South-Berkeley

OL: Colby Bowers, sr., Richmond

K: Garrett Barnes, sr., Cassville

 

DEFENSE 2nd Team (Class 3)

DL: Dyllan Crowley, sr., Boonville

DL: George Lada, sr., Mountain Grove

DL: Carson Sheppard, sr., Salem

DL: Titus Alexander, sr., Cardinal Ritter

LB: Jordan Zech, jr., Maryville

LB: Charlie Sciara, sr., KC St. Pius X

LB: Everett Basham, jr., Aurora

LB: Reid Lucas, so., Park Hills Central

DB: Trey Rose, sr., Cassville

DB: Jake Harlan, sr., St. James

DB: Kyle Carroll, jr., Richmond

DB: Nick Knobbe, sr., Orchard Farm

P: Guy Vinson, sr., Chillicothe

 

Coach of the Year: Doug Smith, Logan-Rogersville

 

 

2011 All-State Football (Class 2)

OFFENSE 1st Team (Class 2)

QB: Scott Kroeger, sr., Clopton-Elsberry

AP: DeShaun Thirkield, sr., Lafayette County

RB: Markell White, sr., Lamar

RB: Derrick Hughes, jr., Hamilton

RB: Elbie Fonda, sr., Caruthersville

R/E: Ben Seitz, sr., South Callaway

R/E: Brennen Hurley, sr., Clopton-Elsberry

R/E: Austin Kempker, sr., Blair Oaks

OL: A.J. Eaves, sr., Lamar

OL: Brad Richter, sr., Blair Oaks

OL: Jay Stricklin, jr., Caruthersville

OL: Ryan McCann, sr., Centralia

OL: James Schwieter, sr., Macon

K: Garrison Green, sr., Lawson

 

DEFENSE 1st Team (Class 2)

DL: Zakk Yokley, sr., Lamar

DL: Josh Hockman, sr., Centralia

DL: Anthony Miller, sr., Fair Grove

DL: Tyler Shoemaker, sr., Macon

LB: T.J. Schieber, sr., Hamilton

LB: Wes Williams, jr., Maplewood-RH

LB: Derek Otto, jr., Blair Oaks

LB: Joseph Flowers, sr., Macon

DB: Kole Gastineau, sr., Mountain View-Liberty

DB: Karon Thomas, jr., Maplewood-RH

DB: Ben Cooper, sr., Blair Oaks

DB: Nic Hamilton, sr., Macon

P: Austin Dawkins, jr., Bishop LeBlond

 

OFFENSE 2nd Team (Class 2)

QB: Kahlid Hagens, jr., Maplewood-RH

AP: Stacey Thornton, sr., Crystal City

RB: Cody Stringer, sr., Mountain View-Liberty

RB: Jordan Bradley, sr., Brookfield

RB: Cottry Lewis, jr., Lafayette County

R/E: Tyrell Thirkield, jr., Lafayette County

R/E: Kashon Hagens, sr., Maplewood-RH

R/E: Dalton Freeze, sr., Stockton

OL: Austin Boice, jr., Lamar

OL: Jake Justis, sr., Ash Grove

OL: Dylan Morris, sr., Lawson

OL: Jacob Oberg, sr., Lafayette County

OL: Phillip Hamilton, sr., Mark Twain

K: Ben Bailey, so., Lamar

 

DEFENSE 2nd Team (Class 2)

DL: Lauden Wheeler, jr., Lafayette County

DL: Darrell Monroe, so., Caruthersville

DL: Kody Karr, sr., Monroe City

DL: Joey Turner, sr., Macon

LB: Blake Grice, jr., Monroe City

LB: Benton Maddux, jr., Lawson

LB: Jade Morgan, jr., Lamar

LB: Tyler Jones, sr., Brentwood

DB: Kellen Overstreet, fr., Hamilton

DB: Sean Winder, sr., Fair Grove

DB: Tyler Cobb, sr., Caruthersville

DB: Marc Schmidt, sr., Centralia

P: Dalton Bailey, sr., Lamar

 

Coach of the Year: Scott Bailey, Lamar

 

 

2011 All-State Football (Class 1)

OFFENSE 1st Team (Class 1)

QB: Michael Wehner, sr., Valle Catholic

AP: Cory Bower, sr., East Buchanan

RB: Shawn Bertrand, sr., South Shelby

RB: Dallas Peoples, jr., Tipton

RB: Jeremiah Jackson, sr., Salisbury

R/E: Brandon McNeely, sr., East Buchanan

R/E: Brandon Niendick, sr., Wellington-Napoleon

R/E: Bryson Winfrey, sr., University Academy

OL: Jamie Thieman, sr., Concordia

OL: Zach Crouch, sr., Pierce City

OL: Mason Greenwell, sr., South Shelby

OL: Todd Brown, sr., West Platte

OL: Dylon Demster, sr., Miller

K: Sean Martin, sr., St. Vincent

 

DEFENSE 1st Team (Class 1)

DL: Josh Kock, sr., Concordia

DL: Wes Mefford, jr., South Shelby

DL: Colin Binder, sr., Salisbury

DL: Ryan Hermann, sr., Valle Catholic

LB: Eric Meyer, sr., Valle Catholic

LB: Justin Hicks, jr., Polo

LB: Andrew Baxley, sr., Westran

LB: Michael Thomas, jr., Hayti

DB: Drake Buffington, sr., Westran

DB: Zach Wyatt, jr., Salisbury

DB: Stewart Parnell, sr., Miller

DB: Collin Werths, sr., Concordia

P: Codi Fordyce, sr., Milan

 

OFFENSE 2nd Team (Class 1)

QB: Jacob Beckemeyer, sr., Wellington-Napoleon

AP: Connor Blair, sr., Thayer

RB: Cooper Bankus, sr., Milan

RB: Zac Freeman, jr., Polo

RB: Dylan Guthrie, sr., West Platte

R/E: Jared Freddie, jr., Skyline

R/E: Josiah Gordon, sr., Salisbury

R/E: Alec Greminger, sr., Valle Catholic

OL: Thomas Hermann, sr., Valle Catholic

OL: Harley Martin, sr., Polo

OL: Ryan Elliott, jr., Tipton

OL: Colby Dohrman, sr., Sweet Springs

OL: Jimmy Wyrick, sr., Westran

K: Kevin Abts, sr., Valle Catholic

 

DEFENSE 2nd Team (Class 1)

DL: Jeremy Cabrales, sr., Thayer

DL: Mason Thompson, jr., Milan

DL: Riley Schmitz, jr., South Shelby

DL: Nathan Arndt, sr., Wellington-Napoleon

LB: Tyler Fallert, so., Valle Catholic

LB: Tyler Curts, jr., Skyline

LB: Austin Vandivert, jr., South Harrison

LB: Brandon Harrell, sr., Cleveland

DB: Andrew Delana, sr., South Shelby

DB: Leighton McCabe, sr., Knox County

DB: Brock Bondurant, sr., Scotland County

DB: Christian Bryant, jr., Wellington-Napoleon

P: Nate Hill, sr., Marionville

 

Coach of the Year: Rob Wilt, South Shelby

 

Missouri Sportswriters/Sportscasters All-State Teams

 

2012 All-State Football Class 6

Coach of the year: Kelly Donohoe, Blue Springs

OFFENSE 1st Team (Class 6)
QB: Wylson Lamb sr., Blue Springs
AP: Raymond Wingo Jr., jr., St. Louis U. High
RB: Donte Harrell, sr., 6-1, 215, Francis Howell
RB: Marcus Jester, jr., De Smet
RB: Dalvin Warmack, jr., Blue Springs
R/E: Aarion Penton, sr., CBC
R/E: Darrius Shepherd, jr., Blue Springs
R/E: Danny Askew, sr., Ritenour
OL: Andy Bauer, jr., De Smet
OL: John Keltner, sr., Blue Springs
OL: Tyler Thompson, sr., Blue Springs
OL: Alec Abeln, sr., St. Louis U. High
OL: Zach Hannon, sr., Rockhurst
K: Dan Menees, sr., Lafayette

DEFENSE 1st Team (Class 6)
DL: Jarrett Franklin, sr., Francis Howell
DL: A.J. Logan, sr., Rock Bridge
DL: Elijah Lee, jr., Blue Springs
DL: Jason Young, sr., Blue Springs
LB: Calvin Munson, sr., Francis Howell
LB: J-den Cox, sr., Hickman
LB: Zach Turnure, sr., CBC
LB: Rasheed Hobbs, sr., Blue Springs
DB: Zac Perkins, sr., Francis Howell
DB: Bert Birdsall, sr., CBC
DB: Donte Watkins, sr., Blue Springs
DB: DaShaughn Terry, sr., Blue Springs
P: Dalton Zeiser, sr., Eureka

OFFENSE 2nd Team (Class 6)
QB: Tyler Creath, jr., CBC
RB: Mathew Zombo, sr., Liberty
RB: Chris Payton-Barba, sr., Joplin
RB: Jonathan Parker, sr., CBC
R/E: Alex Ofodile, so., Rock Bridge
R/E: Nate Echard, sr., Eureka
R/E: Tom Keller, sr., Rockhurst
OL: Alex McClain, sr., Blue Springs South
OL: Roderick Johnson, sr., Hazelwood Central
OL: Gabe Kuhn, sr., Lafayette
OL: Joseph Gibson, sr., Rockhurst
OL: Jacob Francis, jr., Liberty
K: Trae Hodges, sr., Raymore-Peculiar

DEFENSE 2nd Team (Class 6)
DE: Jordan Willis, sr., Rockhurst
DL: Henry Mascaux, sr., Rockhurst
DL: John Voit, sr., Lafayette
DL: Adewale Adeoye, jr., Ritenour
LB: Devin Houston, jr., Liberty
LB: Logan Smith, sr., Raymore-Peculiar
LB: Joey Burkett, sr., Jefferson City
LB: Jordan Noyes, sr., Parkway South
DB: Skyler Sims, sr., Raymore-Peculiar
DB: Roderick Beasley, jr., Hickman
DB: Dedrick Cromartie, sr., De Smet
DB: Jordan Conaty, sr., Blue Springs South
P: Dylan Meyers, sr., Raymore-Peculiar

2012 All-State Football Class 5

Coach of the year: Matt Irvin, Kirkwood

OFFENSE 1st Team (Class 5)
QB: Jordan Bishop, sr., Kirkwood
AP: Trent Hosick, sr., Staley
RB: Brock West, sr., Lebanon
RB: Markel Smith, jr., Vianney
RB: Cody Lindsay, sr., Ozark
R/E: Brannon Wright, sr., Jackson
R/E: Tyree Mayfield, jr., St. Joseph Central
R/E: Craig Scott, sr., Park Hill South
OL: Austin White, sr., Staley
OL: Tyler Reid, sr., Lee’s Summit West
OL: Matt Berry, sr., Kirkwood
OL: Cameron Glenn, sr., Ozark
OL: Tyler Couch, sr., Lebanon
K: Shelby Harris, sr., Nixa

DEFENSE 1st Team (Class 5)
DL: Lane Pennington, sr., Lee’s Summit West
DL: Ryan Grismer, sr., Nixa
DL: Michah Foote, sr., Kickapoo
DL: Jonathan Bonner, jr., Parkway Central
LB: Mamu Tauiutusa, sr., Fort Osage
LB: Jarrod Bishop, sr., Kirkwood
LB: Eric Beisel, sr., Summit
LB: Nick Rameriz, sr., Lee’s Summit West
DB: Joseph Tuimaseve, sr., Fort Osage
DB: Andre Harris, sr., Kirkwood
DB: Dylan Newcomb, sr., Waynesville
DB: James Crockett, sr., Summit
P: Darius Sales, sr., 5-10, Poplar Bluff

OFFENSE 2nd Team (Class 5)
QB: Steven McBee, sr., Fort Osage
AP: Marcus Jones, sr., North Kansas City
RB: Brock Broughton, sr., Kearney
RB: Murphy Ward, sr., Camdenton
RB: Marlon Peal, sr., Webster Groves
R/E: Monte Harrison, jr., Lee’s Summit West
R/E: Harry Ballard, fr., McCluer North
R/E: Tyler Nugent, sr., Staley
OL: Jared Walde, sr., Washington
OL: Jake Whitling, sr., Fort Zumwalt East
OL: Josh Gilliland, sr., William Chrisman
OL: Jamie Nix, sr., Raytown
OL: Jarrett Glisendorf, sr., Camdenton
K: Jesse Jasso, so., Winnetonka

DEFENSE 2nd Team (Class 5)
DL: Dan Freymuth, sr., Holt
DL: Ryan Richardson, sr., Lee’s Summit West
DL: Marlon Hampton, sr., Webster Groves
DL: Alex Brinker, sr., Summit
LB: Clint Koons, sr., Holt
LB: Aaron Mends, jr., Winnetonka
LB: Levi Tucker, sr., Ozark
LB: Berlin Holloman, sr., McCluer
DB: Bryan Robinson, sr., Park Hill South
DB: Justin Smith, sr., Fort Zumwalt South
DB: Samson Sia, sr., Fort Osage
DB: Logan Cheadle, sr., Lee’s Summit West
P: Cody Edwards, sr., Summit

2012 All-State Football Class 4

Coach of the year: Phil Pitts, Helias

OFFENSE 1st Team (Class 4)
QB: John Roderique, sr., Webb City
AP: Zach Davidson, jr., Harrisonville
RB: Brandon Polito, sr., St. Mary’s
RB: Zach Parmenter, sr., Smithville
RB: Phoenix Johnson, sr., Webb City
R/E: Kohl Slaughter, sr., Webb City
R/E: Scottie Wilson, sr., Platte County
R/E: Anthony Woodruff, sr., Helias
OL: Will Fife, jr., Helias
OL: Brent Morrow, jr., Ladue Horton Watkins
OL: Jacob Borgmeyer, sr., Hannibal
OL: Sam Ellifrits, sr., Nevada
OL: Seth Watkins, sr., Webb City
K: Alex Easley, sr., Webb City

DEFENSE 1st Team (Class 4)
DL: Nick Nichols, sr., Sikeston
DL: Malik Joseph, sr., Vashon
DL: David Neville, sr., Clayton
DL: Casey McDermott, jr., Raytown South
LB: Justus Schulte, sr., Helias
LB: Gabriel Loyd, sr., Miller Career
LB: Dalton Turner, sr., Sullivan
LB: Dalton Humphrey, sr., Webb City
DB: Michael Ball, sr., Gateway Tech
DB: Tyler Wilt, sr., Savannah
DB: Nate Brown, sr., Webb City
DB: Walter Eastwood, sr., Harrisonville
P: Dalton Schumer, sr., Lutheran South

OFFENSE 2nd Team (Class 4)
QB: James Valentine, sr., Platte County
AP: Jonah Hill, sr., Hillcrest
RB: Justin Biermann, jr., Sullivan
RB: Jurell Green, sr., Lafayette
RB: Seth Beckner, Carthage
R/E: Cole Distler, sr., Helias
R/E: Devin Roberts, sr., Warrenton
R/E: Matt Rush, jr., Hillcrest
OL: Berry Benedick, sr., Marshall
OL: Charlie Coghill, sr., St. Mary’s
OL: Foster Brown, sr., Lafayette
OL: Oliver Sprenkle, Carthage
OL: Joe Schlecter, jr., Harrisonville
K: Ricky Webb, sr., Moberly

DEFENSE 2nd Team (Class 4)
DL: Hale Hentges, so., Helias
DL: Jose Speer, sr., Webb City
DL: C. J. Hubbard, jr., Hillcrest
DL: Brock Kliewer, jr., Harrisonville
LB: Connor Flagel, sr., St. Dominic
LB: Joe Dominiak, sr., Smithville
LB: Bryce Warden, sr., Bolivar
LB: Justin Turner, sr., Raytown South
DB: Caleb Bieniek, sr., Hannibal
DB: Sheldon Moeller, Hillcrest
DB: Drew Legan, jr., Bolivar
DB: Landon James-Wilson, sr., Raytown South
P: Tony Helfrich, sr., Borgia

2012 All-State Football Class 3

Coach of the year: Matt Webb, Maryville

OFFENSE 1st Team (Class 3)
QB: Jonathan Baker, sr., Maryville
AP: Brody McMahon, so., Maryville
RB: Ezekiel Elliott, sr., John Burroughs
RB: Anthony Sherrils, sr., Hogan
RB: Aaron Graham, so., Oak Grove
R/E: Deantrell Prince, jr., O’Fallon Christian
R/E: Dylan Jeffries, jr., Osage
R/E: Kurran Blamey, sr., Monett
OL: Griffin Palan, sr., John Burroughs
OL: A.J. Jerichow, sr., Centralia
OL: Jackson Morrison, jr., Maryville
OL: Blake Nephew, sr., Park Hills Central
OL: Alexx Lewis, jr., California
K: Bradley Lueckenhoff, jr., Cassville

DEFENSE 1st Team (Class 3)
DL: Brad Pryor, jr., Duchesne
DL: Caleb Mather, sr., Maryville
DL: Emmanuel Vaughn, sr., Soldan
DL: Maliek Collins, sr., Center
LB: Christian Bledsoe, sr., John Burroughs
LB: Dylan Albertson, jr., California
LB: Hayden Prater, jr., Cassville
LB: Reid Lucas, jr., Park Hills Central
DB: Chad Sams, sr., Duchesne
DB: Lance Lehmann, sr., O’Fallon Christian
DB: Trent Nally, jr., Maryville
DB: Shane Williams, sr., Mount Vernon
P: Brett Garner, so., Springfield Catholic

OFFENSE 2nd Team (Class 3)
QB: Bo Dean, jr., Osage
RB: Deon Miller-Harris, sr., McCluer South-Berkeley
AP: Sheyne Stafford, sr., Eldon
RB: Derek Stiens, sr., Maryville
RB: Aaron Hall, sr., Monett
R/E: Jak Kittoe, sr., Pembroke Hill
R/E: Dayton Karr, sr., Logan-Rogersville
R/E: Damario Walker, sr., Boonville
OL: Josh Coburn, sr., Hogan Prep
OL: Damien Bell, sr., McCluer South
OL: Eric Sigman, sr., Maryville
OL: Kyle Nicholson, sr., Ste. Genevieve
OL: Skyler Hulse, jr., Oak Grove
K: Efrain Torres, sr., California

DEFENSE 2nd Team (Class 3)
DL: Kyle Pittman, sr., Eldon
DL: Petey Bryan, sr., Park Hills Central
DL: Xavier Bledsoe, sr., John Burroughs
DL: Reese Bounous, sr., Monett
LB: Logan Logsdon, sr., O’Fallon Christian
LB: Trevor Korba, jr., Duchesne
LB: Marty Mailes, sr., Seneca
LB: Jalen Poindexter, sr., Boonville
DB: Tyler Clampitt, jr., Chillicothe
DB: Logan Rowles, sr., California
DB: Isaiah Maxi, sr., Center
DB: Foye Oluokun, sr., John Burroughs
P: Stone Phelps, sr., Cassville

2012 All-State Football Class 2

Coach of the year: Mike Thompson, Lathrop

OFFENSE 1st Team (Class 2)
QB: Levi Petersen, sr., Lamar
AP: Austin Egley, sr., Clark County
RB: Austin Dawkins, sr., Bishop LeBlond
RB: Max Mickey, sr., Holden
RB: Jared Beshore, sr., Lamar
R/E: LJ Williams, sr., Lafayette County
R/E: James Denton, jr., Mountain View-Liberty
R/E: Anthony Virdure, sr., Lutheran North
OL: Dakota Tillotson, sr., Holden
OL: Austin Boice, sr., 6-7, Lamar
OL: Zac Eads, sr., North Callaway
OL: Jake Koelling, sr., Blair Oaks
OL: Jay Stricklin, sr., Caruthersville
K: Seth Acton, sr., Trenton

DEFENSE 1st Team (Class 2)
DL: Kyle Kovar, sr., Clark County
DL: Antar Thompson, sr., Maplewood-Richmond Heights
DL: David Rivera, sr., Brentwood
DL: Dylan Atterberry, sr., South Callaway
LB: Jade Morgan, sr., Lamar
LB: Jacob Wade, jr., Strafford
LB: Wes Williams, sr., Maplewood-Richmond Heights
LB: Derek Otto, sr., Blair Oaks
DB: Daniel Castillo, sr., Blair Oaks
DB: Tyrell Thirkield, sr., Lafayette County
DB: Jaelon Acklin, jr., Mountain View-Liberty
DB: Taylor Mooneyham, jr., Ash Grove
P: Kyle Fulton, jr., 6-3, Monroe City

OFFENSE 2nd Team (Class 2)
QB: Khalid Hagens, sr., Maplewood-Richmond Heights
AP: Garner Rudroff, so., South Callaway
RB: Tyson May, sr., Lathrop
RB: Tyler Collins, sr., Mountain Grove
RB: Darrell Monroe, jr., Caruthersville
R/E: Vance Allen, sr., North Callaway
R/E: Brad Jelinak, sr., Warsaw
R/E: Ashton Maasen, sr., Blair Oaks
OL: Brandon Bourgeois, sr., Clark County
OL: Aaron Fritts, sr., Butler
OL: Ethan Jones, jr., Mountain Grove
OL: Ben Bailey, jr., Lamar
OL: Cody Fidonik  Mountain View-Liberty
K: Alex Castillo, so., Strafford

DEFENSE 2nd Team (Class 2)
DL: Adam Niehaus, jr., 6-0, 220, Mountain View-Liberty
DL: Sam Bailey, jr., 6-5, 235, Lamar
DL: Kory Noe, sr., 6-1, 205, Strafford
DL: Kenneth Pittman, sr., 6-0, 170, Caruthersville
LB: Josh Hartzell, jr., 5-7, 146, Lathrop
LB: Chris Sparks, sr., 5-10, 195, Highland
LB: Chad Rice, sr., 6-3, 180, Lamar
LB: Josh Jacobsen, jr., 5-10, 150, Lawson
DB: Cory Hanger, so., 5-10, 150, South Callaway
DB: Logan Prewitt, sr., 5-6, 145, Clark County
DB: Sumner Foster, sr., 6-2, 172, Charleston
DB: Dontrelle Busby, sr., 5-11, 175, Carnahan
P: Will Vore, sr., 6-1, 180, North Callaway

2012 All-State Football Class 1
Coach of the year: Judd Naeger, Valle Catholic

OFFENSE 1st Team (Class 1)
QB: Dylan Heitz, jr., South Harrison
AP: Zane Jacoby, so., Westran
RB: Dallas Peoples, sr., Tipton
RB: Zach Freeman, sr., Polo
RB: Derrick Hughes,  Hamilton
RB: Tyler Fallert, jr., Valle Catholic
R/E: Kaid Hendren,  South Harrison
R/E: Christian Bryant, sr., Wellington-Napoleon
OL: Kyle Davidson, sr., Miller
OL: Wade Wood, sr., Tipton
OL: Matt Lapiania, sr., Hamilton
OL: Hadley Roberts, so., South Shelby
OL: Joe Moulton, sr., Valle Catholic
K: Raul Palacios, so., Milan

DEFENSE 1st Team (Class 1)
DL: Jacob Lundquist, sr., Miller
DL: Coltyn Clark, sr., South Harrison
DL: Riley Schmitz, sr., South Shelby
DL: Trey McClure, sr., Valle Catholic
LB: Caleb Henke, sr., Salisbury
LB: Justin Hicks, sr., Polo
LB: Jesse Meyer, jr., Valle Catholic
LB: Tyler Curts, sr., Skyline
DB: Kellen Overstreet, so., Hamilton
DB: Dominique Walker, sr., Portageville
DB: Riley Brant, sr., Tipton
DB: Cedric O’Hara, sr., Pierce City
P: Nate Hill, sr., Marionville

OFFENSE 2nd Team (Class 1)
QB: Jacob Beckemyer, sr., Wellington-Napoleon
AP: Ethan Matthews, jr., Crest Ridge
RB: Logan Bryan, sr., Skyline
RB: Trace Windsor, so., South Shelby
RB: Mason Thompson, sr., Milan
RB: Daniel Allen, sr., Portageville
R/E: Wes Mefford, sr., South Shelby
R/E: Zach Wyatt, sr., Salisbury
OL: Zak Wilkerson, sr., Skyline
OL: Adrian Gonzalez, sr., Sedalia Sacred Heart
OL: Zack Doak, sr., Milan
OL: Christian Cromer, sr., Cass-Midway
OL: Jace Zeit, sr., East Buchanan
K: Brendin White, sr., Adrian

DEFENSE 2nd Team (Class 1)
DL: Kolby Reeder, sr., Hamilton
DL: Dean Osborn, jr., Westran
DL: Wiley Martin, so., Polo
DL: Hunter Lindsey, jr., Drexel
LB: Logan Carney, jr., Osceola
LB: Brendan Richardson, jr., Miller
LB: Jake Angle, sr., Hamilton
LB: Dakota Lewis, jr., Marceline
DB: Devan Hughes, sr., Hamilton
DB: Austin Wyatt, sr., Salisbury
DB: Blaine Beissenherz, sr., Wellington-Napoleon
DB: Levi Hill, sr., North Platte
P: Kevin Paul, sr., Albany

 

Missouri Sportswriters/Sportscasters All-State Teams

 

 

2013 All-State Football Class 1

OFFENSE 1st Team (Class 1)

QB: Nolan Wood, Valle Catholic, Sr.

AP: Zane Jacoby, Westran, Jr.

RB: Kellen Overstreet, Hamilton, Jr.

RB: Tyler Fallert, Valle Catholic, Sr.

RB: Blake Belzer, Marceline, Sr.

R/E: Connor Basler, Valle Catholic, So.

R/E: Slater Stone, Paris, Jr.

R/E: Zac Johnson, East Buchanan, So.

OL: Josh Riggs, Maysville, Jr.

OL: Kade Kelley, Skyline, Jr.

OL: Ryan Larrick, South Shelby, Jr.

OL: Jacob Trautman, Valle Catholic, Jr.

OL: Zack Hayes, Westran, Sr.

K: Raul Palacious, Milan, Jr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 1)

DL: Trevor Elliott, Hamilton, Sr.

DL: Jacob Miller, Marionville, Sr.

DL: Bryant Vessell , Valle Catholic, Sr.

DL: Morgon Wallace, Westran, Jr.

LB: Dakota Lewis, Marceline, Sr.

LB: Jacob Hicks, Polo, Jr.

LB: Levi Hargrove, Thayer, Sr.

LB: Logan Tucker, Valle Catholic, Jr.

DB: Ben Story, Portageville, Sr.

DB: Brady Francis, Salisbury, Jr.

DB: Ben Heili, West Platte, Jr.

DB: Driston Self, Osceola, Jr.

P: Peyton Semsch, Cass-Midway, Sr.


OFFENSE 2nd Team (Class 1)

QB: Dylan Heitz, South Harrison,  Sr.

AP: Wiley Martin, Polo, Jr.

RB: Payton Smith, Jasper, Sr.

RB: Trevor Dean, Osceola, Sr.

RB: Trace Windsor, South Shelby, Jr.

R/E: Cole Lowry, McCauley, Sr.

R/E: Demetrius Luster, Hayti, Sr.

R/E: Justin Roth, Valle Catholic, Sr.

OL: Trevor Johnson, East Buchanan, Jr.

OL: Shawn Cook, Hamilton, Sr.

OL: Nathan Miller, Milan, Sr.

OL: Derrick Priggel, Portageville, Jr.

OL: Keyshawn Pittman, Thayer, Jr.

K: Drew Carney, Osceola 6-3, So.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 1)

DL: Trevor Morehead, Chaffee, Jr.

DL: Hunter Lindsey, Drexel, Sr.

DL: Coleman Lawson, Mid-Buchanan, Jr.

DL: Bodie Eaglen, Milan, Jr.

LB: Jake Ingebriston, Westran, Jr.

LB: Keithan Litton, Hamilton, Jr.

LB: Logan Carney, Osceola, Sr.

LB: Jacob LaSalle, Marionville, So.

DB: Justin Donald, Crest Ridge, Jr.

DB: Colton Sweeney, Jasper, Sr.

DB: Connor Basler, Valle Catholic, So.

DB: Ryan White, Marionville, Sr.

P: Garrett Miller, Liberal, Sr.

Coach of the Year: Paul Thomas, Marceline

 

2013 All-State Football Class 2

OFFENSE 1st Team (Class 2)

QB: Levi Petersen, Lamar, Sr.

AP: Jaelon Acklin, Mountain View-Liberty, Sr.

RB: Jared Beshore, Lamar, Sr.

RB: Logan Allred, Ash Grove, Sr.

RB: Dominic Jamerson, Blair Oaks, Jr.

R/E:  Isaiah Holman, Lutheran North, Sr.

R/E: Haydn Lock, Blair Oaks, Sr.

R/E: Austen Eskew, Lawson, Sr.

OL: Ben Bailey, Lamar, Sr.

OL: Trenton Mooney, Lamar, Jr.

OL: John Dolt, Lawson, Sr.

OL: Ethan Johns, Mountain Grove, Sr.

OL: Garett Triplett, Sarcoxie, Sr.

K: Arturo Huerta, Brookfield, So.

 

DEFENSE 1st Team (Class 2)

DL: Sam Bailey, Lamar, Sr.

DL:  Renell Wren, Lutheran North, Sr.

DL: J.R. Rice, Lamar, Sr.

DL: Landon Stricklin, Caruthersville, Jr.

LB: Adam Niehaus, Mountain View-Liberty, Sr.

LB: Austin Tevis, Holden, Jr.

LB: Landon Figg, Lafayette County, Sr.

LB: Josh Jacobsen, Lawson, Sr.

DB: Garrett Titus, Lawson, Sr.

DB: Tyler Thrasher, LeBlond, Sr.

DB: Josh Hultz, Palmyra, Sr.

DB: Cory Hanger, South Callaway, Jr.

P: Kyle Fulton, Monroe City, Sr.


OFFENSE 2nd Team (Class 2)

QB: Matthew McCullough, LeBlond , Sr.

AP: Jacob Wade, Strafford, Sr.

RB: Darrell Monroe, Caruthersville, Sr.

RB: Caleb Kizer, Palmyra, Sr.

RB: Ricky Healy, Mountain Grove, Sr.

R/E: Bailey Jelinek, Warsaw, Jr.

R/E James Denton, Mountain View-Liberty, Sr.

R/E: Dallas Hester, Strafford, Jr.

OL: Hayden Haney, Blair Oaks, Sr.

OL: Angus Sprenkle, Lamar, Jr.

OL: Grant Thrasher, LeBlond, Sr.

OL:  John Surgener,  Brentwood, Sr.

OL: Jake Hoffman, Holden, Jr.

K: Alex Castillo, Strafford, Jr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 2)

DL: Corbin Singer, Blair Oaks, Sr.

DL: Trevor Pennington, Lawson, Sr.

DL: Dalton Wiley, Lafayette County, Sr.

DL: Brandon Eaves, Lamar, Sr.

LB: Caleb Bischoff, Blair Oaks, Jr.

LB: Brodie Bean, Diamond, Sr.

LB: Landon Compton, Lamar, Sr.

LB: Robert Askren, Lathrop, Sr.

DB: Taylor Mooneyham, Ash Grove, Sr.

DB: Andrew Metcalf, Holden, Jr.

DB: Garner Rudroff, South Callaway, Sr.

DB: Bobby Otwell, Mountain Grove, Sr.

P: Caleb Myers, Lathrop, Sr.

Coach of the Year: Scott Bailey, Lamar

 

2013 All-State Football Class 3

OFFENSE 1st Team (Class 3)

QB: Payton Rawlins, Seneca, Sr.

AP:  Shawn Conway, McCluer South-Berkeley, Sr.

RB:  John Moten, John Burroughs, Jr.

RB: Brody McMahon, Maryville, Jr.

RB: Braxton Graham, Seneca, Sr.

R/E:  Ryan Stokes, McCluer South-Berkeley, Jr.

R/E:  Deantrell Prince, O’Fallon Christian, Sr.

R/E: Brendan Watts, Macon, Jr.

OL: Alexx Lewis, California, Sr.

OL: Jackson Morrison, Maryville, Sr.

OL: Skyler Hulse, Oak Grove, Sr.

OL: Mac Yust, Seneca, Sr.

OL: Jacob Cacek, Maryville, Jr.

K: Aaron Cuevas, Calfornia, So.

 

DEFENSE 1st Team (Class 3)

DL: Nathan Squires, California, Jr.

DL: Chandler Blackwell, Centralia, Sr.

DL: Colin Bess, Park Hills Central, Jr.

DL: Matt Snodgrass, Springfield Catholic, Sr.

LB: Chris Dougan, Maryville, Sr.

LB: Ethan Fugitt, Oak Grove, Sr.

LB: Reid Lucas, Park Hills Central, Sr.

LB:  Trevor Korba, Duchesne, Sr.

DB: Juice Dowdy, Center, Sr.

DB: Trent Nally, Maryville, Sr.

DB: Kody Peterson, Cameron, Sr.

DB: Clay Stulce, Duchesne, Sr.

P: Brett Garner, Springfield Catholic, Jr.


OFFENSE 2nd Team (Class 3)

QB: Jordan Norwine, O’Fallon Christian, Sr.

AP: Easton Flaugh, Reeds Spring, Sr.

RB: William Blankenship, Aurora, Sr.

RB: Aaron Graham, Oak Grove, Jr.

RB: Brendan Dallas, Ste. Genevieve, Sr.

R/E: Dylan Jeffries, Osage, Sr.

R/E:  Corey Patterson, Trinity, Sr.

R/E: Chance Smith, Seneca, Sr.

OL: Tristan Hallom, Ava, Jr.

OL: Jack Maritz, John Burroughs, Sr.

OL: David Dooley, Park Hills Central, Sr.

OL: Brock Bowers, Richmond, Sr.

OL: Cordell Tatom, Salem, Sr.

K: Andrew Carr, Cameron, Jr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 3)

DL: Adam Thompson, Maryville, Sr.

DL: Brandon Maberry, Park Hills Central, Jr.

DL:  Demetrius Fisher, Cardinal Ritter, Sr.

DL:  Brad Pryor, Duchesne, Sr.

LB: Jerry Lutz, California, Sr.

LB: Hayden Prater, Cassville, Sr.

LB: Ryan Franks, Hogan Prep, Sr.

LB: Dalan Merriman, Seneca, Sr.

DB: Josh Turner, Macon, Sr.

DB: Tyler Clampitt, Chillicothe, Sr.

DB: Dalton Lister, Eldon, Sr.

DB: John Wilson, Hogan Prep, Sr.

P: Jaden Barr, California, Jr.

Coach of the Year: Matt Webb, Maryville

 

2013 All-State Football Class 4

OFFENSE 1st Team (Class 4)

QB: Rafe Peavey, Bolivar, Sr.

AP: Matt Rush, Hillcrest, Sr.

RB: Mikey Jones, Cape Central, Sr.

RB: Trey Parra, Webb City, Sr.

RB: Drew Lauer, St. Charles West, Jr.

R/E: Matt Magee, Carl Junction, Sr.

R/E: EJ Morgan, Carthage, Sr.

R/E: Hale Hentges, Helias, Jr.

OL: Brent Morrow, Ladue Horton Watkins, Sr.

OL: Johnny Berry, Pleasant Hill, Sr.

OL: Jordan Green, Webb City, Sr.

OL:  Apa Visinia, Grandview, Sr.

OL: Jeff Kinder, Moberly, Sr.

K: David Williams, Westminster, Jr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 4)

DL: Blake Wilbers, Helias, Sr.

DL: Austin Kistner, Lutheran South, Sr.

DL: Casey McDermott, Raytown South,  Sr.

DL: Colton Tremain, Moberly, Sr.

LB: Mike Tannehill, Helias, Sr.

LB: Bryce Shepherd, Liberty North, Sr.

LB: Hunter Rhea, Webb City, Sr.

LB:  Blake Rugraff, St. Charles West, Jr.

DB: KiAndre Pugh, Liberty North, Jr.

DB: Kiante Hardin, Webb City, Jr.

DB: Justin Biermann, Sullivan, Sr.

DB: Brett Bond, Westminster, Sr.

P: Blayne Armstrong, Marshfield, Sr.


OFFENSE 2nd Team (Class 4)

QB: Wyatt Porter, Helias, Sr.

AP: Dustin Satterlee, Carl Junction, Sr.

RB: Garrett Buschjost, Helias, Sr.

RB: Marquis Stewart, Miller Career, Jr.

RB: Mitch Nichols, Hannibal, Sr.

R/E: Al Young, Cape Central, So.

R/E: Brinkley Jolly, Liberty North, Sr.

R/E: Paul Silvio, Liberty North, Sr.

OL: Will Fife, Helias, Sr.

OL: Justin Skinner, Liberty North, Sr.

OL: Raymond Chase, Raytown South, Sr.

OL: James Fowler, Webb City, Sr.

OL: Tony Carranco, Webb City, Sr.

K: Tanner Pettet, Pleasant Hill, Jr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 4)

DL: Nolan Gromacki, Smithville, Sr.

DL: CJ Hubbard, Hillcrest, Sr.

DL: Taylor Arterburn, Webb City, Jr.

DL: Brock Kliewer, Harrisonville, Sr.

LB: Clayton Young, Bolivar, Sr.

LB: Alex McMullen, Carl Junction, Sr.

LB: Jesse Eggers, Platte County, Sr.

LB: Lyle Powell, Savannah, Jr.

DB: Drew Legan, Bolivar, Sr.

DB: Juwan Johnson, Hillcrest, Sr.

DB: Nick Masoner, Excelsior Springs, Sr.

DB:  Karon Thomas, Miller Career, Sr.

P: JC Szumigala, Helias, Sr.

Coach of the Year: John Roderique, Webb City

 

2013 All-State Football Class 5

OFFENSE 1st Team (Class 5)

QB: Thomas Ganaden, Lee’s Summit West, Sr.

AP: Shane Barrett, Fort Zumwalt East, Jr.

RB: Brock Broughton, Kearney, Sr.

RB: Augie Brooks, Parkway Central, Sr.

RB: Markel Smith, Vianney, Sr.

R/E: Monte Harrison, Lee’s Summit West, Sr.

R/E: Kullen Carlock, Camdenton, Sr.

R/E: Cameron Hilton, Webster Groves, Jr.

OL: Dalton Miller, Fort Osage, Sr.

OL: Tanner Owen, Kearney, Jr.

OL: Kevin Pendleton, Lee’s Summit West, Sr.

OL: Justin Summers, Vianney, Sr.

OL: Jordan Turner, Willard, Sr.

OL: Brantley Lohkamp, Parkway Central, Sr.

K:   Taylor Middlebrooks, Parkview, Jr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 5)

DL: Tauai Tuala, Fort Osage, Sr.

DL: Preston Hobeck, Jackson, Jr.

DL: Johnny Malone, Lebanon, Sr.

DL: Jonathan Bonner, Parkway Central, Sr.

LB: Nathan Iloilo, Fort Osage, Sr.

LB: Max Filbeck, Kearney, Sr.

LB: John Fuchs, Kickapoo, Sr.

LB: Aaron Mends, Winnetonka, Sr.

DB: Logan Cheadle, Lee’s Summit West, Sr.

DB: Maurice Downey, Parkview, Sr.

DB: Johnny Naughton, Parkway Central, Sr.

DB: Jimmy Jones, Hazelwood East, Sr.

P: Sam Frelich, Chaminade, Jr.

 

OFFENSE 2nd Team (Class 5)

QB: Dante VanDeven, Jackson, Jr.

AP: Khalen Saunders, Parkway Central, Sr.

RB: Ezra Vaoifi, Fort Osage, Sr.

RB: Alec Murphy, Nixa, Jr.

RB: Kyle Summers, Washington, Sr.

R/E: Nick Griffith, Park Hill South, Sr.

R/E: Harry Ballard, McCluer North, So.

R/E: Connor Ratcliff, Parkview, Jr.

OL: Evan Martin, Lee’s Summit West, Sr.

OL: Jace Hale, Waynesville, Sr.

OL: C.J. Santon, Camdenton, Jr

OL: Brendan Weis, Chaminade, Sr.

OL: Xyah Ra, Nixa, Sr.

K: Tanner Martin, Lee’s Summit West, Sr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 5)

DL: Jacob Sliger, Poplar Bluff, Sr.

DL: Forrest Merrill, Willard, Jr.

DL: Bailey Sutko, Staley, Sr.

DL: Taylor Simmons, Kickapoo, Sr.

LB: Austin Workman, Lee’s Summit West, Sr.

LB: Riley Herrold, Ozark, Sr.

LB: Bri’on Sanders, Webster Groves, Sr.

LB: Blake Goddard, Kirkwood, Sr.

DB: Koida Ejire, Fort Osage, Sr.

DB: Isaiah Daniels, Branson, Sr.

DB: Roderick Campbell, Chaminade, So.

DB: Marquise Doherty, Winnetonka, Jr.

P: Skylar Thompson, Fort Osage, So.

Coach of the Year: Mark Goldenberg, Parkway Central

 

2013 All-State Football Class 6

OFFENSE 1st Team (Class 6)

QB: Drew Lock, Lee’s Summit, Jr.

AP: Ian Brown, Blue Springs, Jr.

RB: Dalvin Warmack, Blue Springs, Sr.

RB: Kendall Morris, Francis Howell Central, Sr.

RB: Kevin Batt, Hazelwood Central, Jr.

R/E: Darrius Shepherd, Blue Springs, Sr.

R/E: Zach Reuter, Rock Bridge, Sr.

R/E: Alex Ofodile, Rock Bridge, Jr.

OL: Jordan Benson, Blue Springs, Sr.

OL: Brian Wallace, CBC, Sr.

OL: Mitch Palmer, De Smet, Sr.

OL: Roderick Johnson, Hazelwood Central, Sr.

OL: Jacob Francis, Liberty, Sr.

K: Brock Renken, Joplin, Sr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 6)

DL: Elijah Lee, Blue Springs, Sr.

DL: Khalil Davis, Blue Springs, Jr.

DL: Armon Watts, CBC, Sr.

DL: Adewale Adeoye, Ritenour, Sr.

LB: Gunnar Strickland, Blue Springs, Sr.

LB: Josh Watson, Blue Springs South, Sr.

LB: AJ Jones, Francis Howell, Sr.

LB: Ross Alexander, Rock Bridge, Sr.

DB: Kaleb Prewett, Blue Springs, Sr.

DB: Eric Carrera, CBC, Jr.

DB: Garrett Krueger, Lindbergh, Sr.

DB: Devin Alexander, Ritenour, Sr.

P: Evan Scales, Lafayette, Sr.


OFFENSE 2nd Team (Class 6)

QB: Logan Twehous, Rock Bridge, Jr.

AP: Mike Glass, Hazelwood Central, Jr.

RB: Marcus Jester, DeSmet, Sr.

RB: Adam Yancey, Eureka, Sr.

RB: Casey Slaughter, Lee’s Summit, Sr.

R/E: Seth Hebert, Fort Zumwalt, West, Sr.

R/E: Chrishawn Torrey, Ritenour, Sr.

R/E: Scott Schaffner, Raymore-Peculiar, Sr.

OL: Cole West, Blue Springs South, Sr.

OL: Tanner Hale, Francis Howell, Sr.

OL: Donald Blackmon, Hickman, Sr.

OL: Brayden Byrd, Jefferson City, Sr.

OL: Robert Marco, Timberland, Sr.

K: Bo Highfill, Eureka, Jr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 6)

DL: Carlos Davis, Blue Springs, Jr.

DL: David Horvath, Fort Zumwalt, West, Sr.

DL: Jacob Bolstad, Lafayette, Sr.

DL: Ed Morse, Lee’s Summit, Sr.

LB: Terrell Collins, Hazelwood Central, Sr.

LB: Hayden Strobel, Jefferson City, Sr.

LB: Luke Arbanas, Rockhurst, Sr.

LB: Chase Overton, Lee’s Summit North, Jr.

DB: Dylan Bruce, Fort Zumwalt West, Jr.

DB: Shamari Hudson, Hazelwood Central, Sr.

DB: Zach Muniz, CBC, Sr.

DB: Sabien Cook, Rock Bridge, Sr.

P: Tyler Hach, Pattonville, Sr.

Coach of the Year: Kelly Donohoe, Blue Springs

 

Missouri Sportswriters/Sportscasters All-State Teams

 

 

2014 All-State Football Class 1

OFFENSE 1st Team (Class 1)

QB: Connor Basler, Valle Catholic, Jr.

AP: Zane Jacoby, Westran, Sr.

RB: Kellen Overstreet, Hamilton Sr.

RB: Trace Windsor, South Shelby, Sr.

RB: LeAaron Hicks, Plattsburg, Sr., 6-1

R/E: Garrett Jaegers, Valle Catholic Jr.

R/E: Parker Howard, Westran, Sr.

R/E: Laine Forrest, Paris, Jr.

OL: Ryan Larrick, South Shelby, Sr.

OL: Brennan Kitchen, Westran, Jr.

OL: Ethan Fallert, Valle Catholic, Sr.

OL: Kade Kelly, Skyline, Sr.

OL: Josh Riggs, Maysville, Sr.

K: Raul Palacios, Milan, Sr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 1)

DL: Jacob Trautman, Valle Catholic, Sr.

DL: Clay Dahman, Cass-Midway, Sr.

DL: Ben Baer, Westran, Jr.

DL: Morgan Wallace, Westran, Sr.

LB: Logan Tucker, Valle Catholic, Sr.

LB: Sidney Wear, South Shelby, Jr.

LB: Jake Ingebritson, Westran, Sr.

LB: Tanner Yahnig, Cass-Midway, Sr.

DB: Driston Self, Osceola, Sr.

DB: Justin Donald, Crest Ridge, Sr.

DB: Slater Stone, Paris, Sr.

DB: Ben Heili, sr. West Platte, Sr.

P: Blake Linebaugh, Marceline, Sr.

Coach of the year: Judd Naeger, Valle Catholic


OFFENSE 2nd Team (Class 1)

QB: Jordan Jack, Miller, Sr.

AP: Koltyn Schilly, Valle Catholic, Sr.

RB: Tariq Garner, Monroe City, Sr.

RB: Tanner Wright, Marionville, Jr.

RB: Wiley Martin, Polo, Sr., 5-9

R/E: Boby Johnson, Miller, Sr., 6-0

R/E: Dallas Self, Osceola, Sr., 6-3

R/E: Matt Oxendale, Milan, Sr.

OL: Kobe Burchett, Cass-Midway, Jr.

OL: J.D. Brown, Monroe City, Sr.

OL: Tanner Lintner, West Platte, Sr.

OL: Mason Misel, Polo, Sr.

OL: Tim Nienhueser, Santa Fe, Sr.

K: Devon Kutz, Valle Catholic, Jr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 1)

DL: Nick Friend, Valle Catholic, Sr.

DL: C.J. Graham, Plattsburg, Sr.

DL: Bodie Eaglen, Milan, Sr.

DL: August Hayhurst, Paris, Sr.

LB: Kasey McFall, South Harrison, Jr.

LB: Tristan Huck, Valle Catholic, So.

LB: Duane Avila, Marceline, Sr.

LB: Cole Renick, Crest Ridge, Sr.

DB: Austin Durbin, South Shelby, Sr.

DB: Gage Shively, Monroe City, Sr.

DB: Reid Steiner, Maysville, Sr.

DB: Austin Corley, Adrian, Sr.

P: Caleb Pfannkuch, Concordia, So.

 

2014 All-State Football Class 2

OFFENSE 1st Team (Class 2)

QB: Colby Rapp, East Buchanan, Jr.

AP: Tripp Tucker, Lamar, Sr.

RB: Cory Hanger, South Callaway, Sr.

RB: Dremond Robinson, Malden, Sr.

RB: Dalton Taylor, Strafford, Sr.

R/E: Dallas Hester, Strafford, Sr.

R/E: Seth Speichinger, Brookfield, Jr.

R/E: Nate Griffin, East Buchanan, Jr.

OL: John Rice, Lamar, Sr.

OL: Omar Bailey, Malden, Sr.

OL: Zach Speckhals, Hermann, Sr.

OL: Robert Brown, Lutheran North, Jr.

OL: Ryan Elliott, Brookfield, Sr.

K: Todd Morrow, Lamar, Jr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 2)

DL: Angus Sprenkle, Lamar, Sr.

DL: Trenton Mooney, Lamar, Sr.

DL: Matt Frankenbach, Palmyra, Jr.

DL: Malik Monroe, Caruthersville, Sr.

LB: Jed Stahl, Lamar, Jr.

LB: Reed McBroom, Brookfield, Jr.

LB: Dillon Stone, South Callaway, Jr.

LB: Samuel Morton, Strafford, Jr.

DB: Zac Johnson, East Buchanan, Jr.

DB: Brett McDonald, Lamar, Sr.

DB: Blaine Wheeler, Lafayette County, Sr.

DB: Brady Collier, Strafford, Sr.

P: Kyle Williams, Diamond, Sr.

Coach of the year: Tim Rulo, South Callaway

 

OFFENSE 2nd Team (Class 2)

QB: Troy Hentges, South Callaway, Sr.

AP: Carl Thomas Lutheran North Sr.

RB: Danny Embry, Lamar, Jr.

RB: Jacob Clay Brentwood, Jr.

RB: Skyler Creed, Hallsville, Sr.

R/E: Malcolm Elmore, Lafayette County, Jr.

R/E: Christian Elliott, Tolton, Sr.

R/E: Cort Patrick, Bishop LeBlond, Sr.

OL: Javiel Cooper, Malden, Sr.

OL: Clayton Buzzard, Lamar, Sr.

OL: Gabe Hubbard, Holden, Sr.

OL: Landon Stricklin, Caruthersville, Sr.

OL: Devon Foote, Herculaneum, Sr.

K: Art Huerta, Brookfield, Jr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 2)

DL: Matt Teter, Jr. Brookfield, Jr.

DL: Connor Haynes, Bishop LeBlond, Sr.

DL: Luke Horstman, South Callaway, Sr.

DL: David Knox, Lutheran North, Jr.

LB: Johnny Brooks, Lamar, Sr.

LB: Will Tindal, Tolton, Jr.

LB: Will Obert, Palmyra, Jr.

LB: Cale Cornman, MV-Liberty, Jr.

DB: Ben Kluhsman, Lamar, Sr.

DB: Skyler Kline, Palmyra, Sr.

DB: Justin Baker, Lutheran North, Sr.

DB: Damien Sapp, Lawson, Jr.

P: Nick Barnes, Van-Far, Jr.

 

2014 All-State Football Class 3

OFFENSE 1st Team (Class 3)

AP: Jaden Barr, California, Sr.

QB: Tre Moore, John Burroughs, Sr.

RB: Brody McMahon, Maryville, Sr.

RB: John Moten, John Burroughs, Sr.

RB: Aaron Graham, Oak Grove, Sr.

R/E: Collin Samuelson, School of the Osage, Jr.

R/E: Chris Bookeer, John Burroughs, Sr.

R/E: Zach Drake, O’Hara, Sr.

OL: Jacob Cacek, Maryville, Jr.

OL: Brennon Kellogg, Oak Grove, Jr.

OL: Graham Cummings, John Burroughs, Sr.

OL: Tristan Haltom, Ava, Sr.

OL: Michael Childress, Monett, Jr.

K: Scott Jones, Oak Grove

 

DEFENSE 1st Team (Class 3)

DL: Colin Bess, Park Hills Central, Sr.

DL: Dalton Brinegar, Oak Grove, Sr.

DL: Skyler Thomas, Macon, Sr.

DL: Brad Russell, School of the Osage, Sr.

LB: Bud Hilburn, Kennett, Sr.

LB: Michail Winstead, Oak Grove, Sr.

LB: Thomas Bolstadt, John Burroughs, Jr.

LB: Wesley Abramovitz, Monett, Sr.

LB: Allen Burger, California, Sr.

DB: Cameron Witt, Monett, Jr.

DB: DaWaun Johnson, Oak Grove, Sr.

DB: Landon Mouse, California, Jr.

DB: Calieb Bennett, Odessa, Sr.

P: Andrew Whitaker, MMA, So.

Coach of the year: Pat Richard, Oak Grove

 

OFFENSE 2nd Team ( Class 3)

QB: Michael Briggs, O’Hara, Sr.

AP: Jake Bridges, Park Hills Central Jr.

RB: Blaine Riddle, Potosi, Sr.

RB: Armand Keely, Orchard Farm, Sr.

RB: Landon Cairer, Oak Grove, Jr.

R/E: Nathan Van Slyke, John Burroughs, Sr.

R/E: Zach Hipsher, Oak Grove, Sr.

R/E: Tommy Geisinger, St. Pius X, Sr.

OL: Brendan Weybrew, Maryville, Sr.

OL: Dakota Pope, Park Hills Central, Sr.

OL: Jacob Lewis, Centralia, Sr.

OL: Michael Peters, John Burroughs, Sr.

OL: Tristan Beyer, Reeds Spring, Sr.

K: Brendan Withrow, St. Pius X, Sr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 3)

DL: Dustin Piper, Maryville, Jr.

DL: Brandon Maberry, Park Hills Central, Sr.

DL: Josh Klipper, Oak Grove, Jr.

DL: Nathan Squires, California, Sr.

LB: Tyler Westerfield, Orchard Farm, Sr.

LB: William Bradley-King, Hogan Prep Academy, Jr.

LB: Drew Harlow, Park Hills Central, Jr.

LB: Caleb Bischoff, Blair Oaks, Sr., 5-9

DB: Ronald Smith, John Burroughs, Jr.

DB: Brayden Manion, Park Hills Central, Sr.

DB: Russell Williams, School of the Osage, Jr.

DB: Josh Kent, Reeds Spring, Sr.

P: Andrew Carr, Cameron, Sr.

 

2014 All-State Football Class 4

OFFENSE 1st Team (Class 4)

QB: Alex Faddoul, Helias, Jr.

AP Tyson Roderique, Webb City, Jr.

RB: Charlie Nihart, Smithville, Sr.

RB: Drew Lauer, St. Charles West, Sr.

RB: Keynan Scheurich, Carl Junction, Sr.

R/E: Hale Hentges, Helias, Sr.

R/E: Kiante Hardin, Webb City, Sr.

R/E: Al Young, Cape Central, Jr.

OL: Dalton Ford, Webb City, Sr.

OL: Davondre Love, Affton, Sr.

OL: Tanner Owen, Kearney, Sr.

OL: Dylan Powell, Hannibal, Jr.

OL: Brody Buschjost, Helias, Sr.

K: Dawson Goepferich, Kearney, Jr.

 

DEFENSE 1st Team ( Class 4)

DL: Drake Humphrey, Webb City, Sr.

DL: TJ Pearson, Cape Central, Sr.

DL: Jacob Babb, Kearney, Sr.

DL: Blake Wilbers, Helias, Sr.

LB: Kolsen Crane, Webb City, Jr.

LB: Chase Johnston, Carl Junction, Sr.

LB: Blake RuGraff, St. Charles West, Sr.

LB: Cole Sigmund, MICDS, Sr.

DB: Maquel Harbin, Webb City, Sr.

DB: Bobby Sanders, Jennings, Jr.

DB: Jerry McBride, Hannibal, Jr.

DB: Connor Allen, Kearney, Sr.

P: Andrew Hayden, Festus, Sr.

Coach of the year: Nathan Norman, Cape Central

 

OFFENSE 2nd Team (Class 4)

AP Drew Cortez, St. Joseph Lafayette, Sr.

QB: Blake Hulsety, Union, Sr.

RB: Braion Owens, Cape Central, Sr.

RB: Tyler Davison, Webb City, Sr.

RB: Chris Walsh, Hillsboro, Sr.

R/E: Westerband Lindor, Affton, Sr.

R/E: Preston Martin, St. Joseph Lafayette, Sr.

R/E: Nick Eads, Union, Sr.

OL: Trystan Castillo, Webb City, Jr.

OL: Jalen Flye-Sadler, Cape Central, Sr.

OL: Tanner Gulick, Harrisonville, Jr.

OL: Alex Herrmann, St. Charles West, Sr.

OL: Ryan Ochoa, Hillsboro, Sr.

K: Brayden Krause, Farmington, Jr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 4)

DL: Quendarius Bass, St. Joseph Lafayette, Sr.

DL: Logan Bell, Borgia, Sr.

DL: Justin Creighton, Westminster, Sr.

DL: Tucker Schlesener, Harrisonville, Sr.

LB: Matt Wernsing, West Plains, Sr.

LB: Topher Kilkenny, Platte County, Sr.

LB: Michael Weston, Westminster, Sr.

LB: George Jochens, Priory, Sr.

DB: Wyatt Schenker, Harrisonville, Jr.

DB: Jalen Reddin, Cape Central, Sr.

DB: Dupree Alexander, Moberly, Sr.

P: Makenna Cook, Kirksville, Sr.

 

2014 All-State Football Class 5

OFFENSE 1st Team (Class 5)

QB: Skylar Thompson, Fort Osage, Jr.

AP: Shane Barrett, Fort Zumwalt East, Sr.

RB: Nash Sutherlin, Battle, Sr.

RB: Josh Martin, Camdenton, Sr.

RB: Andy Satulla, Rolla, Sr.

R/E: Connor Ratcliff, Parkview, Sr.

R/E: Daniel Morris, Fort Zumwalt East, Jr.

R/E: Nolan Snyder, Vianney, Sr.

OL: Joe Tuimauga, Park Hill, Sr.

OL: C.J. Santon, Camdenton, Sr.

OL: Matt Sanders, Parkway Central, Sr.

OL: Tyler Larson, Willard, Sr.

OL: Anthony Enriquez, Park Hill, Sr.

K: Jesse Jasso, Winnetonka, Sr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 5)

DL: Jerrion Nelson, Battle, Jr.

DL: Forrest Merrill, Willard, Sr.

DL: Preston Hobeck, Jackson, Sr.

DL: Nate Howard, Ladue, Sr.

LB: Josh Tuimaseve, Fort Osage, Sr.

LB: Marshall Willingham, Battle, Sr.

LB: Jacob Watkins, Nixa, Sr.

LB: Carter Anchors, Park Hill, Sr.

DB: KiAndre Pugh, Liberty North, Sr.

DB: Marquise Doherty, Winnetonka, Sr.

DB: Chase Williams, Winnetonka, Sr.

DB: Cameron Hilton, Webster Groves, Sr.

P: Jack Fox, Ladue, Sr.

Coach of the Year: Justin Conyers, Battle

 

OFFENSE 2nd Team ( Class 5)

QB: Dante Vandeven, Jackson, Sr.

AP: Logan Tyler, Nixa, Jr.

RB: Hunter Yeargan, Willard, Jr.

RB: Jesse McBee, Fort Osage, Sr.

RB: Deon Lewis, Fort Zumwalt North, Sr.

R/E: Tyler Ralston, Carthage, Jr.

R/E: Jake Stroker, Pattonville, Sr.

R/E: Chandler Collins, Glendale, Sr.

OL: Henry Brownell, Camdenton, Sr.

OL: Marcus Lowery, Ft. Zumwalt North, Sr.

OL: Steven Anderson, Fort Osage, Sr.

OL: Connor Massey, Ozark, Sr.

OL: Mark Abegg, Webster Grovevs, Sr.

K: Parker Sampson, Park Hill, Soph.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 5)

DL: Kyle Markway, Vianney, Sr.

DL: Sima Thomas, Fort Osage, Jr.

DL: Chester Graves, Park Hill, So.

DL: Chandler Anderson, Battle, Sr.

LB: Sal Silvio, Liberty North, Sr.

LB: Dacey Brister, Fort Zumwalt North, Jr.

LB: Eli Ross, Staley, So.

LB: Cameron Turner, Hazelwood East, Jr.

DB: Alex Derryberry, Carthage, Jr.

DB: Robert Richmond, Willard, Sr.

DB: Jourden Riley, Nixa, Sr.

DB: Roderick Campbell, Chaminade, Jr.

P: Sam Frelich, Chaminade, Sr.

 

2014 All-State Football Class 6

OFFENSE 1st Team (Class 6)

QB: Drew Lock, Lee’s Summit, Sr.

AP: TJ Green, Rockhurst, Sr.

RB: Sutton Smith, Francis Howell, Sr.

RB: Isaiah Truss, Raymore-Peculiar, Sr.

RB: Calen Taylor, CBC, Sr.

R/E: Alex Ofodile, Rock Bridge, Sr.

R/E: Zach Mitchell, Lee’s Summit, Jr.

R/E: Mike Million, CBC, Sr.

OL: Jacob Kerns, Rockhurst, Sr.

OL: Aaron Callaway, Francis Howell, Sr.

OL: Robert Taylor, Kirkwood, Sr.

OL: John Chamberlin, CBC, Sr.

OL: Ben Sinclair, Raymore-Peculiar, Sr.

K: Dallas Hile, Raymore-Peculiar, Sr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 6)

DL: Carlos Davis, Blue Springs, Sr.

DL: Khalil Davis, Blue Springs, Sr.

DL: Kevin Williams, CBC, Sr.

DL: CJ Donaldson, Raymore-Peculiar, Sr.

LB: Ryan Perkins, Francis Howell, Jr.

LB: Mike Jones, CBC, Sr.

LB: Luke Ritter, Rockhurst, Sr.

LB: Travis Burris, Jefferson City, Sr.

DB: Eric Carrera, CBC, Sr.

DB: Daniel Shelton, Eureka, Sr.

DB: Dylan Bruce, Fort Zumwalt West, Sr.

DB: Baylee Custer, Raymore-Peculiar, Jr.

P: J.T. Bohlken, Jefferson City, Jr.

Coach of the Year: Scott Pingel, CBC

 

OFFENSE 2nd Team (Class 6)

QB: Mike Glass, Hazelwood Central, Sr.

AP: Skyler Duley, Joplin, Sr.

RB: Tony Grant, Kickapoo, Sr.

RB: Cobi Bissell, Blue Springs, Jr.

RB: Tre Bryant, CBC, Jr.

R/E: Terrance Sanders, Blue Springs, Jr.

R/E: Will Bazzle, Rockhurst, Sr.

R/E: Lance Boehm, Rockhurst, Sr.

OL: Jonah Dubinski, Rock Bridge, Sr.

OL: Christian Boyles, Blue Springs South, Sr.

OL: John McNamara, Lindbergh, Sr.

OL: Danny Williams, Timberland, Sr.

OL: Tydarrius Griffin, Hazelwood West, Sr.

K: Bo Highfill, Eureka,

 

DEFENSE 2nd Team (Class 6)

DL: Ben Harris, Raymore-Peculiar, Sr.

DL: Jake Summers, Eureka, Sr.

DL: Quintin Wynn, CBC, Sr.

DL: Spencer Chipley, SLUH, Sr.

LB: Chase Overton, Lee’s Summit North, Sr.

LB: Justin Perkins, Francis Howell, Jr.,

LB: Tyler Nelson, Lee’s Summit West, Sr.

LB: David Dye, Blue Springs South, Sr.

DB: Damian Baker, CBC, Sr.

DB: Mason Pack, Kickapoo, Jr.

DB: Keeyon Incle, Blue Springs South, Sr.

DB: Jake Handley, Lee’s Summit North, Sr.

P: Luke Theis, Lee’s Summit West, Sr.

 

Missouri Sportswriters/Sportscasters All-State Teams

 

 

2015 All-State Football Class 1

OFFENSE 1st Team (Class 1)

QB: Connor Basler, Valle Catholic, Sr.

AP: Jared Best, Marceline, Sr.

RB: Gunnar Martin, Polo, Jr.

RB: Tyler Elledge, Mark Twain, Sr.

RB: Dalton Wright, Westran, Sr.

R/E: LaTroy Harper, Hamilton-Penney, So.

R/E: Tanner Sims, Plattsburg, Jr.

R/E: Garrett Jaegers, Valle Catholic, Sr.

OL: Josh Underhill, Monroe City, Jr.

OL: Matthew Skaggs, Valle Catholic, Sr.

OL: D.J. Gerhart, Marceline, Jr.

OL: Taron Finnegan, Mark Twain, Jr.

OL: Jordan Gower, Thayer, Jr.

K: Devon Kutz, Valle Catholic, Sr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 1)

DL: Braydon Pender, Thayer, Sr.

DL: Jordan Elam, Marceline, Jr.

DL: Ben Baer, Westran, Sr.

DL: Colin Ockenfuss, Valle Catholic, Sr.

LB: Kurtis Meyer, Valle Catholic, Sr.

LB: Briar Hancock, Paris, Sr.

LB: Jacob LaSalle, Marionville, Sr.

LB: Sidney Wear, South Shelby, Sr.

DB: Cole Wood, Valle Catholic, Jr.

DB: Chase Morrow, South Shelby, Sr.

DB: Jordan Hendricks, North Platte, Sr.

DB: Blake Roberts, Lincoln, Jr.

P: Drake Childers, Crystal City, Sr.

Coach of the year: Kent O’Laughlin, Marceline


OFFENSE 2nd Team (Class 1)

QB: Jaran Richman, Hamilton-Penney, Jr.

AP: Dylan Mountain, Skyline, Sr.

RB: Tristan Huck, Valle Catholic, Jr.

RB: Troy Powers, Maysville, Jr.

RB: Chipper Berry, Skyline, Sr.

R/E: Tanner Wright, Marionville, Sr.

R/E: Laine Forrest, Paris, Sr.

R/E: Telly Harper, Hamilton-Penney, Sr.

OL: Devin Trosper, Hamilton-Penney, Sr.

OL: Zack Phillips, Polo, Jr.

OL: Chet Meyer, Valle Catholic, Sr.

OL: Dalton Larison, West Platte, Sr.

OL: Derrick Sylvester, Milan, Jr.

K: Drew Carney, Osceola, Sr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 1)

DL: Marek Thompson, Osceola, Sr.

DL: Garrett Trosper, Hamilton-Penney, So.

DL: Brock Kertz, Valle Catholic, Sr.

DL: Kobe Burchett, Cass-Midway, Sr.

LB: Tucker Hargrove, Thayer, Sr.

LB: Brett Shepardson, West Platte, Sr.

LB: Kasey McFall, South Harrison, Sr.

LB: Johnny Lewis, Osceola, Sr.

DB: Sebastian Grant, Schuyler County, Sr.

DB: Zach Carney, Osceola, Sr.

DB: Ryan Slaughter, Scotland County, Jr.

DB: Austin Sears, Westran, Jr.

P: Peyton Richards, Cass-Midway, Jr.

 

2015 All-State Football Class 2

OFFENSE 1st Team (Class 2)

QB: Colby Rapp, East Buchanan, Sr.

AP: Aqeel Glass, Lutheran North,  Jr.

RB: Jacob Clay, Brentwood, Jr.

RB: Danny Embry, Lamar, Sr.

RB: Matt Whyman, Lamar, Jr.

R/E: Seth Speichinger, Brookfield, Sr.

R/E:  Cameron Russell-Clemons, Lutheran North, Sr.

R/E: Carson McCarty, Tolton, Jr.

OL: Keegan Duncan, Lamar, Sr.

OL: Rylee Cunningham, Lamar, Sr.

OL: Daniel Lehenbauer, Palmrya, Jr.

OL: Noah Olinger, St. Joseph LeBlond, Sr.

OL: Zeph Smith, Butler, Sr.

K: Todd Morrow, Lamar, Sr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 2)

DL: Matthew Frankenbach, Palmyra, Sr.

DL: Will Jeffries, Lamar, Jr.

DL:  David Knox, Lutheran North, Sr.

DL: Zach Gray, Malden, Sr.

LB: Cale Cornman, MV-Liberty, Sr.

LB: Jed Stahl, Lamar, Sr.

LB: Nick Thompson, Malden, Sr.

LB: Reed McBroom, Brookfield, Sr.

DB: Tucker Noble, Brookfield, Jr.

DB: Zac Johnson, East Buchanan, Sr.

DB: Anthony Wilkerson, Lamar, Jr.

DB: Luke Hardman, Lamar, Jr.

P: Sam Schanze, St. Joseph LeBlond, Sr.

Coach of the year: Scott Bailey, Lamar


OFFENSE 2nd Team (Class 2)

QB: Josh Pruett, MV-Liberty, Jr.

AP: Andrew Schultz, Highland, Jr.

RB:  Naeem Moore, Cardinal Ritter, Sr.

RB: Kaeden Jenkins, Bowling Green, Sr.

RB: Eisley Hinton, Lafayette County, Sr.

RB: Malcolm Elmore, Lafayette County, Sr.

R/E: Ross Parke, Summit Christian Academy, Sr.

R/E: Andrew Raider, MV-Liberty, Sr.

R/E: Jamon Graham, Clopton, Jr.

OL: Dylan Bailey, South Callaway, Sr.

OL: George Jones, North Callaway, Sr.

OL: Malik Mingo, Lutheran North, Sr.

OL: Braydon Kirchner, Clark County, Sr.

OL: Patrick Flesch, Tolton, Sr.

K: Art Huerta, Brookfield, Sr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 2)

DL: Matt Teter, Brookfield, Sr.

DL: Will Obert, Palmyra, Sr.

DL:  Donnell Sharp, Cardinal Ritter, So.

DL:  Brian Hutton, Brentwood, Sr.

DL: Tyler Jolly, Lafayette County, Sr.

LB: Tanner Phipps, Lamar, Jr.

LB: Brendan Timbrook, Palmyra, Sr.

LB: Collin Drummond, Hallsville, Sr.

LB: Samuel Morton, Strafford, Sr.

DB: Philip Bland, Palmyra, Sr.

DB: Colton Hale, Hermann, Sr.

DB: Kylus Thompson, Malden, Sr.

DB: Camron Mack, Clark County, Sr.

P: Bradley Williams, Lutheran St. Charles,  Sr.

 

2015 All-State Football Class 3

OFFENSE 1st Team (Class 3)

QB: Jordan Hair, Blair Oaks, Sr.

AP: Jake Bridges, Park Hills-Central, Sr.

RB: Daron Davis, Hogan Prep Academy, Jr.

RB:  Jake Bain, John Burroughs,  So.

RB: Kobe Hardin, Odessa, Sr.

R/E:  Chris Booker, John Burroughs, Sr.

R/E: CJ Closser, Blair Oaks, Sr.

R/E:  Troy Muse, Wright City, Sr.

OL: Brennan Kellogg, Oak Grove, Sr.

OL: Ryan Lincoln, Centralia, Sr.

OL: Mason Graff, Maryville, Sr.

OL:  Graham Cummings, John Burroughs, Sr.

OL: Chance Cumpton, Blair Oaks, Sr.

K:  Suleman Burrows, John Burroughs, Jr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 3)

DL: William Bradley-King, Hogan Prep Academy, Sr.

DL: Dustin Piper, Maryville, Sr.

DL:  Joe Tischler, John Burroughs, Jr.

DL: Sam Hasekamp, Centralia, Jr.

LB: Brock Hughes, O’Hara, Sr.

LB:  Thomas Bolstad, John Burroughs, Sr.

LB:  Hunter Wilkins, John Burroughs, Sr.

LB: Drew Harlow, Park Hills-Central, Sr.

DB: Ronald Smith, John Burroughs, Sr.

DB: Austin Wilson, Odessa, Sr.

DB: Adam Schell, Blair Oaks, Sr.

DB: Carter Otwell, Mountain Grove, So.

P: Jason Edwards, School of the Osage, Jr.

Coach of the year: John Merritt, John Burroughs


OFFENSE 2nd Team (Class 3)

QB: Tyler Foote, John Burroughs, So.

AP: Landon Carrier, Oak Grove, Sr.

RB: Travis Dean, Fulton, Sr.

RB: Kyle Ross, Chillicothe, Sr.

RB: Anthony Roe, Ste. Genevieve, Sr.

R/E: Skyler Cahill, Aurora, Sr.

R/E: Radarion Glover, Fulton, Sr.

R/E: Austin Evans, O’Hara, Sr.

OL: Morgan Schenck, Ste. Genevieve, Sr.

OL: Austin Reed, Salem, Sr.

OL: Graham Baucom, Eldon, Sr.

OL: Chance Lewis, Odessa, Jr.

OL: Geritt Montgomery, Aurora, Sr.

K: Levi Shinn, Eldon, Sr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 3)

DL: Mason Husmann, Aurora, Sr.

DL: Quan Johnson, Kennett, Sr.

DL: Jase Hollingsworth, Odessa, Jr.

DL: Alex Turner, Monett, Jr.

LB: Austin Weygandt, Odessa, Jr.

LB: Kobe Kaminski, Fulton, Sr.

LB: Carter Kinkead, Centralia, Jr.

LB: Austin Brewer, Ste. Genevieve, Sr.

DB:  Jordan Cole, McCluer South-Berkeley,  Jr.

DB: Eil Floyd, Salem, Jr.

DB: Chandler Franklin, Potosi, Sr.

DB: Trenton Makings, Odessa, Sr.

P: Cameron Witt, Monett, Sr.

 

2015 All-State Football Class 4

OFFENSE 1st Team (Class 4)

QB: Logan Hinck, Kearney, Sr.

AP: Cody Schrader, Lutheran South, So.

RB: Keaton Burroughs, Webb City, Sr.

RB: Marcus Harris, Kearney, Sr.

RB: Shamar Griffith, Hannibal, Jr.

R/E: Dyllan Conway, Westminster, Jr.

R/E: Al Young, Cape Central, Sr.

R/E: Johnny Scott, Bolivar, Sr.

OL: Trystan Castillo, Webb City, Sr.

OL: Dylan Powell, Hannibal, Sr.

OL: Brandon Gonzales, Kearney, Sr.

OL:  Wyatt Malcom, Westminster, Sr.

OL: Jett Sexton, West Plains, Sr.

K: Dawson Goepferich, Kearney Sr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 4)

DL: Louis Etuale, Kearney, Sr.

DL: Chris Smith, Hannibal, Sr.

DL: Lamarcus Johnson, Cape Central, Sr.

DL: Zach Courtoise, Kearney, Sr.

LB: Karsten Ekern, Mexico, Sr.

LB: Cale Garrett, Kearney, Sr.

LB: Jake Boyd, Smithville, Sr.

LB: Kolesen Crane, Webb City, Sr.

DB: Jerry McBride, Hannibal, Sr.

DB: Trey Gibson, Webb City, Sr.

DB:  Drew Melaragno, Westminster, Sr.

DB: Kway’Chon Chisom, Cape Central, Jr.

P: Zach Davidson, Webb City, Sr.

Coach of the year: Greg Jones, Kearney


OFFENSE 2nd Team (Class 4)

QB: Tyson Roderique, Webb City, Sr.

AP: Evan Johnson, Westminster, Sr.

RB:  Steve Webb, Westminster, Jr.

RB: Aaron Harris, Cape Central, So.

RB: Novel Trent, Center, Sr.

R/E:  Brayden Krause, Farmington, Sr.

R/E:  Donnell Williams, Gateway STEM, Sr.

R/E: Tyler Burrus, Affton, Sr.

OL: Derek Kohler, Platte County, Jr.

OL: Casey Vaughn, Cape Central, Sr.

OL: Tanner Gulick, Harrisonville, Sr.

OL: Connor Templeton, Mexico, Sr.

OL:  Robert Davis, Westminster, Sr.

K: Sam Aviles, Smithville, Jr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 4)

DL: Zeke Wall, Carl Junction, So.

DL: Jaylen Bohannon, Soldan, Sr.

DL: Jaylen Lee, Mexico, Sr.

DL: Ubong Udom, Benton, Sr.

LB: Kaden Roy, Webb City, Sr.

LB: Johnny Blankenship, Platte County, Sr.

LB: Colin Croghan, Priory, Sr.

LB: Corey Starks, Cape Central, Sr.

DB: Bobby Sanders, Jennings, Sr.

DB: Sam Mock, Hillsboro, Sr.

DB: Anthony Cameron, Clayton, Sr.

DB: Keandre Bledsoe, University City, Sr.

P: Zach Maupin,Marshall, Sr.

Coach of the year: Ryan Schartz, Fort Osage

 

2015 All-State Football Class 5

OFFENSE 1st Team (Class 5)

QB: Skylar Thompson, Fort Osage, Sr.

AP: Dan Morris, Ft. Zumwalt East, Sr.

RB: Jordan Salima, Truman, Sr.

RB: Zach Willis, Belton, Sr.

RB: Anthony Riley, Parkview, Sr.

R/E: Jaevon McQuitty, Battle, Jr.

R/E: Harry Ballard, McCluer North, Sr.

R/E: Luke Montgomery, Glendale, Jr.

OL: Trent Roller, Fort Osage, Sr.

OL: Skyler Hale, Republic, Sr.

OL: Isaac Archer, Lebanon, Sr.

OL: Zach Birch, Staley, Sr.

OL: Michael Marfield, Park Hill, Sr.

K: Logan Tyler, Nixa, Sr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 5)

DL: Sima Thomas, Fort Osage, Sr.

DL: Chester Graves, Park Hill, Jr.

DL:  Brandon Haberstroh, Chaminade, Sr.

DL: Jerrion Nelson, Battle, Sr.

LB:  Jonah Tuimaseve, Fort Osage, Sr.

LB:  Seven Wilson, Park Hill, Jr.

LB:  Luke Hanley, Chaminade, Sr.

LB: Eli Ross, Staley, Jr.

DB: Cade Brister, Ft. Zumwalt North, Jr.

DB: Anthony Taylor, Liberty North, Sr.

DB: Roderick Campbell, Chaminade, Sr.

DB: Bryce Richardson, Fort Osage, Sr.

P: Beau Baker, Staley, Sr.


OFFENSE 2nd Team (Class 5)

QB: Brevinn Tyler, Battle, Jr.

AP: Tristen Francisco, Poplar Bluff, Sr.

RB: Jerney Jones, Republic, Sr.

RB: Sam Pennington, Summit, Sr.

RB: Devin Marty, Vianney, Sr.

R/E: Jeremy Elliott, Jackson, Sr.

R/E: Bam Gilmore, Summit, Sr.

R/E: Kentrez Bell, Park Hill, Sr.

OL: Jacob Olson, St. Joseph Central, Sr.

OL: Charles Carter, Belton, Sr.

OL: Michael Thompson, Parkway North, So.

OL: Parker Pitts, Camdenton, Sr.

OL: Michael Neisler, Liberty North, Jr.

K: Jack Faron, Parkway North, Jr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 5)

DL: Jamarion Johnson, Chaminade, Jr.

DL: Ryan Dorian, Staley, Sr.

DL: Sam Roberts, Waynesville, Sr.

DL: Austin Heatherly, Nixa, Sr.

LB: Darion Hall, Battle, Sr.

LB: Steven Haley, Poplar Bluff, Sr.

LB: Cameron Turner, Hazelwood East, Sr.

LB: Markail Williams, Pattonville, Sr.

DB: Jordan Haliburton, Summit, Sr.

DB: Djimon Colbert, Winnetonka, Jr.

DB: Taylor Jefferies, Chaminade, Sr.

DB: Joe Pisoni, Fox, Sr.

P: Trey Walsh, Washington, Jr.

 

2015 All-State Football Class 6

OFFENSE 1st Team (Class 6)

QB: Noah Nigro, Blue Springs South, Sr.

RB: Tre Bryant, CBC, Sr.

RB: AJ Taylor, Rockhurst, Sr.

RB: Malachi Stout, Kickapoo, Sr.

R/E: Briley Moore-McKinney, Blue Springs South, Sr.

R/E: Kamryn Babb, CBC, So.

R/E: Brenden Scales, Lafayette, Sr.

AP: Lamar Anderson, CBC, Sr.

OL:  Nino Schmitt, CBC, Sr.

OL: Achillies Griffin, Blue Springs South, Sr.

OL: Josh Johnson, Blue Springs South, Sr.

OL: Zac Bray, Kickapoo, Sr.

OL:  Chase Berhndt, Lafayette, Sr.

K: James Sappington, Raymore-Peculiar, Sr.

 

DEFENSE 1st Team (Class 6)

DL: Anthony Payne, Raymore-Peculiar, Jr.

DL: Chris Stahl, SLUH, Sr.

DL: Hayden Johnson, Rock Bridge, Sr.

DL: Miles Taylor, CBC, Sr.

LB: Tyler Boehm, Lee’s Summit West, Sr.

LB: Adam Cofield, Blue Springs South, Sr.

LB:  Ryan Perkins, Francis Howell, Sr.

LB:  Justin Perkins, Francis Howell, Sr.

DB: Jake Lamb, Blue Springs South, Sr.

DB: Mason Pack, Kickapoo, Sr.

DB: Daniel Isom, SLUH, Sr.

DB: Dallas Craddieth, Hazelwood Central, So.

P: Jake Reynolds, Lafayette, Sr.

Coach of the year: Greg Oder, Blue Springs South


OFFENSE 2nd Team (Class 6)

QB: Blake Charlton, CBC, Sr.

RB: Andrew Clair, SLUH, Jr.

RB: Ethan Staskewicz, Ft. Zumwalt West, Sr.

RB: Jerod Alton, Kirkwood, Sr.

R/E: Cameron Hairston, Lee’s Summit North, Jr.

R/E: Colton White, Francis Howell, Sr.

R/E: Adam Huff, Jefferson City, Jr.

AP: Tanner Grimm, Lafayette, Sr.

OL: John Lucero, Raymore-Peculiar, Sr.

OL: Matt Garrett, Lee’s Summit West, Jr.

OL: Charles Nelson, Jefferson City, Sr.

OL: Max Daurelle, CBC, Sr.

OL: Pat Oligschlaeger, Eureka, Sr.

K: Joshua Scheiderer, Kickapoo, Sr.

 

DEFENSE 2nd Team (Class 6)

DL: Tekoah Sage, Jefferson City, Sr.

DL: Marcell Minnifield, Lee’s Summit West, Sr.

DL: Quan Miller, Kirkwood, Sr.

DL: Tanner Sobotka, Eureka, Sr.

LB: Luke Lowry, Kirkwood, Sr.

LB: Tre Woodring, Kickapoo, Sr.

LB: Casey Still, Blue Springs, Jr.

LB: Garret Barnette-Kruger, Rock Bridge, Sr.

DB: Cole Bell, Blue Springs, Sr.

DB: Cale Connors, Blue Springs South, Jr.

DB: Tony Adams, SLUH, Jr.

DB: Bryce Banks, Rock Bridge, Sr.

DB: Rashon Davis, CBC, Sr.

DB: Micah Skebo, Howell Central, Jr.

DB: Grady Daniels, Timberland, Jr.

P: J.T. Bohlken, Jefferson City, Sr.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: